Ministarstvo trgovine SAD dodalo je u maju 2019. godine kinesku kompaniju Huawei Technologies Co. i 68 njenih povezanih firmi na listu entiteta Biroa za industriju i bezbednost - spisak kompanija koje podležu strogim ograničenjima, što ih u suštini isključuje iz tehnološkog sektora SAD. Vlada je više od dve decenije izražavala zabrinutost zbog rizika od špijunaže i sabotaže povezanih sa Huaweijem, ali je dolazak 5G tehnologije učvrstio hitnost za reagovanje, jer bi sve više uređaja i ključne infrastrukture bilo povezano sa Huawei opremom. Nezadovoljni time što su blokirali Huawei unutar zemlje, američki zvaničnici pokrenuli su globalnu kampanju kako bi ubedili druge zemlje da ga takođe blokiraju.
Uticaj je bio trenutan - prihodi Huaweija pali su za više od četvrtine tokom naredne dve godine. Ali tada se desilo nešto neočekivano. Izopšten iz najveće svetske ekonomije, Huawei je, takoreći, odbio da ispari. Njegovi finansijski rezultati su se poboljšali, a prošle godine prihodi su se približili vrhuncu iz perioda pre američkih sankcija.
Oporavak kompanije pokazuje kako američki pokušaji da oslabe Kinu mogu imati kontraefekat, potkopavajući i američku konkurentnost i samu nacionalnu bezbednost koju mere - poput zabrane Huaweija - navodno štite.
Opširnije

Ukratko iz sveta - nafta se oporavlja, Bessent stao u odbranu dolara
Fjučersima na evropske akcije u utorak ujutru trguje se pretežno sa dobicima.
15.04.2025

Berze trpe zbog carina, a građevinski sektor zbog manjka radnika - pet stvari za danas
Warren Buffet još jednom dokazao svoj status, verovatno, najboljeg investitora u istoriji.
15.04.2025

Akcije padaju. Ne očekujte da će Fed priskočiti u pomoć
Ekonomisti i analitičari tržišta smatraju da će zvaničnici Feda čekati da trenutna dešavanja stvarno pogode ekonomiju pre nego što smanje kamatne stope.
08.04.2025

