Huawei se približava brojci od milijardu aktivnih mobilnih uređaja, naglašavajući kako - pod sankcijama SAD - vodi bitku protiv Applea na ključnom kineskom tržištu.
Trenutno ima oko 900 miliona gadžeta Huaweija, instaliranih sa njegovim internim operativnim softverom Harmony, što je značajno više u odnosu na pre samo nekoliko meseci, rekao je Richard Yu, koji je na čelu sektora potrošačkog poslovanja.
Prodaja premijum pametnih telefona ove kompanije porasla je za 72 odsto u prvih pet meseci 2024. godine, istakao je Yu prisutnima na godišnjem forumu za programere u petak. Ti brojevi ilustruju fenomenalan rast Huawei telefona, koji je stalan otkako je kompanija predstavila Mate 60 Pro sa 7-nanometarskim procesorom. Zvaničnici Vašingtona nisu verovali da su kineske firme sposobne da ga razviju.
Opširnije
Proizvođači EV u Kini za 15 godina dobili 231 milijardu dolara
Nešto više od polovine ukupnog iznosa državnih subvencija bilo je u vidu oslobađanja od poreza na promet.
21.06.2024
Kanada razmatra nove tarife za kineska EV nakon poteza SAD i EU
Trudo je pod sve većim pritiskom, kako u zemlji, tako i u inostranstvu, da se uskladi sa akcijama koje su preduzele SAD i Evropska unija.
21.06.2024
Kineske kompanije traže porez od 25 odsto na velike automobile iz EU
Kompanije su u utorak predstavile taj zahtev na sastanku iza zatvorenih vrata sa Ministarstvom trgovine.
19.06.2024
Sveže voće i lekovi 1. jula iz Srbije kreću za Kinu bez carina
Cilj nam je da na kineskom tržištu domaće kompanije plasiraju i brendiraju svoje proizvode, rekao je privrednicima Tomislav Momirović.
18.06.2024
Poslovanje je od tada procvetalo, što je pomoglo Huaweiju da više nego petostruko ostvari profit tokom martovskog kvartala i preuzme tržišni udeo od Applea i kineskih rivala.
"Niko ne može da ugasi sjaj zvezda na nebu. Danas je budućnost HarmonyOSa određena", rekao je Yu publici i dodao: "Uživajmo u sjajnoj galaksiji koja nam pripada".
Kineska kompanija namerava da krajem godine lansira i Mate 70, naslednika svog pametnog telefona. Verovatno će raditi na platformi HarmonyOS Next, što će prekinuti preostale veze s Androidom (Google). Osim toga, Huawei planira da predstavi beta verziju za potrošače, negde u avgustu.
Proteklih godina, Huawei je koristio HarmonyOS platformu izvan pametnih telefona i postavljao je u proizvode poput satova i televizora. Isporučio je oko 11 miliona mobilnih uređaja u prvom kvartalu, nadmašivši Samsung, prema IDC-u. To je svakako pomoglo HarmonyOSu da pretekne Appleov iOS, kada je reč o udelu na kineskom tržištu tokom perioda januar-mart, prema Counterpoint Researchu. Glavni pokretač, međutim, ostaje rastuća popularnost telefona Huawei.
Kineski div, inače, postaje sve agresivniji u pokušajima da profitira od HarmonyOSa, u skladu sa tim kako njegova baza korisnika raste. Razmatra se i uvođenje provizije na kupovine u prodavnici aplikacija, što dodatno govori o samopouzdanju koje ima Huawei u nadmetanju sa iPhoneom.
Doduše, u tom planu će verovatno postojati barem jedan značajan izuzetak, a to je WeChat, društveni medij pod okriljem kompanije Tencent Holdings Ltd.
Huawei, takođe, napreduje na polju veštačke inteligencije (AI), sa čipom Ascend GPU, koji je deo rastućeg portfelja poluprovodnika ove kompanije. Inače, ovaj čip je naveo izvršnog direktora Nvidije, Jensena Huanga, da Huawei nazove ogromnim rivalom.
Kineske kompanije, uključujući Huawei, razvijaju lokalne alternative najmoćnijim AI akceleratorima koje proizvodi Nvidia, a čiji je izvoz Vašington zabranio. Ovi napori se smatraju ključnim za veće ambicije Pekinga da sustigne SAD u veštačkoj inteligenciji i proizvodnji poluprovodnika.
Yu je u petak rekao da su Ascend procesori 1,1 puta efikasniji u obuci AI modela, u poređenju sa mejnstrim ponudom, iako nije imenovao konkretne firme. Kompanija kojom Yu upravlja je do sada u Kini izgradila tri AI data centra sa Ascend čipovima, pomažući tako lokalnim firmama da razvijaju i održavaju usluge veštačke inteligencije.