Administracija američkog predsednika Joea Bidena razmatra stavljanje na crnu listu niza kineskih kompanija čipova povezanih sa Huawei Technologies Co. nakon što je telekomunikacijski div prošle godine napravio značajan tehnološki napredak, rekli su izvori upoznati s tim pitanjem.
To bi bio najnoviji potez SAD u pokušaju da ograniči ambicije Pekinga u području veštačke inteligencije i čipova. To bi pojačalo pritisak na kineskog državnog prvaka koji je napredovao uprkos postojećim sankcijama. Napredak podrazumeva proizvodnju procesora za pametne telefone prošle godine za koji su mnogi u Vašingtonu mislili da nadilazi mogućnosti kompanije.
Pogoni koje je kupio ili gradi Huawei
Većina kineskih subjekata koji bi mogli biti pogođeni prethodno su identifikovani kao pogoni za proizvodnju čipova koje je kupio ili gradi Huawei u prezentaciji trgovačke grupe Semiconductor Industry Association sa sedištem u Vašingtonu, prema osobama upoznatim s tim pitanjem. Konačne odluke nisu donete, kažu izvori. Bloomberg News je prvi put izvestio o predstavljanju SIA 2023.
Opširnije
Akcije partnerskih kompanija Huaweija rastu nakon novog ugovora
Novi Huaweijev poslovni poduhvat u vezi sa automobilima povukao je cene akcija naviše.
27.11.2023
Dvocifren rast prodaje Huawei i Xiaomi pametnih telefona u Kini
Kompanije Huawei Technologies i Xiaomi predvodile su ponovno oživljavanje prodaje pametnih telefona na kineskom tržištu.
14.11.2023
Huawei izaziva Teslu, akcije kineskog proizvođača EV skočile 50 odsto
Novo električno vozilo kompanije Huawei Technologies Co. postalo je hit u Kini.
11.10.2023
Huaweijev procesor koji podržava 5G mrežu podstakao prodaju telefona
Kirin 9000s, novi procesor kompanije Huawei Technologies, podržava 5G bežičnu mrežu.
22.09.2023
Nemačka planira zabranu Huawei komponenata u 5G mreži
Nemačka će zabraniti upotrebu komponenata kompanija Huawei i ZTE u 5G mobilnoj mreži.
20.09.2023
Huawei gradi tajne fabrike čipova, tvrdi američko strukovno udruženje
Udruženje svetskih upozorava da Huawei gradi niz tajnih fabrika za proizvodnju čipova širom Kine.
23.08.2023
Kompanije koje bi mogle biti na crnoj listi uključuju proizvođače čipova Qingdao Si'En, SwaySure i Shenzhen Pensun Technology Co. ili PST, rekli su izvori, tražeći da ne budu imenovani jer nisu ovlašćeni da raspravljaju o informacijama koje nisu javne. Bidenovi zvaničnici takođe razmatraju sankcije vodećem kineskom proizvođaču memorijskih čipova, ChangXin Memory Technologies Inc.
"Dodavanje još kineskih kompanija na lisu američkih entiteta vrlo je verovatno", napisao je analitičar Jefferiesa Edison Lee nakon što je ChangXin identifikovan kao potencijalna meta. "Lako ga je implementirati i opravdati, a dodatno će sprečiti određene ključne kineske kompanije da iskoriste trenutne rupe u zakonskim ograničenjima izvoza."
Osim kompanija koje zapravo proizvode čipove, američki zvaničnici bi mogli sankcionisati i Shenzhen Pengjin High-Tech Co., prema izvorima, kao i SiCarrier, rekao je jedan od izvora. Zabrinutost je da te dve kompanije, koje proizvode opremu za proizvodnju poluprovodnika, deluju kao punomoćnici kako bi pomogli Huaweiju da dobije ograničenu opremu. Bloomberg News je prvi put izvestio o vezama kompanija sa Huaweijom krajem 2023.
Američka vlada vrši pritisak na saveznike, uključujući Holandiju, Nemačku, Južnu Koreju i Japan, da dodatno pooštre ograničenja kineskom pristupu tehnologiji poluprovodnika. Huawei je jedna od kompanija u središtu te kampanje, kao i napora Pekinga da smanji svoje oslanjanje na zapadnu tehnologiju.
Nije jasno ima li Ministarstvo trgovine, koje upravlja takozvanim listom entiteta, dodatne dokaze koji povezuju kompanije sa Huaweijom, kažu izvori. SAD imaju ovlašćenja da sankcionišu kompanije koje predstavljaju opasnost za nacionalnu bezbednost u budućnosti, a zvaničnici ne moraju nužno dokazivati štetne ili nezakonite aktivnosti u prošlosti.
Savet za nacionalnu bezbednost Bele kuće i Biro za industriju i bezbednost Ministarstva trgovine odbili su da komentarišu. Predstavnici pojedinačnih kineskih kompanija i Ministarstva trgovine nisu odgovorili na poruke u kojima je tražen komentar. Ministarstvo spoljnih poslova ponovilo je da se "odlučno suprotstavlja" američkim akcijama koje remete tržišni poredak i štete kineskim preduzećima, ali nije konkretno komentarisalo potencijalne poteze SAD o kojima se raspravlja.
Neizvesno je kada će američki zvaničnici doneti konačnu odluku, kažu izvori, naglašavajući da će tajming verovatno zavisiti od odnosa između Vašingtona i Pekinga - na čijem su poboljšanju obe strane radile poslednjih meseci. Očekuje se da će ministarka finansija Janet Yellen ponovno posetiti Kinu 2024, a najviši zvaničnici razgovarali su o telefonskom razgovoru između predsednika Joea Bidena i kineskog čelnika Xi Jinpinga negde ovog proleća.
Druga politička razmatranja
Postoje i druga politička razmatranja, na primer kada će Bela kuća objaviti dugo očekivano prilagođavanje sveobuhvatnih kineskih carina koje su prvi put uvedene za vreme bivšeg predsednika Donalda Trumpa. Zvaničnici takođe razmatraju podizanje carina na čipove starije generacije iz Kine, prema upoznatim izvorima koji kažu da su se ti razgovori intenzivirali poslednjih sedmica.
Huawei je dodat na listu entiteta 2019, što znači da ne može kupovati američku tehnologiju osim ako prodavači ne dobiju posebnu izvoznu dozvolu od Ministarstva trgovine. Dok su te sankcije godinama kočile Huaweijevo poslovanje sa pametnim telefonima, kompanija je u avgustu predstavila uređaj Mate 60 koji pokreće 7-nanometarski čip proizveden u Kini - i počela prodavati telefon dok je ministarka trgovine Gina Raimondo bila u poseti zemlji.
Procesor je proizvela Semiconductor Manufacturing International Corp., iako se i dalje uveliko oslanjao na stranu tehnologiju - uključujući alate holandskog diva opreme ASML Holding NV i američkih dobavljača Applied Materials Inc. i Lam Research Corp. Korišćenje tih alata, koji su kupljeni pre nego što su američke i holandske kontrole izvoza stupile na snagu, ukazuje na to da Kina još uvek ne može potpuno zameniti strane komponente iako Peking pokušava da izgradi kompletno domaći lanac snabdevanja čipovima.
BIS je rekao da ispituje "navodni" 7-nm čip, a Raimondo je obećao " najjače moguće" akcije za zaštitu američke nacionalne bezbednosti. Republikanski predstavnici u međuvremenu su od Bidenove administracije zahtevali da u potpunosti prekine pristup Huaweiju i SMIC-u američkim dobavljačima.