Američki predsednik Donald Trump potpisao je mnoštvo mera za podsticaj rudarenju i korišćenju uglja, da bi obezbedio energetske zalihe za informacione centre i ponovo pokrene posustalu američku industriju fosilnih goriva.
Trump je poručio da "preduzima istorijske korake kako bi pomogao američkim radnicima, rudarima, porodicama i potrošačima". Takođe je pokrenuo reviziju državne regulative i politika koje suzbijaju korišćenje uglja.
"Zatvoreni pogoni će ponovo proraditi ukoliko su dovoljno moderni. Ako nisu, srušićemo ih i izgraditi potpuno nove. Rudari će se vratiti na posao", rekao je Trump u Beloj kući.
Opširnije

Koliko je vodonična budućnost Srbije daleko
Vodonik bi mogao da bude put u zeleniju budućnost
27.03.2025

Tesla, Nvidia, Apple - Tehnološki divovi potonuli u prvom kvartalu
Trumpov omiljeni tech guru Elon Musk pretrpio je najžešći udarac.
09.04.2025

Investitori beže od tehnologije, utočište traže u zlatu
Bloomberg Adria donosi pregled toga šta je obeležilo nedelju za nama, a šta će investitori pratiti ove sedmice.
24.03.2025

Kako se osiguravači prilagođavaju rekordima koje obaraju klimatske i druge promene
Industrija osiguranja suočava se sa izazovima u proceni i upravljanju rizicima
25.03.2025
Ove mere zajedno predstavljaju opsežan pokušaj da se ugalj zadrži u američkom energetskom miksu, uprkos činjenici da stvara više gasova staklene bašte i često je skuplji od prirodnog gasa ili solarne energije.
Trumpov potez takođe pokazuje koliko mu je važno da iskoristi američke rezerve uglja kao izvor električne energije za rad informacionih centara i u metalurškoj industriji. Američki predsednik i članovi njegove administracije podržavaju povratak uglju zato što smatraju da će učvrstiti nacionalnu bezbednost, kao i američku ulogu u svetskoj trci za dominacijom u industriji veštačke inteligencije.
Ipak, nije sigurno hoće li Trumpove nove mere biti dovoljne da bitno promene stanje na američkom tržištu uglja, koje već godinama gubi u trci s prirodnim gasom i obnovljivim izvorima energije, koji su uglavnom jeftiniji.
Osim toga, zasad nije jasno da li će tehnološke kompanije želeti da napajaju servere energijom iz uglja, s obzirom na to da se sve više okrenu nuklearnoj i obnovljivoj energiji.
Trump je najavio pozajmice za ulaganje u ugalj | Bloomberg
Trump je najavio i da će savezna vlada ponuditi pozajmice, kako bi zaštitila ulaganja u ugalj od političkih preokreta u Vašingtonu. Takođe je potpisao izvršnu uredbu kojom je zadužio ministra energetike Chrisa Wrighta da podrži razvoj novih tehnologija povezanih sa ugljem, uključujući načine da se njegovi nusproizvodi iskoriste za proizvodnju baterija, grafita i građevinskog materijala.
Uredba takođe nalaže ubrzavanje izvoza američkog uglja i pripadajućih tehnologija, proglašavanje uglja strateški važnim mineralom, kao i snižavanje tantijema za vađenje uglja sa saveznih zemljišta.
Trump je najavio i da termoelektrane na ugalj širom Amerike neće morati da smanje emisije žive i drugih zagađujućih materija, dok se od kompanija u ostalim sektorima to očekuje zbog novih pravila Agencije za zaštitu životne sredine (EPA). Kako je dodao, 47 kompanija koje upravljaju elektranama kojih je više od 60 biće izuzete na period od dve godine.
Takođe je potpisao dokument koji omogućava saveznoj vladi da odlučuje o tome da li neprofitabilne elektrane na ugalj u nuklearna goriva treba da nastave da rade. Uredba nalaže ministarstvu energetike da analizira stanje u elektroenergetskim mrežama i primeni "sve zakonske mehanizme" kako bi očuvalo ključne izvore električne energije u regijama koje su u riziku.
Trump je takođe pokrenuo pravnu ofanzivu protiv državnih i lokalnih politika koje "ostavljaju rudare bez posla", opisujući ih kao "neustavne". Zatražio je od državne tužiteljke Pam Bondi da odmah zaustavi sprovođenje državnih zakona i drugih građanskih postupaka koji, kako tvrdi, stoje na putu korišćenju domaćih izvora energije. Uredbom je doveo u pitanje porez na ugalj i druge mere za smanjenje emisija gasova staklene bašte.
Vlada olabavljuje ekološke propise za elektrane | Bloomberg
Trump je naglasio da su te mere ključne za američko vođstvo u sektoru veštačke inteligencije, rekavši da zemlja mora da znatno poveća proizvodnju struje.
"Treba nam više nego dvostruko veća količina električne energije nego što trenutno imamo", izjavio je.
Zapošljavanje u rudarskoj industriji godinama opada, jer se sektor automatizovao, a potražnja za ugljem smanjila.
"Današnja uredba potvrđuje da su američke elektrane na ugalj ključ energetske stabilnosti, koja je temelj naše privrede", izjavila je Michelle Bloodworth, predsednica udruženja America’s Power, koje zastupa američku industriju uglja.
Ekološke organizacije su oštro kritikovale inicijativu, nazivajući je pogrešnim korakom, umesto prelaska na obnovljive izvore energije.
"Šta je sledeće, uredba da Amerikanci moraju da putuju konjskom zapregom?", rekla je Kit Kennedy, direktorka Natural Resources Defense Councilu.
"Postrojenja na ugalj su stara i prljava, nekonkurentna i nepouzdana. Čistija energetska mreža može da bude fleksibilnija i pouzdanija od oslanjanja na fosilna goriva", dodala je.
Prema podacima američke Energetske informacione agencije, iz uglja se trenutno dobija oko 15 odsto električne energije u Americi. To je veliki pad u odnosu na 50 odsto 2000. godine, od kada je zatvoreno oko 770 jedinica za proizvodnju električne energije iz uglja, pokazuju podaci Global Energy Monitora.