U svetlu geopolitike koja drma berze i tržišta, carine i inflacija čak i najvećim privredama ne daju mira, mada ima i onih koji već sada profitiraju od Trumpove politike. Doduše, možda ima samo jedan biznismen koji u ovom momentu vešto prelazi sve nivoe "igrice".
Kažu da para na paru ide, a u građevinarstvu, očigledno, i cigla na ciglu, jer se gradi više nego ikada, a uporno rastu i cene. Međutim, uzrok tome nije samo pojačana tražnja, već i manjak radne snage na tržištu Srbije.
U ponedeljak je u Skupštinu Srbije stigao i predlog za novu vladu. Ovo je pet stvari koje treba da znate danas.
'Prorok' koji je jedini profitirao od Trumpovih carina
Dok su drugi bogataši izgubili 500 milijardi dolara, Warren Buffet je zaradio 12,7 milijardi dolara na krilima aktuelne američke carinske politike. Kada je pre desetak dana Donald Trump objavio da SAD 9. aprila uvode visoke carine za uvoz robe iz većine zemalja, za samo dva dana došlo je do sloma.
Indeks S&P 500 je pao za oko 10 odsto, a Nasdaq i Russell 2000 su ušli u teritoriju medveđeg tržišta, sa padom većim od 20 odsto. Akcije američkih firmi izgubile su više od šest biliona dolara u najgoroj rasprodaji od početka pandemije.
Ipak, "prorok iz Omahe" (95) opravdao je svoj imidž najboljeg poznavaoca berzanskih kretanja i veštine investiranja. Buffet je još od 2024. očekivao ovakav poremećaj na tržištima pre nego što se Trump uopšte i vratio u Belu kuću i započeo carinske ratove. Kakva je njegova strategija i odakle tolika mudrost? O tome više na LINKU.
Bloomberg
Nema naznaka o 'hlađenju' cena stanova u Srbiji
Uprkos masovnoj stanogradnji, cene stanova u Srbiji ne posustaju i u proseku su poskupele čak 70 odsto u poslednjih pet godina. Tržišna aktivnost u četvrtom kvartalu prošle godine bila je na maksimumu - kupljeno je 20,6 odsto više nekretnina nego u istom periodu prethodne godine, ukupna vrednost je 44 odsto veća, a broj kreditnih kupaca povećan je za 75 odsto. To su podaci iz upravo objavljenog Indeksa cena nekretnina za poslednji kvartal 2024.
Srbija je u poslednjem tromesečju zabeležila kontinuitet u umerenom međugodišnjem rastu cena stanova, kako u novogradnji, tako i u starogradnji, podaci su RGZ-a. Godišnja stopa rasta cena na nivou cele zemlje iznosi 5,05 odsto, što je blago povećanje u odnosu na 4,91 odsto iz trećeg kvartala prošle godine.
Tržište vapi za majstorima, kupci plaćaju ceh
I dok građevinska sezona u Srbiji uzima maha, tržište rada u ovom sektoru ostaje pod velikim pritiskom. Manjak kvalifikovanih i pomoćnih radnika, posebno zanatlija, podiže im cenu rada, što se preliva na troškove gradnje. Sve to, naposletku, utiče i na konačnu cenu kvadrata.
Zanatska zanimanja su po tražnji, prema podacima sa tržišta rada za prva dva meseca 2025. godine, odmah iza programera. Najveća potražnja je za molerima, izolaterima, keramičarima i majstorima završnih radova, a investitori i izvođači radova, u želji da ih angažuju, moraju da im ponude znatno veće plate u odnosu na lane.
Na tržištu je izražen deficit radne snage u građevinarstvu, što znači da postoji mnogo više otvorenih radnih mesta nego kvalifikovanih radnika koji mogu da ih popune.
Ilustracija (Depositphotos)
Ko su novi ministri u vladi Đura Macuta
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da će u utorak biti zakazano zasedanje parlamenta povodom izbora članova nove vlade Srbije. Na spisku članova, koji je predložio mandatar Đuro Macut, nalazi se 25 ministara sa resorima, kao i pet ministara bez portfelja. Nova lica u sastavu kabineta premijera biće Dejan Vuk Stanković, profesor na Učiteljskom fakultetu, Dragan Glamočić, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Novom Sadu, Aleksandra Sofronijević, državna sekretarka u ministarstvu građevinarstva od vlade Vojislava Koštunice naovamo, potom Nenad Vujić, direktor Pravosudne akademije.
Svoje pozicije, odnosno ministarska mesta u Vladi zadržali su Ivica Dačić, Siniša Mali, Milica Đurđević Stamenkovski i drugi, ali na spisku nema dosadašnjeg premijera Miloša Vučevića. Više o ovoj temi na LINKU.
Sledi...
U Beogradu, u Domu Narodne skupštine, sednica parlamenta na čijem je dnevnom redu izbor nove vlade.
U Briselu stupaju na snagu carinske mere Evropske unije na američke proizvode, kao odgovor za američku carinu na čelik i aluminijum.
U Njujorku sednica Saveta bezbednosti UN o Jemenu, a u Parizu konferencija francuske vlade o javnim finansijama koju će predvoditi premijer François Bayrou.
U utorak na portalu Bloomberg Adrije čitajte o tome kako inflacija nastavlja da utiče na kakao, a samim tim i na cenu čokolade, te na koji način privreda Srbije trpi zbog odliva radne snage. Istražujemo i da li vreme radi za bitcoin - na njegovom putu da postane novo zlato.