Američke kompanije za proizvodnju poluprovodnika najavljuju milijarde u investicijama, pošto je predsednik Joe Biden u utorak potpisao širok zakon o konkurenciji koji uključuje 52 milijarde dolara u domaće istraživanje i razvoj poluprovodnika.
Micron Technology Inc. će uložiti 40 milijardi dolara u proizvodnju memorijskih čipova, prema Beloj kući, a Qualcomm Inc. ulazi u partnerstvo sa GlobalFoundries, koji ima fabriku u državi Njujork, u ugovoru vrednom 4,2 milijarde dolara za proizvodnju čipova.
Micron je u utorak saopštio da će njihova ulaganja otvoriti do 40.000 radnih mesta i u građevinarstvu i u proizvodnji, što je znatno iznad prvobitne procene Bele kuće od 8.000, i očekuje da će dobiti sredstva kroz račun za poluprovodnike.
Opširnije
Kina odustala od vojne i klimatske saradnje sa SAD zbog posete Pelosi
Odlazak predsedavajuće Predstavničkog doma Kongresa Nancy Pelosi na Tajvan ozbiljno je naljutio Peking.
05.08.2022
Više od 350 firmi čuva preko 250 milijardi dolara u planovima
Veliki broj transakcija je odložen ili stavljen na čekanje
01.08.2022
Predlog zakona o čipovima (CHIPS) je poslednji u nizu zakonodavnih pobeda Bele kuće poslednjih nedelja. Demokrate u Senatu usvojile su u nedelju sveobuhvatan zakon o klimi i potrošnji - verziju Bidenove agende Build Back Better, nakon što su zakonodavci takođe odobrili zakone o zdravlju i bezbednosti veterana uz dvostranačku podršku.
Zakon o čipovima je u središtu napora Bidenove administracije da smanji zavisnost od azijskih zemalja kao što su Tajvan i Južna Koreja, čije kompanije vode na tržištu, i da se pozabavi poremećajima u lancu snabdevanja i povećanjem cena za određenu robu koja sadrži poluprovodnike.
Bidenov tim i zakonodavci naglasili su implikacije zakona na nacionalnu bezbednost, rekavši da je od vitalnog značaja za takmičenje i suprotstavljanje Kini.
Očekuje se da će veliki deo federalne pomoći ići Intel Corp., Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. i South Korea’s Samsung Electronics Co, a svi oni sada grade nove pogone za proizvodnju čipova vredne desetine milijardi u SAD.
Predlog takođe uključuje važna upozorenja koja traže republikanci i kineski protivnici: kompanije koje dobiju sredstva moraju obećati da neće povećavati svoju proizvodnju naprednih čipova u Kini.
To je bio uslov koji su postavili zakonodavci i Bela kuća i uključen je u zakon zbog prigovora nekih proizvođača čipova. Intel je posebno snažno lobirao protiv zabrana. Krajem 2021, američki proizvođač čipova je želeo da poveća proizvodnju u Kini, ali je Bidenova administracija odbila plan.