Nemačko ministarstvo unutrašnjih poslova planira da zabrani upotrebu ključnih komponenata kompanija Huawei Technologies Co. i ZTE Corp. u 5G mobilnoj mreži, navodi osoba upućena u pregovore.
Za uvođenje zabrane je razmatrano nekoliko rokova, uključujući i početak 2026. godine, navodi osoba koja je tražila da ostane anonimna jer podaci o ovoj temi nisu još uvek javno dostupni.
Ministarstvo sprovodi istragu o tome koliko se nemačke mobilne mreže oslanjaju na kinesku tehnologiju kada je osnovna infrastruktura u pitanju, uzimajući u obzir da SAD pozivaju saveznike da smanje zavisnost od te opreme zbog tenzija u odnosima između dve države.
Opširnije
Istraga u SAD potpomogla akcije kineskih proizvođača opreme za čipove
Postavlja se pitanje koliko su mere SAD protiv kineske industrije čipova efikasne.
08.09.2023
Huawei pomogao akcijama kineskih proizvođača čipova
Huawei je jedna od nekoliko kineskih kompanija koje su se našle u centru tenzija između Vašingtona i Pekinga.
30.08.2023
Huawei gradi tajne fabrike čipova, tvrdi američko strukovno udruženje
Udruženje svetskih upozorava da Huawei gradi niz tajnih fabrika za proizvodnju čipova širom Kine.
23.08.2023
Huawei četvrtinu prihoda ulaže u istraživanje
Kineska kompanija Huawei ostvarila je prošle godine profit od 35,6 milijardi juana (5,2 milijarde dolara).
05.04.2023
Istraga još nije sprovedena do kraja, a nastavljaju se i pregovori sa drugim ministarstvima uključenim u donošenje odluke, naveo je portparol ministarstva unutrašnjih poslova u sredu.
O stavovima ministarstva prva je izvestila DPA.
Iz kompanije Huawei su naveli da istraga deluje diskriminatorno i da nije zasnovana na tehnološkim procenama. Ukoliko Nemačka ovu odluku učini političkom, biće usporena digitalna transformacija države, a podstaći će i rast cena za potrošače, navodi se u izjavi Huaweija.
Brzina i pristupačnost mobilnog interneta, kao i izbegavanje zavisnosti od kineske tehnologije, ključna su pitanja kada se razmatra zabrana, napisao je u imejlu portparol ministarstva saobraćaja i digitalnih tehnologija, koje je takođe uključeno u razgovore.
SAD, Velika Britanija i Evropska unija ubrzano su usmerile fokus na bezbednosne rizike koje nosi saradnja sa kineskim kompanijama. Republikanci u SAD zahtevaju od Bidenove administracije da proširi delimične sankcije uvedene Huaweiju nakon što je kompanija predstavila napredni telefon koji izgleda kao da koristi i deo američke tehnologije.
Nemačka je pokazala više oklevanja prilikom uvođenja zabrane na kineske delove u odnosu na neke od svojih saveznika. Velika Britanija je isključila Huawei iz naprednih 5G bežičnih mreža još 2020. i ograničila prisustvo kompanije u fiksnim mrežama zbog bojazni koja se javila nakon što je SAD uvela sankcije kineskoj firmi.
Deutsche Telekom AG, najveći telekomunikacioni provajder u Nemačkoj, saopštio je da zabrana do 2026. godine nije realistična. "U Velikoj Britaniji, na primer, zamena čak i u periodu od preko sedam godina deluje previše ambiciozno", rekao je portparol kompanije Stephan Broszio.
Nemačka je odlučila da dozvoli komponente koje proizvodi Huawei kada su kompanije, uključujući Deutsche Telekom, izgradile 5G mreže. Međutim, Berlin je od tada zauzeo oštriji stav prema Kini i, nakon ruske invazije na Ukrajinu, nastoji da smanji zavisnost od pojedinačnih zemalja.
(Tekst ažuriran komentarima inistarstva digitalnih tehnologija i Deutsche Telekom počevši od sedmog pasusa.)