Kineski izvoz je neočekivano skočio u avgustu i bio je najviši u bezmalo dve godine dok zemlju i dalje pritiska deflacija.
Izvoz je uvećan skoro devet odsto u odnosu na prošlu godinu na 309 milijardi dolara, što je najviše od septembra 2022. godine. Ovo je takođe bilo dosta iznad očekivanja analitičara. Uvoz je uvećan za samo 0,5 odsto, pokazuju zvanični podaci. U mesecu za nama tako je ostvaren trgovinski suficit od 91 milijarde dolara.
Izvoz je već neko vreme u Kini svetla tačka nasuprot tržištu nekretnina i deflacije. Međutim, na jeftina dobra iz Kine više se u SAD, Evropi i Južnoj Americi ne gleda tako blagonaklono, pa je upitno do kada će ovaj segment privrede moći da gura rast.
Opširnije
Cena gvožđa pala ispod 90 dolara, prvi put od 2022. godine
Kriza sa čelikom u Kini preti potražnji za sirovinama. I cene nafte i drugih osnovnih metala takođe su u padu poslednjh nedelja.
09.09.2024
Rekordne cene odvratile Kinu od kupovine zlata
Narodna banka Kine (PBOC) je tako na kraju avgusta i dalje držala zlatne rezerve vredne 72.8 biliona troj unci, pokazuju podaci objavljeni u subotu.
07.09.2024
Pad prodaje u Kini je nova glavobolja za Tiffany
Tiffany su odnedavno počeli da napuštaju zaposleni zbog nižih provizija na prodaju.
05.09.2024
Goldman smanjio projekcije cene bakra zbog manje tražnje u Kini
Goldman je takođe smanjio svoju projekciju cene aluminijuma za 2025. sa 2.850 na 2.540 dolara po toni.
03.09.2024
Azijske berze u padu dok kineska privreda štuca
Indeks koji prati najveće akcije u Aziji pao je i tako otpočeo septembar, mesec koji na berzama najčešće karakteriše volatilnost.
02.09.2024
"Kina i dalje beleži različita kretanja u privredi. Domaća tražnja je slaba, a po pitanju izvoza su konkurentni", rekao je Zhiwei Zhang, glavni ekonomista u Pinpoint Asset Managementu. "Pitanje je koliko dugo će izvoz ostati jak jer privreda SAD gubi zamah, a tenzije između dve zemlje rastu", dodaje.
Podaci za avgust pokazali su da se kineska ekonomija muči ne bi li povratila polet nakon lošeg početka druge polovine godine. Aktivnost u proizvodnom sektoru pala je četiri meseca uzastopce, a bazna inflacija usporila je najviše u poslednje tri godine.
Iako izvoz raste i tako gura privredni rast, kineske kompanije su morale da smanjuju cene kako bi osigurale takav obim prometa. Količina izvezene robe je u mesecima za nama rasla brže od njene vrednosti. Proizvođačke cene u zemlji takođe su nastavile da padaju, a cene dobara pale su 2,7 odsto u odnosu na prošli avgust.
Da sve više zemalja zabrinjava količina jeftine robe iz Kine, pokazuje i činjenica da sve više zemalja uvodi dodatne namete za kineska električna vozila, čelik i druga dobra.
Izvoz je rastao za skoro svako tržište, a rast je bio dvocifren ako govorimo o Evropskoj uniji, Indiji i Brazilu. Izvoz u SAD uvećan je za 5,1 odsto i bio je najviši od septembra 2022. Izvoz proizvoda od čelika dostigao je 9,5 miliona tona, što je najviše u protekla tri meseca.
"Manji uvoz pokazuje da je domaća tražnja u Kini slaba", rekao je Raymond Yeung, glavni ekonomista za Kinu u banci Australia & New Zealand Banking Group. "Veliki trgovinski suficit mogao bi da raspiri strahove od kineskog proizvodnog kapaciteta, što je česta tema u SAD i EU", dodao je.