Brutalna globalna prodaja na finansijskim tržištima, izazvana rastućim trgovinskim ratom predsednika Donalda Trumpa, podstakla je spekulacije u ponedeljak da bi Federalne rezerve mogle da intervenišu kako bi zaustavile gubitke. Ne računajte na to, rekli su neki posmatrači Feda.
S obzirom na to da inflacija i dalje prelazi ciljani nivo američke centralne banke, a očekuju se poskupljenja zbog poreza, ekonomisti i analitičari tržišta smatraju da će zvaničnici Feda čekati da uticaj stvarno pogodi ekonomiju pre nego što smanje kamatne stope. Mogu da prođu meseci dok se to ne pokaže u zvaničnim podacima.
"Ako ne dođe do recesije, biće teško da Fed zanemari ovu inflaciju u kratkom roku", rekao je Michael Gapen, glavni ekonomista za SAD u Morgan Stanley, u ponedeljak na Bloomberg TV. "Fed će biti na pauzi u doglednoj budućnosti."
Opširnije

Trump kaže da bi trebalo da Fed snizi kamate jer se pritisak zbog carina pojačava
Trumpova objava dolazi u trenutku kada se njegova administracija priprema da predstavi novu seriju carina, koje je predsednik Federalnih rezerva Jerome Powell uvrstio u faktore koji utiču na prognoze.
20.03.2025

Obveznice postale utočište, dok Trump budi strah od stagflacije
Investitori, šokirani stanjem na tržištu, hrle u američke državne obveznice, zabrinuti da bi trgovinski rat Donalda Trumpa mogao izazvati svetsku recesiju.
07.04.2025

Trumpove carine guraju SAD u recesiju
Ako se naša prognoza stagflacije bude ostvarila, to će predstavljati dilemu za donosioce odluka u Fedu“, napisao je Feroli, glavni ekonomista JP Morgana.
05.04.2025

