Industrija poluprovodnika vratiće se sledeće godine na eksponencijalni rast uprkos dugotrajnim inflatornim i geopolitičkim neizvesnostima, prema navodima proizvođača mašina Tokyo Electron Ltd.
Gledajući dalje od trenutnog najnižeg nivoa, izvršni direktor Toshiki Kawai rekao je da će dugoročni trendovi poput autonomne vožnje i razvoja metaverzuma povećati potražnju za kapacitetima skladištenja i obrade podataka.
"Količina podataka sa kojima će svet morati da se bavi povećaće se deset puta do 2030. godine, a zatim stostruko do 2040. godine", rekao je 59-godišnji Kawai u intervjuu. "Već neko vreme ljudi pričaju o tome da živimo u eri velike količine podataka - ali ako mene pitate, još uvek mislim da smo u eri malo podataka."
Opširnije
AMD povećava udeo na tržištu, ali i dalje kaska za Intelom
Intel je i dalje najveći igrač na tržištu procesora, u poslednjem kvartalu 2022. imao je udeo od 68,7 odsto.
10.02.2023
Japan i Holandija se pridružuju SAD u borbi protiv kineskih čipova
Američki proizvođači opreme žalili su se na potez Bidenove administracije koji je imao za cilj smanjenje sposobnosti Kine da proizvodi sopstvene napredne poluprovodnike ili kupuje najsavremenije čipove iz inostranstva.
27.01.2023
Poluprovodnici su osnova budućih sukoba supersila
Mnogi su iznenađeni činjenicom da su poluprovodnici, a ne kompjuteri ili sirova nafta, bili roba kojom se najviše trgovalo 2020. godine.
03.12.2022
Najveći ugovorni proizvođač čipova oštro smanjuje kapitalnu potrošnju
TSMC je najveći ugovorni proizvođač čipova na svetu, te pad predstavlja uzbunu za tehnološku industriju.
13.10.2022
Samsungov profit pao za 32 odsto zbog slabljenja tržišta čipova
Operativni profit pao je za 32 odsto na 10,8 biliona vona (7,7 milijardi dolara) za tromesečje koje se završilo u septembru, saopštila je najveća južnokorejska kompanija.
07.10.2022
Međutim, Tokyo Electron bi se mogao suočiti sa preprekama zbog tenzija između SAD i Kine, koje su nedavno zahvatile Japan i Holandiju u okviru pokušaja da se obuzda izvoz naprednih čipova i tehnologije za proizvodnju čipova u Kinu. Još nisu poznati detalji o tome koje kontrole izvoza bi Japan mogao da usvoji, ali će poslovanje tokijske kompanije verovatno biti direktno pogođeno pošto ona trenutno ostvaruje više od 20 odsto svoje prodaje u Kini.
"Čipovi su potrebni svuda, uključujući Kinu, Japan, SAD i Evropu", rekao je Kawai, odbijajući da konkretno komentariše bilo kakva potencijalna trgovinska ograničenja. "Sve dok smo svetski broj jedan, uvek bi trebalo da budemo u mogućnosti da pronađemo posao na ovaj ili onaj način. To je naš stav."
Ipak, njegov stav bi se mogao pokazati previše ružičastim ako se trenutni trendovi opadanja produže duže nego što se očekivalo ili ako je kontrola izvoza u Kinu bude bile prevelika, rekao je analitičar Iwai Cosmo Securitiesa Kazuyoshi Saito.
Da bi napravili najsavremenije čipove budućnosti, kupci Tokyo Electrona će morati da usvoje nove procese u svojim proizvodnim linijama - kao što je vezivanje silikonskih pločica - i tu kompanija veruje da njena mašinerija ima prednost. Tokyo Electron će u godinama koje dolaze imati veći udeo na tržištu opreme za proizvodnju čipova, rekao je izvršni direktor kompanije, ukazujući na primenu tehnologije vezivanja u budućim arhitekturama magacinske memorije koje će omogućiti skladištenje više podataka u manjim paketima.
Kawaijevi komentari u skladu su sa onim što su iz najvećeg svetskog proizvođača čipova, Taiwan Semiconductor Manufacturing Co., rekli kada su izveštavali o zaradi u januaru.
"Predviđamo da će poluprovodnički ciklus doći do najnižeg nivoa negde u prvoj polovini 2023. godine, a da ćemo videti zdrav oporavak u drugoj polovini ove godine", rekao je C.C. Wei, izvršni direktor TSMC-a.
- U pisanju pomogla Debby Wu.