Kompanije ASML Holding NV i Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. imaju načina da prekinu proizvodnju u svojim najmodernijim pogonima za proizvodnju čipova ako Kina napadne Tajvan, rekli su za Bloomberg izvori upoznati sa ovim pitanjima.
Zvaničnici iz SAD su ranije u privatnim razgovorima izrazili zabrinutost predstavnicima obe kompanije, a glavna briga je šta će se desiti sa pogonima gde se pravi daleko najveći deo modernih poluprovodnika ako Kina napadne ostrvo, rekla su dva izvora koja nisu želela da budu imenovana.
Iz ASML-a su zvaničnicima rekli da daljinski mogu da isključe proizvodnju u slučaju potrebe, dodala su dva odvojena izvora. Oni su dodali da je holandska kompanija već sprovela simulacije kako bi bolje procenila rizik.
Opširnije
Veštačka inteligencija pogurala prodaju TSMC-ja za 60 odsto
Prodaja kompanije Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) skočila je u aprilu za 60 odsto, na 236 milijardi novih tajvanskih dolara (NT$) iliti 7,3 milijarde američkih dolara.
10.05.2024
Huawei sustiže Apple u Kini sa najnovijom verzijom čipa
Najnoviji pametni telefoni Huawei Technologies Co. imaju unapređenu verziju procesora proizvedenog u Kini, otkrivenog prošle godine, pokazala je nezavisna analiza.
26.04.2024
AI vapi za energetski efikasnim rešenjima: da li su ovi čipovi ključ?
Veštačka inteligencija zahteva mnogo energije, tako da su potrebna hitna rešenja koja će tehnologiju učiniti efikasnijom.
27.04.2024
TSMC dobija 11,6 milijardi dolara od SAD za tri fabrike čipova
SAD planiraju da dodele kompaniji Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. 6,6 milijardi dolara grantova.
08.04.2024
SAD razmatraju sankcionisanje proizvođača čipova povezanih sa Huaweijom
Administracija Bidena razmatra stavljanje na crnu listu niza kineskih kompanija čipova povezanih sa Huaweijom.
20.03.2024
Portparoli kompanija ASML, TSMC i predstavnici ministarstva trgovine Holandije odbili su da komentarišu ove navode. Na pitanja Bloomberga nisu odgovorili ni predstavnici američkog ministarstva odbrane ni američke privredne komore.
Na daljinu se mogu isključiti ASML-ove mašine koje u industriji nazivaju EUV (engl. extreme ultraviolet machines), čiji je najveći kupac upravo TSMC. Ove mašine koriste svetlosne talase visoke frekvencije kako bi proizvele najmanje čipove koji su dosad proizvedeni. Oni se koriste za razvoj veštačke inteligencije, ali imaju svoju primenu i u namenskoj industriji.
EUV mašine su veličine gradskog autobusa, i zahtevaju redovne servise i ažuriranja softvera. Kompanija na daljinu može da ugasi ove mašine prekidom struje, dodaju izvori. Kompanija iz Veldhovena jedina na svetu proizvodi ove mašine, a one se prodaju za oko 200 miliona evra po komadu.
Vlada već dugo pokušava da spreči da ovakva oprema padne u pogrešne ruke. Primera radi, ASML ne sme ove mašine da prodaje Kini jer se SAD plaše da bi posedovanje ovih mašina Kini dalo prednost u „ratu čipovima“.
Upravo na zahtev SAD je Holandija prestala da izvozi svoje druge najkvalitetnije mašine ove godine. Međutim, Vašington je i pre toga zatražio od ASML-a da otkaže ranije porudžbine kineskim klijentima, izvestio je Bloomberg.
Iz kompanije kažu da će ove godine izvoz u Kinu pasti za 15 odsto zbog ovih mera.
Dokazi kažu da se sa merama možda malo zakasnilo kako bi se Kina sputala. Kompanija Huawei Technologies Co. prošle godine je za svoj pametni telefon (rival Appleovom iPhoneu) upotrebila čipove napravljene u starijim modelima ASML-ovih mašina i mašinama druga dva dobavljača iz SAD, pisao je ranije Bloomberg, čiji su stručnjaci rasklopili i analizirali telefon.
Peking je ranije rekao da je tehnološka samodovoljnost nacionalni prioritet, a vlada pomaže Huaweiju da napravi sopstvene čipove.
Kina takođe odranije tvrdi da je Tajvan u sastavu Kine, a predsednik Xi Jinping se zalaže za ujedinjenje, i ostaje pri stavu da ni oružani sukob ne može biti isključen. Azijska vojna sila pravi vojni i nuklearni arsenal brzinom koja nije zabeležena od Drugog svetskog rata, a admiral američke flote je sam u martu rekao da će Kina 2027. biti sprema da izvrši invaziju na Tajvan.
Kongres SAD je prošlog meseca usvojio paket od osam milijardi dolara za pomoć Tajvanu da ojača svoje odbrambene kapacitete. Administracija takođe pokušava da razvije proizvodnju čipova u SAD i daje grantove vredne 39 milijardi dolara kako se ovim putem zaštitila od rizika.
Ulozi su visoki, a oko 90 odsto naprednih čipova u svetu se prave na Tajvanu. U ponedeljak je Lai Ching-te postao novi predsednik Tajvana, a Peking ga je ranije okarakterisao kao ratnog huškača.
EUV mašine su ASML-u pomogle da postane najvrednija tehnološka akcija u Evropi sa vrednošću od preko 370 milijardi dolara, što je dvostruko više od Intela.
Od početka proizvodnje 2016. godine, ASML je isporučio 200 ovih mašina klijentima van Kine, a TSMC je i dalje njihov najveći kupac.
Za njihov rad potrebno je redovno održavanje, a bez rezervnih delova koje takođe pravi ASML, one brzo prestaju da rade, rekli su Bloombergovi izvori. Održavanje na licu mesta je pogotovo komplikovan proces jer se EUV mašine nalaze u posebnim prostorijama gde inženjeri moraju da ulaze u specijalnim odelima kako ne bi došlo do kontaminacije.
ASML nudi usluge održavanja gde sami obavljaju neke usluge, ali i klijenti poput TSMC-ja imaju pristup nekim delovima sistema. Takođe iz ASML-a kažu da nemaju pristup bazama podataka korisnika.
Predsednik odbora direktora TSMC-ja Mark Liu su septembru je za CNN rekao da bi bilo koji agresor imao velikih problema da uopšte pokrene ovu fabriku.
„Niko ne može da nasilno kontroliše TSMC“, rekao je Liu. „U slučaju invazije, fabrike TSMC-ja postaju potpuno neoperativne“, dodao je.