Veliki deo evropskih farmi suočava se sa sušom nakon neuobičajeno sušnog proleća, što je još jedan znak koliko klimatske promene sve više utiču na domaću proizvodnju hrane.
Nakon zime sa malo kiše i snega, nastavio se period bez ozbiljnijih padavina. Od februara do aprila, količina padavina bila je ispod višegodišnjeg proseka, pokazuju podaci Univerziteta Maine.
"Stanje je prilično zabrinjavajuće", kaže meteorolog Andrew Pedrini iz firme Atmospheric G2.
Opširnije

Katastrofe kao investiciona prilika - obveznice idu ka 60 milijardi dolara
Obveznice povezane sa prirodnim katastrofama su sve traženije.
17.05.2025

Zeleno finansiranje, ESG ili AI – šta će odrediti smer održivosti u 2025.
Održivi projekti i tehnologije obećavaju napredak, ali izazovi su veći nego ikad.
07.01.2025

Miltonova razorna snaga ukazuje na mračnu budućnost klimatskih promena
Vetrovi iznad 250 kilometara na sat učinili su Milton jednim od najsnažnijih uragana ove sezone.
11.10.2024

Privredu Adria regiona prže klimatske promene, odgovor će koštati mnogo
Hrvatska spada u grupu tri evropske zemlje s najvećim kumulativnim udelom šteta od ekstremnih vremenskih i klimatskih nepogoda u odnosu na bruto domaći proizvod.
06.10.2024
Suša već ugrožava rod pšenice i ječma, osnovnih žitarica koje se koriste za proizvodnju hleba, piva i stočne hrane. Ako se takva tendencija nastavi - rast cena u maloprodaji je i te kako moguć.
Za mnoge poljoprivrednike to bi mogla biti druga teška sezona zaredom. Lane su u Ujedinjenom Kraljevstvu i Francuskoj obilne kiše potopile polja, a usevi u regiji Crnog mora stradali su zbog iznenadnih zahlađenja i suše.
Suša već ostavlja traga na evropskim usevima | Bloomberg
Modeli Evropskog centra za srednjoročnu prognozu pokazuju da bi krajem maja i početkom juna moglo pasti nešto više kiše, ali to neće biti dovoljno da se promeni sveukupno stanje.
Toplije vreme i manjak padavina već su naštetili ozimim usevima koji su sada u ključnoj fazi razvoja zrna. Kvalitet roda će odlučiti da li će završiti u prehrambenoj industriji ili kao stočna hrana.
U severoistočnoj Francuskoj, Philippe Heusele beleži štetu na oko 30 odsto svojih zasada pšenice i ječma. Ostatak useva zavisi od toga hoće li uskoro pasti kiša.
"Pred nama su dve ključne nedelje", kaže Heusele, koji je i predsednik za međunarodne odnose u udruženju Intercereales.
Ni u Ujedinjenom Kraljevstvu situacija nije bolja. Analitičari AHDB-a navode kako podaci jasno pokazuju da suva proleća smanjuju i prinos i kvalitet žitarica.
Stanje na poljima moglo bi se odraziti na cenu hleba| Bloomberg
Američko ministarstvo poljoprivrede procenjuje da bi EU u narednoj sezoni mogla proizvesti 136 miliona tona pšenice, što je blizu normalnog nivoa, ali sve zavisi od vremenskih uslova u narednim nedeljama.
Evropski opservatorijum za sušu već upozorava na pogoršanje stanja na severu i istoku kontinenta, gde se često zadržavaju sistemi visokog pritiska koji blokiraju prodor vlažnog vazduha s Atlantika, objašnjava meteorolog Matthew Dobson.
U Poljskoj i Ukrajini je zabeležen jedan od najsušnijih perioda od oktobra do aprila u poslednjih deset godina. Iako se tokom leta očekuju i periodi jačih padavina, one bi mogle doći u obliku oluja i grada, što dodatno komplikuje situaciju.
"Leto dočekujemo u nezavidnoj situaciji", zaključuje Pedrini.