Boeing 737-800 avion kompanije Jeju Air srušio se i zapalio na pisti međunarodnog aerodroma u Južnoj Koreji, pri čemu je stradalo i nestalo 170 osoba. Let 2216 prevozio je 175 putnika i šest članova posade iz Bangkoka kada se nesreća dogodila na aerodromu Muan u južnom delu zemlje, prema izjavama zvaničnika. Najmanje 124 osobe su poginule, dve su spasene, dok su ostale nestale, rekli su zvaničnici.
Nešto kasnije u toku dana, zvaničnici su izašli sa novim podacima o tome da je od ukupno 181 putnika samo dvoje preživelo, dok je svih ostalih 179 ljudi nastradalo.
Nesreća se dogodila oko devet sati ujutro po lokalnom vremenu u nedelju. Agencija Yonhap izveštava da je došlo do kvara na stajnom trapu Boeinga, što je izazvalo da avion sleti na "stomak" bez izbačenih točkova. Potom je udario u zid na kraju piste.
Opširnije
Zašto Boeing gubi 100 miliona dnevno?
Najduži štrajk Boeinga u poslednjih 16 godina traje od sredine septembra, pregovori su propali.
09.10.2024
Boeing će priznati krivicu za prevaru zbog kršenja sporazuma u vezi sa nesrećama
Ministarstvo pravde SAD zaključilo je da proizvođač aviona nije poštovao raniji dogovor koji se odnosio na dve fatalne nesreće njegovog aviona 737 Max.
08.07.2024
Zbog smrtonosne turbulencije avio-kompanije sve više koriste programe velikih podataka
Avio-kompanije su sve više zainteresovane za sistem za prikupljanje podataka koji pomaže pilotima da u realnom vremenu manevrišu kroz teške vremenske uslove.
09.06.2024
Muke po Boeingu – da li je duopol pred kolapsom?
Komercijalnom vazduhoplovnom industrijom dugo su dominirali Boeing i Airbus, koji su tako činili svojevrstan duopol.
12.05.2024
Kontrolni toranj Muana upozorio je na rizik od sudara sa pticama otprilike minut pre nego što je pilot pozvao u pomoć, rekli su zvaničnici za transport. Dva minuta kasnije dogodila se nesreća, dodali su.
Vlasti su saopštile da su pronašle crnu kutiju koja sadrži vitalne statistike i merne podatke sa leta. Još uvek tragaju za drugom crnom kutijom, snimačem glasova koji snima razgovore i zvuke u kokpitu.
Kako je kasnije saopšteno, istražitelji koji ispituju uzrok najgore nesreće u civilnom vazduhoplovstvu u Južnoj Koreji fokusiraće se na udar ptica i neobično otkazivanje stajnog trapa u poslednjim trenucima kobnog leta.
Nije bilo naznaka kvara na avionu
Ova nesreća mogla bi da postane najgora avionska katastrofa u Južnoj Koreji u poslednjih više od dve decenije, a događa se u vreme pogoršane političke krize u Seulu, nakon što je predsednik izazvao javni gnev kratkotrajnim uvođenjem vojnog zakona početkom ovog meseca.
Avion Boeinga, star 15 godina, registrovani HL8088, postao je deo flote Jeju Aira 2017. godine. Prvobitno je isporučen 2009. godine irskoj niskobudžetnoj aviokompaniji Ryanair Holdings Plc, prema bazi podataka Planespotters.net. Avion je bio konfigurisan za 189 putnika.
Avion je prošao redovno održavanje i nije bilo nikakvih naznaka ili znakova kvara tokom pregleda, rekao je Kim E-Bae, izvršni direktor Jeju Aira, na brifingu za novinare. Nije želeo da spekuliše o uzroku nesreće i pozvao je da se sačeka zvanična istraga koja će utvrditi šta se dogodilo.
Vatrogasna agencija je saopštila da je veći deo aviona bio uništen, osim dela repa. Putnici su izbačeni iz aviona prilikom sudara sa zidom, izveštava Yonhap, pozivajući se na vatrogasnog zvaničnika koji je rekao da su šanse za preživljavanje bile izuzetno male i da je identifikacija poginulih teška. Boeing je saopštio da je u kontaktu sa Jeju Airom i spreman da pruži podršku.
Više od 1.500 ljudi, uključujući policiju, vojsku, obalsku stražu i lokalne vlasti, pomaže na mestu nesreće, saopštilo je Ministarstvo infrastrukture i transporta. Šest istražitelja za avionske nesreće je na licu mesta i sprovode početnu istragu.
Dva putnika sa leta 2216 bila su državljani Tajlanda, dok vlasti proveravaju i druge nacionalnosti, osim Južnih Korejanaca, prema navodima ministarstva.
Porast broja nesreća ove godine
Jeju Air je osnovana 2005. godine i upravlja sa 42 aviona, prema podacima sa njihove zvanične web stranice. Kompanija je obećala da će pružiti svu potrebnu podršku žrtvama i njihovim porodicama.
Broj poginulih u nesreći Jeju Aira bio bi najveći u Južnoj Koreji od 2002. godine. Tada je avion Air China pao blizu Busana, usmrtivši 129 osoba, prema podacima Aviacione bezbednosne mreže.
Ova nesreća je druga velika avionska katastrofa u manje od nedelju dana. Incident u ruskom vazdušnom prostoru doveo je do nesreće putničkog aviona Azerbejdžanske aviokompanije 25. decembra, pri čemu je poginulo na desetine ljudi.
Nakon godine u kojoj nije bilo nijedne fatalne nesreće sa velikim komercijalnim avionima 2023. godine, ove godine je došlo do porasta broja nesreća. Početkom januara, avion Japan Airlinesa, Airbus A350, koji je prilazio pisti u Tokiju, sudario se sa manjim avionom na pisti, usmrtivši pet putnika u letelici koja je stajala.
Nekoliko dana kasnije, tokom leta, došlo je do izbacivanja vrata na avionu Boeing 737 Max 9 koji je leteo u SAD. Iako niko nije poginuo u tom incidentu, ova nesreća je izazvala ozbiljnu krizu za američkog proizvođača aviona jer je otkrila loš rad u kompaniji.
U avgustu se manji avion ATR, kojim je upravljala brazilska kompanija VoePass, srušio blizu aerodroma Guarulos u Sao Paolu, usmrtivši 58 putnika i četiri člana posade.
Ažurirano u drugom pasusu tačnim brojem nastradalih u nesreći i u šestom pasusu u vezi sa ispitivanjem uzroka tragedije.