Američke akcije su završile trgovanje u zelenom u toku dana koji je obeležila vest o bruto domaćem proizvodu, koji je pao za 0,9 odsto u drugom kvartalu.
Indeks Dow Jones Industrial Average skočio je za 1,03 odsto, dok je vrednost indeksa Nasdaq 100 porasla za 1,08 odsto. S&P 500 je takođe zabeležio dobitke, a vrednost mu je na zatvaranju porasla za 1,21 odsto.
U prethodnom kvartalu, američki BDP je pao za 1,6 odsto. Dva uzastopna kvartala ekonomske kontrakcije odgovaraju širokoj definiciji "tehničke" recesije, ali Bela kuća je to odbacila, navodeći rast radnih mesta i ulaganja.
Ministarka finansija SAD Janet Yellen rekla je da se američka ekonomija usporava, što je od vitalnog značaja za smanjenje inflacije, ali trenutno nije u recesiji.
Akcije su dostigle sedmonedeljni vrhunac, predvođene specifičnim industrijama čija proizvodnja ili distribucija ostaje konstantna bez obzira na ekonomske fluktuacije koje preovladavaju u privredi. Tehnološke akcije imale su lošiji učinak.
Prinosi na američke državne obveznice su pali, a zlato je poraslo za skoro dva odsto.
Najnoviji vladin izveštaj je pokazao slabiju potrošnju stanovništa i pad poslovnih i stambenih investicija. Podaci su objavljeni dan nakon što je centralna banka podigla stope za 75 baznih poena, a predsednik Feda Jerome Powell rekao je da je sličan potez moguć u budućnosti, odbacujući tvrdnju da je SAD u recesiji.
"Loše vesti postaju dobre vesti", rekao je Michael Arone, glavni investicioni strateg u State Street Global Advisors. "Kada se privreda usporava, inflacija će verovatno pasti. To će približiti kraj ciklusa zaoštravanja i to će se dopasti tržištima."
Cena nafte se kretala od 96 do 100 dolara, dok su se trgovci borili sa ekonomskim podacima. West Texas Intermediate se trgovao blizu 97 dolara po barelu.
Bitcoin je rastao u toku dana nakon odluke Feda i na zatvarnju berzi se kretao oko 23.800 dolara.
-U pisanju teksta pomogla Rita Nazareth