Američka ekonomija će možda morati da prođe kroz dublju i dužu recesiju nego što investitori trenutno očekuju pre nego što inflacija bude stavljena pod kontrolu, kaže Zoltan Pozsar iz Credit Suisse Group AG.
Tržišta očekuju da će porast potrošačkih cena uskoro dostići vrhunac i da će centralne banke postati manje oštre, ali postoji veliki rizik da će globalni pritisci troškova ostati povišeni, napisao je u belešci za klijente Pozsar, globalni šef strategije kratkoročnih kamatnih stopa u Credit Suisse u Njujorku.
Svet je potresen ekonomskim ratom koji podriva deflatorne odnose koji su preovladavali poslednjih decenija, gde su Rusija i Kina isporučivale jeftinu robu i usluge razvijenijim zemljama kao što su SAD i onima u Evropi, rekao je on.
Opširnije
Više od 350 firmi čuva preko 250 milijardi dolara u planovima
Veliki broj transakcija je odložen ili stavljen na čekanje
01.08.2022
Stari politički lek za recesiju zbog inflacije ne deluje
Klasični lek političara za usporavanje ekonomije – fiskalni stimulusi – više nisu tako sigurna opklada jer bi mogli pogoršati inflaciju.
31.07.2022
Američke akcije u zelenom nakon izveštaja o padu BDP-a
Američke akcije su završile trgovanje u zelenom u toku dana koji je obeležila vest o bruto domaćem proizvodu, koji je pao za 0,9 odsto u drugom kvartalu.
29.07.2022
Powell: Još jedno 'neuobičajeno' podizanje kamata moguće
Posledice podizanja kamatnih stopa će se tek videti u punom obimu, rekao je Powell.
27.07.2022
"Rat je inflatoran", napisao je Pozsar. "Zamislite ekonomski rat kao borbu između Zapada, vođenog potrošačima, gde je nivo tražnje maksimiziran, i Istoka, vođenog proizvodnjom, gde je nivo ponude maksimiziran da bi služio potrebama Zapada". Taj obrazac je trajao "sve dok se odnosi između Istoka i Zapada nisu pogoršali, a snabdevanje se prekinulo", rekao je on.
Rezultat je da je inflacija sada strukturni problem, a ne cikličan. Do poremećaja u snabdevanju došlo je zbog promena u Rusiji i Kini, uz zaoštravanje tržišta rada zbog ograničenja imigracije i smanjenja mobilnosti izazvane pandemijom virusa korona, rekao je Pozsar.
Sada postoji rizik da će Federalne rezerve pod predsedavajućim Jerome Powellom morati da podignu kamatne stope na pet odsto ili šest odsto i da ih zadrže na tom nivou kako bi se stvorilo značajno i održivo smanjenje agregatne tražnje da bi se uskladilo sa strožim profilom ponude, rekao je on.
Pogrešno navođenje
Pozsarovo upozorenje da će inflacija ostati povišena dovodi ga u sukob sa tržištem Trezora, koje je ojačalo prošlog meseca pošto su investitori prebacili fokus na rizike od recesije sa zabrinutosti oko inflacije. Dok ekonomsko usporavanje obično utiče na potrošačke cene, poslednja godišnja inflacija u SAD od 9,1 odsto za jun ostaje daleko iznad cilja Feda od dva odsto, iako se predviđa da će porast cena usporiti prvi put u tri meseca na 8,8 odsto u julu prema Bloombergovom istraživanju.
Tržište obveznica je sada više u zabludi nego u bilo koje drugo vreme ove godine, jer se trgovci klade da će američka centralna banka početi da snižava stope početkom 2023. godine, izjavili su ove nedelje glavna američka ekonomistkinja Bloomberg Economicsa Anna Wong i njene kolege. Tržišta novca se klade na skoro jedan procentni poen povećanja do kraja godine, nakon čega sledi smanjenje za četvrtinu poena do juna.
"Kamatne stope se mogu zadržati na visokom neko vreme kako bi se osiguralo da smanjenje stopa neće izazvati ekonomski oporavak (L a ne V), što bi moglo da izazove ponovni nalet inflacije“, napisao je Pozsar u svojoj belešci. "Rizici su takvi da će Powell dati sve od sebe da obuzda inflaciju, čak i po cenu ’depresije‘ i po cenu da ne bude ponovo imenovan za poziciju".