To je deo paketa koji će uključiti više od 65 milijardi dolara u ulaganja u tri fabrike TSMC-ja
To je i još jedna prekretnica u Bidenovom nastojanju da podstakne američku industriju poluprovodnika
Arizona je osvojila neke od najvećih benefita od Zakona o čipovima
Bloomberg
SAD planiraju da dodele kompaniji Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. 6,6 milijardi dolara grantova i čak pet milijardi dolara zajmova kako bi pomogli najvećem svetskom proizvođaču čipova da izgradi fabrike u Arizoni, što povećava napore predsednika Joea Bidena da podstakne domaću proizvodnju važne tehnologije.
Prema preliminarnom sporazumu koji su SAD objavile u ponedeljak, TSMC će izgraditi treću fabriku u Feniksu, uz dve fabrike u zemlji za koje se očekuje da počnu proizvodnju 2025. i 2028. To će podržati investiciju od 65 milijardi dolara u tri fabrike TSMC-ja, koji proizvodi čipove za kompanije kao što su Apple Inc. i Nvidia Corp.
Treća fabrika TSMC-ja će se oslanjati na sledeću generaciju 2-nanometarske procesne tehnologije i trebalo bi da bude operativna pre kraja decenije. Američka sekretarka za trgovinu Gina Raimondo rekla je da ti čipovi imaju suštinski značaj za nove tehnologije, uključujući veštačku inteligenciju, kao i za vojsku.
"Prvi put ćemo praviti najnaprednije poluprovodnike na planeti ovde u Sjedinjenim Američkim Državama, na kojima će, inače, raditi američki radnici", rekla je Raimondo novinarima na brifingu uoči objave. TSMC planira da prvi put napravi 2-nanometarske čipove na Tajvanu 2025. godine.
TSMC-jeva suma je još jedna prekretnica u Bidenovom nastojanju da podstakne američku industriju poluprovodnika Zakonom o čipovima i nauci iz 2022. To je jedan od najvećih najavljenih suma u okviru programa za koji je izdvojeno 39 milijardi dolara direktnih grantova - plus zajmovi i garancije vredni 75 milijardi dolara - da bi se poluprovodničke kompanije ubedile da grade fabrike u Americi nakon decenija prebacivanja proizvodnje u inostranstvo.
Intel je već potpisao preliminarni ugovor za skoro 20 milijardi dolara grantova i zajmova, dok se očekuje da će Samsung Electronics Co. iz Južne Koreje dobiti grant od više od šest milijardi dolara. Ministarstvo trgovine je takođe uručilo tri granta kompanijama koje proizvode čipove starije generacije i očekuje se da će u narednim nedeljama objaviti paket vredan više milijardi dolara za Micron Technology Inc.
Kompanije su najavile više od 200 milijardi dolara američkih investicija otkako je Biden preuzeo dužnost, a najveći klasteri su se pojavili u Arizoni, Teksasu i Njujorku. Sporazum koji je predstavljen u ponedeljak nastao je nakon višemesečnih pregovora sa Ministarstvom trgovine i TSMC-jem, najvećim svetskim proizvođačem čipova po udelu na tržištu.
"Predloženo finansiranje iz Zakona o čipovima i nauci pružilo bi TSMC-ju priliku da sprovede ovu investiciju bez presedana i da ponudi našu livnicu najnaprednijih proizvodnih tehnologija u Sjedinjenim Državama", rekao je Mark Liu, predsednik TSMC-ja, u izjavi.
Rad TSMC-ja u Feniksu nosi dodatne političke poene za Bidena, koji je pobedio Donalda Trumpa u Arizoni na izborima sa otprilike 10.000 glasova 2020. godine i sada traži još jednu pobedu u spornoj državi kako bi obezbedio reizbor. Iako je njegova investicija u Arizoni pokrenuta tokom Trumpove poslednje godine na vlasti, TSMC-jevi projekti u državi postaju sve više isprepletani sa Bidenovom porukom kampanje o revitalizaciji ekonomije.
Arizoni je Zakon o čipovima doneo mnogo: novac, ogromno širenje Intela i desetine inicijativa za poboljšanje lanca snabdevanja. Grant TSMC-ja podrazumeva 50 miliona dolara finansiranja za obuku lokalnih radnika i stvoriće 6.000 visokotehnoloških radnih mesta u proizvodnji i više od 20.000 radnih mesta u građevinarstvu, rekla je Raimondo.
Očekuje se da će projekat dobiti i poreski kredit za investicije, rekao je drugi visoki zvaničnik u administraciji, koji je razgovarao o nagradi pod uslovom da ostane anoniman pre objave.
TSMC je doživeo nekoliko neuspeha, kao što su meseci sukoba sa sindikatima koji su rezultirali kašnjenjima u prvoj fabrici. Drugi objekat, koji bi sada trebalo da počne da proizvodi 2nm i 3nm čipove 2028. godine, prvobitno je trebalo da počne 2026, ali je to odloženo zbog uslova na tržištu i neizvesnosti u pogledu podrške američke vlade. Najmanje jedan dobavljač TSMC-ja odustao je od planiranog projekta u Arizoni, navodeći poteškoće sa radnom snagom.
Proći će meseci pre nego što TSMC dobije bilo šta od obećanih sredstava, pošto kompanija ulazi u period dubinske analize pre nego što postigne konačni, obavezujući sporazum. Novac će tada biti isplaćen i mogao bi biti vraćen ako TSMC ne ispuni svoj deo ugovora.
Kompanija ima i druge međunarodne projekte koji su trenutno aktuelni u Japanu i Nemačkoj. TSMC je ove godine održao ceremoniju otvaranja svoje fabrike u Kumamotu, koju japanska vlada podržava subvencijama.
Trenutno nema komentara za vest. Ostavite prvi komentar...