Profit kompanije Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. nadmašio je očekivanja nakon što su se njene marže čipova zadržale na boljim nivoima nego što se očekivalo, ublažavajući zabrinutost zbog pada globalne potražnje za elektronikom.
Ostvarili su neto prihod od 206,9 milijardi NT$ (6,8 milijardi USD) u prvom tromesečju, u poređenju sa 194,2 milijarde NT$ koje su predviđali analitičari u proseku. TSMC, proizvođač najnaprednijih čipova za globalne lidere u oblasti elektronike od Apple Inc. do Nvidia Corp., ranije je prijavio razočaravajući prihod za period od tri meseca.
Najveća tajvanska kompanija bori se sa uporno slabom potražnjom za elektronikom, dok potrošači i korporacije pooštravaju svoje budžete kako bi se izborili sa rastućom inflacijom i potencijalnom globalnom recesijom. Isporuke računara su pale za 29 odsto u prvom kvartalu, predvođeni Appleovom linijom Mac računara, prema najnovijim podacima IDC-a.
Opširnije
Kini možda više neće trebati zapadna tehnologija
Kompanije ulažu više u istraživanje i razvoj.
10.04.2023
Kompjuterski čipovi biće sve traženiji od 2024: CEO Tokyo Electrona
Najveći proizvođač čipova na svetu TMSC očekuje veliki oporavak tržišta od druge polovine 2023.
28.02.2023
Japan i Holandija se pridružuju SAD u borbi protiv kineskih čipova
Američki proizvođači opreme žalili su se na potez Bidenove administracije koji je imao za cilj smanjenje sposobnosti Kine da proizvodi sopstvene napredne poluprovodnike ili kupuje najsavremenije čipove iz inostranstva.
27.01.2023
Energetika, čipovi, Tajvan: Glavne teme koje će dominirati u Davosu
Novo doba suparništva među velikim silama prekraja mapu svetske privrede.
16.01.2023
Najveći ugovorni proizvođač čipova oštro smanjuje kapitalnu potrošnju
TSMC je najveći ugovorni proizvođač čipova na svetu, te pad predstavlja uzbunu za tehnološku industriju.
13.10.2022
TSMC je već smanjio svoje planove kapitalne potrošnje za 2023. na raspon od 32 do 36 milijardi dolara, u odnosu na 36,3 milijarde dolara prošle godine. Rukovodioci su u januaru rekli da očekuju pad prihoda od srednjeg do visokog jednocifrenog procenta u prvoj polovini, iako bi poslovanje trebalo da se oporavi nakon stabilizacije kineske ekonomije i potrošnje.
TSMC-jevo tržišno vođstvo je verovatno podstaklo njihove marže. U sredu je kolega iz industrije ASML Holding NV, najveći proizvođač opreme neophodne za naprednu proizvodnju čipova, prognozirao prihode za junski kvartal bolji od očekivanog. Ali neto rezervacije, barometar budućeg rasta, pale su za 46 odsto u odnosu na godinu ranije. Lam Research Corp., još jedan dobavljač opreme za TSMC, takođe je prognozirao prilagođenu zaradu po akciji koja je promašila prosečnu procenu analitičara.
Očekuje se da će rukovodioci TSMC-ja dati svoje izglede za ovaj kvartal i 2023. tokom konferencijskog poziva o zaradama kasnije u četvrtak. Neki analitičari strahuju da bi kompanija mogla smanjiti svoje izglede ili planove kapitalne potrošnje, što bi sugerisalo dugotrajniji pad industrije.
Šta kaže Bloomberg Intelligence
TSMC-ovo povećanje proizvodnje 3-nanometarskih čvorova, AI i narudžbine za proizvodnju čipova visokih performansi (HPC) u vezi sa serverom biće ključne oblasti fokusa na konferencijskom pozivu u prvom kvartalu nakon razočaravajućih 15,4 odsto pada prodaje u martu. Ovi faktori će odrediti da li kompanija može da održi zamah rasta prihoda u 2023, kao što konsenzus sugeriše, i da se suprotstavi izgledima u sektoru poluprovodnika zamagljenim potražnjom za pametnim telefonima i računarima koji su slabiji nego što se očekivalo, zajedno sa stagnirajućim napretkom u smanjenju zaliha.
- Charles Shum, analitičar
Dugoročno gledano, investitori se nadaju da vodeća tehnologija TSMC-ja može da podstakne rast, posebno zbog porasta razvoja veštačke inteligencije i aplikacija koje podstiču potražnju za vrhunskim računarskim čipovima i centrima podataka potrebnim za obuku i hostovanje AI modela. Izgledi su, međutim, i dalje zamagljeni geopolitičkom neizvesnošću, uključujući globalne napore da se zahvati TSMC-jev teren u naprednoj proizvodnji čipova i rastuće vojne pretnje Kine protiv Tajvana.
Warren Buffett je u nedavnom intervjuu rekao da je prodao većinu udela Berkshire Hathaway Inc. od 4,1 milijardu dolara u TSMC-ju delimično zbog geopolitičkih zabrinutosti.
TSMC je pod pritiskom da proizvodi svoje napredne čipove u inostranstvu i gradi više kapaciteta u SAD i Japanu. Svetski zvaničnici i kupci sve su oprezniji u pogledu svog tehnološkog oslanjanja na Tajvan, za koji Peking tvrdi da je deo Kine.