Međunarodni monetarni fond (MMF) sada očekuje da će kineska ekonomija ove godine porasti za pet odsto, podižući svoju prognozu sa 4,6 odsto od pre nekoliko nedelja. Prognoza je promenjena zbog snažne ekspanzije na početku 2024. i dodatne podrške vlade.
Fond očekuje da će se zamah nastaviti, podižući svoju prognozu bruto domaćeg proizvoda za sledeću godinu na 4,5 odsto sa 4,1 odsto, navodi se u saopštenju za javnost objavljenom u sredu. I Kina cilja rast od oko pet odsto ove godine. U prvom tromesečju je prijavila bolju ekspanziju od očekivane od 5,3 odsto, iako dugotrajni pad u stambenim zgradama i dalje opterećuje domaću potražnju.
"Svakako vidimo da se potrošnja oporavlja, ali treba i dalje da napreduje", rekla je prva zamenica generalnog direktora Fonda Gita Gopinath u intervjuu za Bloomberg News ranije ove nedelje. "Snaga koju vidimo u javnim investicijama ostaje. Privatne investicije su i dalje slabe, uglavnom zbog slabosti u sektoru nekretnina."
Opširnije
Isporuke iPhonea u Kini skočile 52 odsto - premijum modeli guraju rast
Uređaj iPhone, kompanije Apple Inc., oporavio se na tržištu Kine prošlog meseca.
28.05.2024
Analitičari: Juan se sprema za oporavak, PBOC pokazuje strpljenje
Ako možemo istoriju uzeti kao merilo, kineski juan bi mogao da ojača u naredna tri meseca, pokazuje Bloombergova analiza.
28.05.2024
Kineska industrija preti čitavoj svetskoj ekonomiji, kaže Le Maire
Cela svetska ekonomija je u opasnosti od viška jeftinog kineskog izvoza, izjavio je francuski ministar finansija Bruno Le Maire.
28.05.2024
Evergrandeova EV firma našla kupca, akcije skočile 113 odsto
Kupac bi mogao da kompaniji odobri novu kreditnu liniju koja bi joj dozvolila da nastavi proizvodnju.
27.05.2024
Kina osnovala fond za razvoj čipova vredan 47,5 milijardi dolara
Najveći deoničar je kinesko ministarstvo finansija, a kupci akcija su bile i lokalne vlasti Pekinga i Šendžena.
27.05.2024
Kineski električni automobili od 10.000 dolara prodiru u Evropu
Čak i posle tarifa i svih modifikacija kako bi se zadovoljili evropski standardi, izvršni direktori BYD-ja su obećali da će prodavati 'seagull' po ceni manjoj od 20.000 evra
22.05.2024
Kina zbog rekordnih cena kupila manje zlata u aprilu
Kina je iz inostranstva u aprilu kupila 136 tona zlata, što je za 30 odsto manje nego u martu i najmanja količina ove godine, pokazuju podaci carine.
21.05.2024
MMF je pozvao Peking da pruži veću monetarnu i fiskalnu podršku privredi, što podrazumeva dalje korake za rešavanje stambene krize, koja je opstala uprkos ponovljenim naporima vlasti da stave donji prag cena i podstaknu tražnju.
U saopštenju MMF-a od srede, Gopinath je navela da bi prioritet trebalo da bude "mobilizacija resursa centralne vlade za zaštitu kupaca unapred prodatih nedovršenih kuća i ubrzanje završetka nedovršenih unapred prodatih stambenih objekata, utirući put za rešavanje nesolventnih investitora".
Ranije ovog meseca kineski zvaničnici su najavili nove napore da ojačaju tržišta nekretnina, ublažavajući zahteve za plaćanjem predujma za kupce i obezbeđujući 300 milijardi juana (42 milijarde dolara) finansiranja centralne banke kako bi pomogli lokalnim vladama da kupe višak zaliha od investitora.
Gopinath je rekla da je potrebno više. "Fiskalna politika treba da daje prioritet pružanju jednokratne finansijske podrške centralne vlade sektoru nekretnina", rekla je u saopštenju, dok niska inflacija znači da postoji i prostor za dalje monetarno ublažavanje.
Trgovinske tenzije
Fond još uvek procenjuje efekte nedavno objavljenih američkih carina za Kinu, kaže Gopinath, i dodala da su politike koje pogoršavaju fragmentaciju negativne za ceo svet.
"Došlo je do povećanja restriktivnijih trgovinskih politika širom zemalja, na oko 3.000 novih trgovinskih ograničenja nametnutih tokom 2023, što je trostruko više od broja u 2019. godini", rekla je Gopinath.
"Došlo je do povećanja rizika za globalni trgovinski sistem i vidimo rane znake fragmentacije", rekla je ona. "Trgovina između zemalja koje su više geopolitički usklađene drži se bolje od trgovine među zemljama koje su manje geopolitički usklađene."
Zemlje se takođe sve više oslanjaju na industrijsku politiku, kao što su subvencije, što može dovesti do neefikasne raspodele resursa i može imati negativne posledice na druge trgovinske partnere, rekla je Gopinath.
"Kada bilo koji od ova tri regiona - SAD, Evropska unija ili Kina - uvede subvenciju, videli smo da u narednih 12 meseci postoji verovatnoća od 75 odsto da će i druga zemlja uzvratiti još jednom subvencijom", rekla je ona.