Fed zadržao kamatne stope, očekuje slabiji rast privrede i veću inflaciju
Komitet za otvoreno tržište najavio i da će usporiti tempo smanjenja svoje bilansne aktive
19.03.2025
Zvaničnici Feda imaju iskustva u preduzimanju akcija za stabilizaciju tržišta i ekonomije tokom kriznih perioda. To je ponekad podrazumevalo hitna smanjenja kamatnih stopa između planiranih sastanaka kako bi se sprečila mogućnost ozbiljne recesije. Poslednji put kada je Fed to uradio bilo je u martu 2020. godine, na početku blokada u SAD izazvanih pandemijom.
Ranije u ponedeljak, promene kamatnih stopa su ukazivale na oko 40 odsto šanse da će centralna banka smanjiti svoju referentnu kamatnu stopu za 25 baznih poena do sledeće nedelje, mnogo pre sledeće planirane odluke Feda o politici 6. i 7. maja. Investitori su od tada smanjili tu opkladu.
Trenutno, međutim, aktuelni ekonomski podaci i dalje ukazuju na stabilnu, iako usporavajuću, ekonomiju SAD. Izveštaj o zapošljavanju za mart pokazao je da je tržište rada dobro funkcionisalo pre nego što su uvedene carine, sa mesečnim dobicima koji su premašili sva očekivanja.
Govoreći u ponedeljak u Kembridžu u Masačusetsu, guvernerka Feda Adriana Kugler je rekla da carine više utiču na inflaciju nego na ekonomski rast.
Jerome Powell/Bloomberg
Tržišni stres
Zvaničnici su takođe koristili privremene kreditne linije kako bi sprečili da niska likvidnost parališe tržišta kredita. Fed je preduzeo ovaj korak 2020. godine, kao i 2008. tokom Velike finansijske krize.
Tržišta su očigledno bila pod stresom. U ponedeljak su akcije pale, čime je ukupna šteta na tržištu akcija širom sveta dostigla približno 10 biliona dolara za tri dana. Trezorske obveznice i jen su porasli dok su investitori tražili utočište, iako su američke obveznice u ponedeljak pale sa svojih vrhunaca na početku trgovanja, što je dovelo do rasta prinosа širom krive.
Ipak, bol na finansijskim tržištima još nije izazvao nelikvidnosti koje bi mogle da navedu Fed da interveniše.
U međuvremenu, Fedov omiljeni pokazatelj osnovne inflacije bio je 2,8 odsto do februara, daleko iznad njihovog cilja od dva procenta, i to mnogo pre nego što su poslednje carine imale šansu da utiču na cene. Štaviše, jedna mera dugoročnih inflatornih očekivanja, važan doprinos inflaciji koju zvaničnici Feda pažljivo prate, klizila je naviše tri meseca zaredom.
To stavlja čelnike u težak položaj, prema rečima bivše potpredsednice Feda Lael Brainard.
"Oni će želeti da se oslone na te inflatorne pritiske, a to im daje mnogo manje mogućnosti da uđu i da podrže tržište rada pre nego što vide bilo kakve znake slabljenja", rekla je Brainard u intervjuu za CNBC. "Dakle, ovo je jedan od najtežih scenarija za Federalne rezerve."
Padajuće tržište akcija i pesimistički izveštaji preduzeća i potrošača mogli bi da nagoveštavaju pravo usporavanje. Neki ekonomisti su rekli da postoje veće šanse za globalnu recesiju ako carine ostanu na snazi.
Ipak, predsednik Feda Jerome Powell je u petak najavio da američka centralna banka neće žuriti da reaguje na tržišni haos, rekavši da zvaničnici imaju "obavezu" da održe stabilna očekivanja inflacije. On je rekao da su kamatne stope dobro postavljene, što zvaničnicima daje vremena da procene kako politike Donalda Trumpa utiču na ekonomiju.
Powell je takođe rekao da je ekonomija "još uvek u dobrom stanju", prema trenutnim podacima, i nije pominjao trenutni pad tržišta akcija.
Šta kaže Bloomberg Economics...
"Ako Fed veruje da se još jednom suočava sa rizikom da bi inflaciona očekivanja mogla da se povuku, onda, kao 2022, čak ga ni pad akcija od 20 odsto neće odvratiti od stroge politike.
- Anna Wong, ekonomista
Jedan razvoj događaja koji bi mogao da podstakne Fed na akciju bio bi bilo kakav pokazatelj da tržišta trezorskih obveznica, ili drugih ključnih delova finansijskog sistema, ne funkcionišu dobro.
"Osim ako ne dođe do bilo kakvog rizika po finansijsku stabilnost koji proizilazi iz disfunkcionalnih tržišta, trenutno ne vidim da bi Fed intervenisao", rekao je James Knightley, glavni međunarodni ekonomista u ING.
Darrell Duffie, profesor finansija na Univerzitetu Stanford, rekao je da su prethodna istraživanja koja je sproveo sa osobljem njujorškog Feda, pokazala da likvidnost trezorskih obveznica opada kada makroekonomska volatilnost raste - kao što je to sada slučaj. Vrsta tržišne disfunkcije koja izaziva alarme i potrebu za podrškom javlja se kada trgovci postanu preplavljeni tržišnom aktivnosti i ne mogu da zadrže svoju ulogu posrednika. To se još ne dešava, rekao je Duffie.
Ako se pojave ti znakovi upozorenja, zvaničnici će verovatno reagovati specifičnim alatima za kreditiranje, a ne promenom kamatnih stopa, rekli su neki ekonomisti. Na primer, u martu 2020. godine, donosioci politika su pokrenuli ekspanzivan program kupovine obveznica kada su tržišta trezorskih obveznica zamrla i uveli hitni program kreditiranja za banke nakon propasti Silicon Valley Banka 2023. godine.
"Ako finansijski pritisci postanu gori, strategija Feda je da se bavi tim pitanjima direktno, umesto da koristi kamatne stope kako bi rešavala sve probleme", rekao je Lou Crandall, glavni ekonomista Wrightson ICAP-a.
Drugi su primetili da je Fed ograničen u onome što može da učini da ublaži zabrinutost u vezi sa politikom Bele kuće. "Ovo nije nešto što Fed može da popravi", rekao je Brett Ryan, viši američki ekonomista u Deutsche Bank AG. "Ovde je prekidač Trumpova administracija i oni ne odustaju, već dupliraju svoje stavove i zato tržište reaguje u skladu s tim."
- U pisanju pomogle Amara Omeokwe i Catarina Saraiva.