Francuske banke, uključujući Société Générale i BNP Paribas, suočavaju se sa kolektivnim kaznama koje premašuju milijardu evra, u sklopu istrage poreske prevare i pranja novca povezanog sa isplatama dividendi.
HSBC, Natixis i BNP jedinica Exane takođe su deo istrage, prema kancelariji tužioca u Parizu, koji je rekao da kazne uključuju penale i zatezne kamate. Preliminarne istrage u vezi s poslovnim prevarama otvorene su još u decembru 2021. godine, rekao je tužilac.
Istraga se odnosi na takozvane "cum-cum" transakcije u kojima bi domaće banke preuzimale akcije preduzeća od stranog ulagača neposredno pre isplate dividende. To bi im omogućavalo traženje poreske olakšice koju stranac ne može dobiti. Ulagači su držali akcije u periodu kada su dividende isplaćivane i(li) nisu bile oporezovane ili su porezi vraćeni. Zatim su prodali vrednosne papire natrag izvornom vlasniku, a ušteđeni iznos podeljen je između strana.
Opširnije
Japanskim bankama ne preti scenario Credit Suissea
Bankarski sektor je stabilan, rekao je Suzuki, a banke nisu previše ulagale u rizične obveznice.
28.03.2023
Olakšanje na američkoj berzi, akcije banaka rastu
Porast bankarskih akcija pogurao je rast na američkoj berzi, dok su se državne obveznice povukle.
28.03.2023
NBS nije izložena Deutsche Banku, pred nama nova nestabilna sedmica
NBS pažljivo prati sva kretanja
27.03.2023
Povlači se bankar čiji je komentar srušio Credit Suisse
Saudi National Bank je u Credit Suisseu imao udeo od 9,9 odsto.
27.03.2023
Predstavnici BNP Paribasa, HSBC i Natixisa nisu do zaključenja teksta odgovorili na zahteve za komentar, dok su iz Société Généralea potvrdili da su obuhvaćeni istragom.
Pretresi i istrage doprinose daljem negativnom raspoloženju u bankarskom sektoru u SAD i Evropi, gde su ulagači uveliko pogođeni hitnim spasavanjem Credit Suissea i krahom Silicon Valley Bank.
Cena akcije Société Généralea pala je 2,4 odsto pa se potom digla za jedan odsto do 13.03 na berzi u Parizu. Cena akcije BNP pala je za 0,5 odsto, dok je akcija HSBC ostvarila pad od 0,2 odsto cene na berzi u Londonu.
Istraga rupa u zakonu korišćenih za smanjenje poreza na dividende skandal je koji trese i Nemačku, a tužioci iz te zemlje su takođe deo francuske istrage. Konkretno, istraga uključuje više od 150 istražitelja i šest nemačkih tužioca iz Kelna. Slična shema, poznata kao "cum-ex", omogućila je "šorterima" (engl. short seller) i stvarnim vlasnicima akcija da zatraže poreske olakšice na dividendu isplaćenu samo jednom.
Trgovac u nemačkom suđenju "cum-exu" 2019. rekao je sudu da je "cum-ex" pet do šest puta profitabilniji od "cum-cuma". Međutim, "cum-cum" je bio daleko rašireniji, posebno u međubankarskom trgovanju, jer se smatralo da su pravni rizici mnogo manji.
"Cum-cum" se naširoko praktikovao jer se verovalo da ne pokreće nikakva pravna pitanja na isti način kao "cum-ex". Ta dugotrajna istraga počistila je hiljade potencijalnih osumnjičenih u celom finansijskom sektoru i dovela do pretresa gotovo svake veće međunarodne banke u Nemačkoj. Pokrenute su i građanske i kaznene parnice u Nemačkoj, Ujedinjenom Kraljevstvu i Danskoj.
Francuski tužilac je takođe pozvao da se jave svi koji žele da iznesu dodatne informacije u vezi sa francuskom istragom.