Volatilnost - reč koja će obeležiti tržišta roba, ometena američkim carinama
Dugoročno se očekuju povećane potražnje u SAD, posebno u sektoru izgradnje data centara i obnovljivih izvora energije.
04.04.2025
Pre nego što je Huawei stavljen na crnu listu SAD, postao je najveći svetski proizvođač telekomunikacione opreme i najveći proizvođač pametnih telefona na globalnom nivou. Nakon što mu je uskraćen pristup američkoj tehnologiji, počeo da razvija HarmonyOS, sopstveni operativni sistem koji je veoma ličio na Googleov Android. Do 2024. godine, kineska kompanija je napravila još jedan korak lansiranjem sistema HarmonyOS Next, koji su obožavaoci nazvali "čistokrvan" (eng. Pure Blood), jer je u potpunosti razvijen interno.
Depositphotos
Danas je Harmony dostupan samo u Kini, gde već radi na milijardu uređaja - od pametnih telefona do automobila i kućnih aparata. Operativni sistem je unapred instaliran na Huawei telefonima i računarima, a koristi se i na Huawei laptopovima u Kini otkako je kompaniji ranije ovog meseca istekla licenca za korišćenje Microsoft Windowsa.
U martu je BMW najavio partnerstvo sa Huaweijem kako bi integrisao HarmonyOS Next u nove električne automobile koji će biti lansirani u Kini sledeće godine. I delimično zahvaljujući Harmony OS-u, Huawei je nedavno svrgnuo Apple Inc. sa pozicije vodećeg proizvođača pametnih telefona u Kini po prodaji.
Međutim, Huawei nije zadovoljan pobedom kod kuće. Kompanija sada želi da izazove globalnu dominaciju Androida i Apple iOS-a. Predsednik Huaweija, Eric Xu, izjavio je da kompanija želi da HarmonyOS postane "treći mobilni operativni sistem na svetu" i prošle godine predstavio planove da prvo razvije aplikacioni ekosistem u Kini, a zatim da ga "postepeno proširi" na druge zemlje.
Kompaniju čeka dug put do dostizanja konkurencije. Jedno je imati Huawei telefone, automobile i pametne kućne uređaje u Kini sa kineskim aplikacijama poput Alipay-a ili Baidu mapa. Ali operativni sistem Pure Blood ne dozvoljava korisnicima da instaliraju ili pokreću aplikacije osim ako nisu posebno razvijene za Harmony.
To je u redu za korisnike u Kini, koji koriste popularne kineske aplikacije kao što su WeChat i Douyin (kineska verzija TikToka). Međutim, to predstavlja ozbiljno ograničenje u drugim delovima sveta. Na primer, korisnici koji se oslanjaju na WhatsApp verovatno neće želeti da kupe Huawei telefon.
Ozbiljan izazov
Huawei je već zabeležio neke rane uspehe - McDonald’s, Grab (aplikacija za naručivanje prevoza popularna u jugoistočnoj Aziji) i avio-kompanija Emirates su već razvili aplikacije za Harmony. Da bi privukao više programera, posebno van Kine, Huawei nudi alate za konverziju Android aplikacija u kompatibilne sa HarmonyOS-om, kao i finansijske podsticaje za developere.
Pomoć stiže i od kineskih vlasti. Početkom marta, gradska uprava Šenžena predstavila je plan za podsticanje razvoja aplikacija izvorno pisanih za HarmonyOS, uključujući subvencije za kompanije koje se priključe većoj Smart City platformi koja integriše državne usluge, finansije, zdravstvo i druge sektore.
Ako kompanija uspe, Harmony bi mogao da postane ozbiljan konkurent Androidu, iOS-u i Windowsu. Iako je trka za prevlast u oblasti poluprovodnika i veštačke inteligencije privukla više pažnje, borba za dominaciju među mobilnim operativnim sistemima ima velike posledice i van sveta pametnih telefona, s obzirom na sve veću rasprostranjenost povezanih uređaja. Širenje Harmony sistema van Kine takođe bi bilo velika prednost za kinesku poziciju u oblasti veštačke inteligencije. Huaweijeva aplikacija mobilnog asistenta, Xiaoyi, koristi DeepSeek. Njihovi lični računari takođe dolaze sa unapred instaliranim aplikacijama koje se oslanjaju na DeepSeek modele velikog jezika.
Sve ovo bi trebalo da natera američke zvaničnike da se zamisle. Administracija Donalda Trumpa želi da SAD "dominiraju novim tehnologijama", rekao je potpredsednik JD Vance na samitu American Dynamism prošlog meseca. Na AI Action samitu u Parizu u februaru, Vance je izjavio da SAD planiraju da očuvaju vođstvo u oblasti veštačke inteligencije tako što će kontrolisati sve komponente, uključujući "napredni dizajn poluprovodnika, vrhunske algoritme i, naravno, transformacione aplikacije".
Postoji i rizik da bi šira upotreba HarmonyOS-a mogla dovesti do toga da korisnici van Kine budu podvrgnuti kineskim državnim ograničenjima na aplikacije i sadržaje, čime bi se, u suštini, proširila nadležnost tzv. Great Firewalla. Iako Huawei još uvek nije počeo da nudi HarmonyOS van Kine, još 2021. godine otkriveno je da su internet uređaji Huaweija, tzv. middleboxes, blokirali vesti i druge sajtove u najmanje 18 zemalja (u odnosu na sedam zemalja kada su istraživači prvi put počeli da prate ove aktivnosti 2019. godine).
Depositphotos
Bezbednosni rizici
Šire globalno usvajanje HarmonyOS-a takođe bi potkopalo američke napore da ojačaju bezbednost podataka uklanjanjem Huawei opreme iz mrežne infrastrukture širom sveta. U okviru inicijative "Iščupaj i zameni" (eng. Rip and Replace), američki zvaničnici su pokrenuli kampanju kako bi ubedili druge zemlje da izbace Huawei hardver iz svoje telekomunikacione infrastrukture, pozivajući se na istoriju sajber ranjivosti te kompanije.
Uspeh HarmonyOS-a na tržištima van Kine izazvao bi novi skup rizika po bezbednost podataka, jer bi Huawei laptopovi, nosivi uređaji, automobili, kućni aparati i telefoni - svi besprekorno povezani - radili unutar mreža u koje su već uložene milijarde dolara kako bi se uklonila Huawei oprema.
Pouke izvučene iz ovoga daleko prevazilaze jednu kinesku kompaniju. Američki zvaničnici vide uspon kineske tehnologije kao egzistencijalnu pretnju nacionalnoj bezbednosti SAD, i smatraju da očuvanje prednosti nad Kinom predstavlja cilj koji je odvojen od samog suprotstavljanja špijunaži. Ograničavanje kineskih firmi, prema njihovom mišljenju, trebalo bi da osigura da Peking ne stekne stratešku prednost u oblasti tehnologije. Ali primer Huaweija bi trebalo da bude jasan pokazatelj ograničenja politika koje pokušavaju da ograniče Kinu - i kako takve politike, zapravo, mogu da podstaknu kineske firme na inovacije i rast.
Slično tome, nedavno najavljena američka izvozna ograničenja za Nvidia čipove H20 mogla bi Kini naneti štetu u kratkom roku, ali verovatno će ubrzati razvoj domaćih AI čipova. Huawei već uskače da popuni tu prazninu, s planovima da isporuči svoj AI čip Ascend 910C već sledećeg meseca.
Uprkos dubokoj podeljenosti u Vašingtonu, strah od uspona Kine jedno je od retkih pitanja oko kojih su saglasni i demokrate i republikanci. Drugo pitanje je da je ekonomska bezbednost istovremeno i nacionalna bezbednost. Ali slučaj Huaweija sugeriše da široke trgovinske restrikcije predstavljaju neefikasnu politiku koja zapravo podstiče - umesto da sputava - napredak kineskih tehnologija, i to na načine koji bi mogli promeniti globalno tržište.