Tržište rada u Sjedinjenim Američkim Državama pokazuje otpornost uprkos neizvesnim ekonomskim okolnostima, iako pojedini pokazatelji ukazuju na blago usporavanje. Na polovini 2025. godine i pet meseci od početka drugog mandata Donalda Trumpa, pogledajmo šta najnoviji podaci govore.
Stratezi za američke kamatne stope iz Bloomberg Intelligencea, Ira Jersey i Will Hoffman, naveli su u julskom pregledu da će Federalne rezerve verovatno zadržati kamatne stope nepromenjene do četvrtog kvartala, osim ako ne dođe do pogoršanja na tržištu rada. Oni smatraju da inflacija trenutno ne predstavlja prepreku za smanjenje kamata, ali da su strahovi od inflacije izazvane carinama ključni faktor. Plate i ukupan nivo zaposlenosti biće u fokusu današnjeg izveštaja.
Sa druge strane, poruka predsednika Fed-a Jeromea Powella jeste da se američka ekonomija nalazi u dobrom stanju, što zvaničnicima daje vremena da sačekaju i sagledaju kako će carine da utiču na inflaciju pre nego što prilagode kamatne stope. On je više puta istakao da bi se verovatno već smanjivale kamate da nije bilo carina, koje su dovele do očekivanja viših inflatornih pritisaka.
Opširnije

S&P 500 na rekordu zahvaljujući dogovoru s Vijetnamom i rastu tehnološkog sektora
Nakon ranijih gubitaka izazvanih slabim podacima o zapošljavanju, S&P 500 dostigao je novi rekord.
pre 21 sat

EU i SAD veruju da će postići carinski sporazum do 9. jula
Vašington planira da uvede carinu od 50 odsto na gotovo sve proizvode iz EU, dok Unija planira da uvede sopstveni set kontramera.
27.06.2025

Powell: Zbog viših očekivanja inflacije Fed još ne spušta kamate
Powell dosledno zagovara oprezniji pristup snižavanju kamata, uz obrazloženje da je potrebno više vremena da bi se sagledali efekti Trumpove ekonomske politike.
25.06.2025

Fedova strategija je 'sačekaj i vidi' - očekuje se da kamate ostanu nepromenjene
Uoči važnog sastanka, analitičari se pitaju koje će promene doneti odluka američke centralne banke.
18.06.2025
Fed ne želi da snizi troškove zaduživanja, pa zatim bude prinuđen da ih ponovo poveća ako inflacija poraste na zabrinjavajući i potencijalno postojan nivo.
Bloomberg
Jedan od faktora koji bi mogao da učini da više zvaničnika Fed-a bude spremno da smanji kamatne stope jeste eventualni dokaz da tržište rada slabi. Upravo zbog toga izveštaji o zaposlenosti, poput ovog, imaju toliku težinu. Ako stopa nezaposlenosti poraste na 4,3 odsto, kako se očekuje, to bi bio rast od 0,3 procentna poena u poslednjih pet meseci.
Ipak, to možda još uvek neće biti dovoljan razlog za sniženje kamata za pojedine donosioce odluka. Kada su prošlog septembra snizili kamatne stope za pola procentnog poena, stopa nezaposlenosti bila je u prethodnih godinu dana porasla za gotovo ceo poen, rekao je Jerome Powell prošlog meseca pred članovima Kongresa.
"Upravo je brzina promene stope nezaposlenosti izazvala najviše zabrinutosti", rekao je on.
Poseban fokus biće i na stopu nezaposlenosti, za koju se očekuje da blago poraste na 4,3 odsto, što bi bio najviši nivo još od oktobra 2021. godine. Moguće iznenađenje predstavljalo bi očitavanje koje se približi gornjoj granici procena za jul, koje se kreću između 4,2 i 4,4 odsto.
Vail Hartman, strateg u BMO Capital Markets, kaže: "Jedino nesumnjivo slab izveštaj o zapošljavanju mogao bi julu doneti realnu šansu za smanjenje kamata". Po njegovim rečima, brojka iznad 75.000 novih radnih mesta i stopa nezaposlenosti ispod 4,5 odsto bile bi dovoljne da izgledi za julsku korekciju ostanu nepromenjeni.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...