Microsoft pokreće saradnju sa startapom Sublime Systems kako bi kroz prvi takav ugovor o kupovini cementa s niskim udelom ugljenika smanjio svoje posredne emisije staklene bašte.
Ugovor omogućuje Microsoftu da tokom šest do devet godina kupi do 622,5 hiljada tona Sublimeovog cementa. Firma ima pravo da evidentira smanjenje emisija povezano s tim cementom u svojim izveštajima, čak i ako taj materijal ne koristi direktno. Ako odluči da ne iskoristi mogućnost kupovine, Sublime može da proda cement lokalnim kupcima, ali Microsoft zadržava pravo na evidentiranje ušteda od CO₂.
Sublime koristi elektrohemijski proces koji iz proizvodnje izostavlja krečnjak, glavni sastojak cementa, koji u standardnom procesu zagrevanja oslobađa ugljen-dioksid.
Opširnije

Iznenađenje s Wall Streeta - Meta i Microsoft premašili prognoze
"U dobroj smo poziciji da se izborimo s makroekonomskom neizvesnosti“, poručio je investitorima izvršni direktor Mark Zuckerberg.
01.05.2025

Ovo je odgovor Microsofta na skupe i neekonomične AI modele
Sa oko dve milijarde parametara, treniranih na četiri biliona tekstualnih jedinica, BitNet b1.58 postiže konkurentne rezultate uz znatno manju potrošnju memorije i energije.
01.05.2025

Budućnost bez uglja: kada će termoelektrane u regionu prestati da dime?
Prošle godine su četiri elektrane prekoračile dopuštenu emisiju SO₂ za više od deset puta.
24.10.2024

Veća potrošnja goriva sprečiće da avio-saobraćaj skuva planetu
Razlog za to je što zagrevanju planete ne doprinose najviše emisije ugljen-dioksida iz motora aviona, već kondenzacioni tragovi koji se formiraju prilikom leta.
12.10.2024
Microsoftova gradnja novih data centara za veštačku inteligenciju (AI) dodatno ga udaljava od cilja da do 2030. postane CO₂ negativan. Ta AI ekspanzija povećala je emisije firme za 30 odsto od 2020. godine. Više od 96 odsto emisija čine one iz trećeg opsega (engl. scope three), odnosno posredne, a cement i drugi materijali korišćeni u gradnji čine značajan deo tog broja.
Sublime razvija cement koji eliminiše krečnjak i smanjuje emisije za čak 90 odsto | Sublime Systems
To je prvi put da Microsoft sklapa takav ugovor za građevinske materijale, iako je sličan model već koristio za održivo avionsko gorivo i obnovljive izvore energije. Reč je o sertifikatima koji firmama omogućavaju da tvrde kako su doprinele održivosti kupovinom ekoloških proizvoda poput čistog avio-goriva, zelene električne energije ili cementa sa niskim udelom ugljenika, iako ih nisu fizički koristile. Ipak, istraživanja pokazuju da ti sertifikati često obećaju više nego što isporuče.
"Naš prioritet je uvek da fizički kupimo i ugradimo materijale sa niskim udelom ugljenika, koji već postoje na tržištu", rekla je Katie Ross, direktorka Microsoftove strategije za smanjenje emisija i razvoja tržišta. "Ali problem je što ti materijali danas ne postoje u dovoljnoj količini i na svim potrebnim lokacijama."
Microsoft i Sublime nisu otkrili finansijsku vrednost ugovora.
Izazovi 'zelenog' cementa
Problem ne pogađa samo Microsoft. Iako cement uzrokuje oko osam odsto globalnih emisija, teško je dekarbonizovati ga, jer građevinski sektor, prema Nikiju Saweu iz tink tenka Energy Innovation, ima visoke sigurnosne standarde, slabe marže i zazire od rizika. Zbog toga građevinske firme oklevaju sa korišćenjem cementnih alternativa koje razvijaju startapovi. Iako su čistije, trenutno su skuplje i još nisu dovoljno ispitane u praksi.
Na pilot postrojenju u Samervilu, koje godišnje proizvodi 250 tona cementa, Sublime je emisije smanjio za 90 odsto u poređenju sa konvencionalnim cementom, kaže izvršna direktorka i suosnivač Leah Ellis. Dostava cementa iz ugovora s Microsoftom počeće kad startap izgradi komercijalno postrojenje kapaciteta 30.000 tona, čiji je završetak planiran za 2027. godinu.
"Cement je težak i nije isplativo prevoziti ga na velike udaljenosti", rekla je Ellis. "Taj ugovor nam omogućava da razvijamo tehnologiju čak i ako Microsoft nema gradilišta blizu našeg pogona."
Više od 96 odsto Microsoftovih emisija dolazi iz materijala i usluga povezanih sa gradnjom data centara | Depositphotos
Da li ekološki sertifikati zaista funkcionišu
Raniji sertifikati su u nekim slučajevima podupirali projekte obnovljivih izvora energije (OIE) koji bi se ionako izgradili, pa nisu osigurali dodatne količine zelene energije, pokazuju studije. Microsoft je već najavio da planira da postupno prestane s korišćenjem takvih "zasebnih" sertifikata za obnovljive izvore.
Ako takvi ugovori postanu učestali, industrija niskougljeničnih materijala će morati da dokaže da su sertifikati verodostojni i da sprečavaju emisije koje bi inače nastale, navodi se u izveštaju iz 2024. koje su zajednički objavili Microsoft i RMI. To uključuje i sprečavanje dvostrukog evidentiranja, gde više firmi polaže pravo na isto smanjenje emisija.
"Potrebni su mehanizmi kontrole koji će osigurati da svaka kupovina sertifikata zaista rezultira očekivanim učinkom", naveli su autori izveštaja.
U slučaju ugovora s Microsoftom, ostali kupci koji nabave cement od Sublimea neće moći da koriste njegovu ekološku vrednost u svojim izveštajima, zaključuje Ellis.