Kompanija Xiaomi Corp. zabeležila je manji profit od očekivanog, ukazujući na zabrinjavajući trend među proizvođačima pametnih telefona.
Neto dobit kompanije pala je za 83 odsto na 1,39 milijardi juana (204 miliona dolara) u drugom kvartalu, dok su analitičari očekivali profit od 1,5 milijardi juana. Prihodi kompanije su na međugodišnjem nivou smanjeni za 20 odsto na 70,2 milijarde juana, što je bilo tik iznad predviđanja analitičara.
Nekada najveći kineski proizvođač pametnih telefona, Xiaomi su u međuvremenu prestigli lokalni brendovi poput Honora i Viva, najviše zahvaljujući modernom izgledu i agresivnom marketingu usmerenom na mlađe i tehnološki potkovanije kupce. Pokušaj kompanije da nađe svoje mesto među proizvođačima premijum telefona, poput Applea, takođe sporo napreduju.
Inflacija, strah od recesije i rat u Ukrajini, stavili su dodatni pritisak na poslovanje kompanije. Broj uređaja koje je kompanija izvezla smanjio se za četvrtinu u odnosu na drugi kvartal 2021. godine, rekli su iz kompanije za ispitivanje tržišta IDC. U samoj Kini, broj isporuka smanjio se za 22 odsto, što je više od proseka industrije od oko 14,7 odsto, dodaju iz IDC.
Indijske vlasti planiraju da zabrane uvoz kineskih pametnih telefona jeftinijih od 150 dolara, što je dodatna otežavajuća okolnost za brendove poput Xiaomija.
Šta kažu iz Bloomberg Intelligence tima?
Slobodan tok gotovine kompanije Xiaomi mogao bi da se oporavi u ovoj i sledećoj godini, uprkos pritisku nastalom zbog manje potražnje za pametnim telefonima. Povoljno bi takođe moglo da deluje i smanjenje kapitalnih investicija usled negativnih promena na tržištu, rekli su Steven Tseng i Sean Chen, analitičari Bloomberga.
Popusti koji su nuđeni za sve kategorije proizvoda prodavane na internetu takođe su umanjili profitabilnost kompanije, rekli su Tseng i Nathan Naidu iz Bloomberg Intelligence tima pre objavljivanja rezultata.
Milijarder i jedan od osnivača kompanije Lei Jun planira da svoju dvanaestogodišnju kompaniju pretvori u inovacionog giganta koji bi proizvodio sve što bi jednoj porodici bilo potrebno, od mašina za pranje sudova do kofera i kamera za video-nadzor.
Najveći poduhvat odnosi se na projekat za razvoj vozila na električni pogon vredan 10 milijardi dolara, na čijem čelu se nalazi Lei. Kako je Bloomberg ranije izveštavao, kompanija se muči da dobije neophodne dozvole kineskih regulatornih tela. Na sastanku održanom prethodne nedelje, Lei je rekao da Xiaomi ne odustaje od tog projekta.