Nakon meseci intenzivnih pregovora i "shuttle" diplomatije, trgovinski sporazum između Evropske unije (EU) i Sjedinjenih Američkih Država (SAD) sada uglavnom zavisi od Donalda Trumpa.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen u nedelju se u Škotskoj sastaje s američkim predsednikom, dok obe strane nastoje da zaključe sporazum pre roka u petak, kada bi inače trebalo da stupe na snagu carine od 30 odsto na izvoz iz EU u SAD.
"Intenzivni tehnički i politički pregovori traju", izjavila je Paula Pinho, portparolka Von der Leyen. "Čelnici će sada razmotriti stanje i mogućnosti za uravnotežen ishod koji će doneti stabilnost i predvidljivost poslovanju i potrošačima s obe strane Atlantika."
Opširnije

Šta je mera 'protiv prisile' ACI - poslednje trgovačko oružje EU
ACI je najsnažnije oružje Evropske unije protiv ekonomske ili trgovinske prisile.
24.07.2025

EU planira carine na robu vrednu 100 milijardi evra ako se ne dogovori sa Trumpom
Carine će biti uvedene samo u slučaju da ne dođe do dogovora i SAD zaista sprovedu svoje mere.
23.07.2025

Trumpove carine od 10 i 15 odsto za više od 150 država
Američki predsednik Trump kaže da će više od 150 država staviti u jednu grupu, kojoj će uvesti carine "od 10 do 15 odsto", ali kaže da još nije odlučio o definitivnoj stopi.
17.07.2025

ASML ublažava prognozu rasta za 2026. godinu zbog neizvesnosti oko carina
Najnovija predviđanja ASML ukazuju na to da bi trenutne globalne tenzije i trgovinske politike mogle ozbiljno da utiču na rast kompanije
16.07.2025
Zvaničnici EU više su puta upozorili da konačni ishod sporazuma zavisi od Trumpa, što ga čini teško predvidljivim. Američki predsednik je nedavno pregovarao s Japanom i, kako se čini, menjao određene konačne uslove u hodu pre nego što je ranije ove nedelje postignut dogovor.
Koje carinske stope su na stolu
EU i SAD približile su se sporazumu protekle nedelje, koji bi značio da će EU biti suočena s carinama od 15 odsto na većinu trgovine sa SAD. Očekuju se ograničeni izuzeci za vazduhoplovstvo, neke medicinske uređaje i generičke lekove, nekoliko vrsta alkoholnih pića i specifičnu skupinu proizvodne opreme koja je potrebna SAD, izvestio je ranije Bloomberg.
Uvoz čelika i aluminijuma verovatno će biti obuhvaćen kvotama prema dogovorenim aranžmanima, ali iznad tog praga suočio bi se s višom carinom od 50 odsto.
Uz univerzalnu carinu, američki predsednik je uveo carinu od 25 odsto na automobile i auto-delove, a na čelik i aluminijum dvostruko veću. Takođe je zapretio da bi već sledećeg meseca mogao uvesti nove carine na farmaceutske proizvode i poluprovodnike, a nedavno je objavio carinu od 50 odsto na bakar.
EU očekuje da će gornja granica od 15 odsto vrediti i za neke sektore koji bi mogli biti meta budućih carina, uključujući farmaceutsku industriju, prema rečima osoba upoznatih s tim pitanjem. Ali to je jedna od ključnih tačaka u kojoj će Trumpova pozicija biti presudna za zaključivanje sporazuma, dodali su izvori.
"Videćemo hoćemo li postići dogovor", rekao je Trump po dolasku u Škotsku u petak. "Ursula će biti ovde, vrlo cenjena žena. Radujemo se tome."
Trump je ponovio da veruje da postoji "50-50" šansa za sporazum s EU, rekavši da postoje "možda 20 različitih stvari" oko kojih postoje prepreke, a koje nije želeo javno da iznosi.
"To bi zapravo bio najveći dogovor od svih, ako ga postignemo", rekao je predsednik.
Trump je dao slične izglede za postizanje sporazuma s evropskim pregovaračima pre nego što je napustio Vašington, ali je takođe rekao da EU ima "prilično dobre šanse" da dođe do dogovora.
Američki predsednik je u aprilu najavio carine na gotovo sve trgovinske partnere SAD, izjavivši da želi da vrati domaću proizvodnju, finansira produženje velikog poreskog rezanja i spreči ostatak sveta da, kako je Trump to opisao, iskorišćava SAD.
Bloomberg
Uz carine, svaki bi dogovor obuhvatio i necarinske barijere, saradnju po pitanjima ekonomske sigurnosti, te strateške kupovine EU u sektorima poput energetike i čipova za veštačku inteligenciju, izvestio je ranije Bloomberg. Blok je takođe ponudio ukidanje carina na mnoge industrijske proizvode i neosetljive poljoprivredne uvoze.
Uslovi početnog dogovora, koji će verovatno poprimiti oblik kratke zajedničke izjave ako bude postignut, trebalo bi da dobiju odobrenje država članica, rekli su neki od izvora. Izjava bi se smatrala odskočnom daskom za detaljnije pregovore.
Protivmere EU
Zbog stalne nesigurnosti, EU je paralelno izradila protivmere u slučaju scenarija bez dogovora. To bi značilo brzo uvođenje carina do 30 odsto na američki izvoz vredan oko 100 milijardi evra (117 milijardi dolara), uključujući vazduhoplove Boeing Co., automobile proizvedene u SAD- i burbon, u slučaju neuspelog dogovora i ako Trump sprovede pretnju uvođenja te stope na većinu izvoza iz EU nakon 1. avgusta ili kasnije. Paket takođe uključuje neka ograničenja izvoza otpadnih metala.
U scenariju bez dogovora, blok je takođe spreman da aktivira svoj instrument protiv prisile, snažan trgovinski alat koji bi mu omogućio da cilja druga područja poput pristupa tržištu, usluga i ograničenja javnih ugovora, pod uslovom da većina država članica podrži njegovu upotrebu.
Iako Trump u petak nije izričito povezao pregovore s pitanjima izvan trgovine, dao je naslutiti da planira da otvori teme migracionih tokova. Trump je od povratka na vlast uveo stroge protivmigracione politike, sprovodeći masovne deportacije osoba koje se ilegalno nalaze u SAD, dok je istovremeno suzio mogućnosti legalnog preseljenja u SAD.
"Morate zaustaviti ovu užasnu invaziju koja se događa Evropi, mnogim zemljama u Evropi", rekao je Trump, dodavši da veruje da "ova imigracija ubija Evropu".
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...