Kompanije Huawei Technologies i Xiaomi predvodile su ponovno oživljavanje prodaje pametnih telefona na kineskom tržištu, koje je otklonilo probleme sa prekomernim snabdevanjem i posrnulom ekonomijom, i zabeležilo dvocifreni rast u oktobru.
Prema podacima Counterpoint Researcha, prodaja telefona na najvećem svetskom tržištu mobilnih uređaja porasla je za 11 odsto u prve četiri nedelje prošlog meseca u poređenju sa istim periodom pre godinu. Huawei je porastao za 83 odsto, dok je Xiaomi sa sedištem u Pekingu porastao za trećinu. Najnoviji iPhone kompanije Apple imao je neobično prigušen debi u Kini ove godine, a domaćim rivalima ide u korist širok spektar novih proizvoda.
Huawei sa sedištem u Šenženu činio je najveći deo rasta sa svojom novom serijom telefona Mate 60, saopštio je Counterpoint. Proizvođač elektronike izazvao je interesovanje i potražnju širom sveta uvođenjem telefona na bazi novog 5G čipa proizvedenog u Kini, koji je takođe dodao nadograđenom sklopivom modelu u "mate X5".
Opširnije
Samsung testira AI ChatBot za svoje pametne telefone
Samsung Electronics testira generativni model veštačke inteligencije nazvan "Gauss" po nemačkom matematičaru iz 19. veka.
08.11.2023
Huawei pomogao akcijama kineskih proizvođača čipova
Huawei je jedna od nekoliko kineskih kompanija koje su se našle u centru tenzija između Vašingtona i Pekinga.
30.08.2023
Kina povlači tržište pametnih telefona zbog najgore godine u deceniji
Globalne isporuke pametnih telefona su na putu da zabeleže najgoru godinu u više od decenije.
18.08.2023
Najveći kineski proizvođač smartfona prestaje da pravi čipove
Kompanija gasi svoje odeljenje za proizvodnju čipova, pod nazivom Zeku.
12.05.2023
Rezultati Xiaomija pokazuju da su proizvođači smartfona u problemu
Neto dobit kompanije pala je za 83 odsto na 1,39 milijardi juana (204 miliona dolara) u drugom kvartalu.
19.08.2022
"Jasan izuzetak u oktobru bio je Huawei sa svojim preokretom na poleđini svojih uređaja serije 'mate 60'. Rast je bio sjajan sa novim marketingom lansiranja i snažnom medijskom pokrivenošću oko čipa Made in China", rekao je analitičar Archie Zhang. "Potražnja je i dalje dvocifrena, a takođe vidimo i halo efekat, dok drugi modeli proizvođača imaju dobre rezultate."
Kineska mobilna industrija bila je zaglavljena u produženoj kontrakciji, nakon prezasićenosti zalihama koja je nastala pre godinu usred blokada izazvanih pandemijom kovida. Proizvođači čipova Taiwan Semiconductor Manufacturing i Samsung Electronics su poslednjih nedelja saopštili da vide da se prilagođavanje zaliha bliži kraju i da se porudžbine vraćaju u rast. Južna Koreja, dom Samsunga i SK Hynix, u utorak je izvestila da se izvoz memorijskih kartica vratio na rast prvi put u 16 meseci.
Problem za kineske proizvođače telefona sada se preokrenuo, prema Counterpointu, jer se Huawei bori da proizvede dovoljno jedinica da zadovolji neočekivano veliku potražnju. Xiaomijeva serija 14 dobila je preko milion narudžbina od lansiranja krajem oktobra, a kompanija je dobila oko 20 milijardi dolara na tržišnoj vrednosti od najnižeg u junu zbog svojih najnovijih telefona, kao i širenja posla na električna vozila i drugo.
Uspeh kineskih kompanija mogao bi da nagovesti izazove za Apple, najvredniju kompaniju na svetu. Dobio je skoro 20 odsto svog prihoda od Kine u poslednjim kvartalima.