Kina je osnovala najveći investicioni fond za ulaganje u poluprovodnike kako bi pogurala domaću proizvodnju čipova. Ovo je još jedan od pokušaja Kine da se osloni na sopstvene kapacitete dok SAD pokušavaju da ograniče njen razvoj.
Nacionalni investicioni fond za integrisana kola (engl. National Integrated Circuit Industry Investment Fund) u trećoj fazi je prikupio 344 milijarde juana (47,5 milijardi dolara), pokazuju podaci sa platforme Tianyancha. Među ulagačima se nalaze država i njene banke i preduzeća, uključujući i Industrial & Commercial Bank of China Ltd. Fond je osnovan 24. maja.
Najveći deoničar je kinesko ministarstvo finansija, a kupci akcija su bile i lokalne vlasti Pekinga i Šendžena. Uprava Šendžena već neko vreme podržava proizvođače čipova u provinciji Guangdung na jugu Kine kako bi kompaniji Huawei Technologies Co. pomogla da prebrodi američke sankcije kojima joj je ograničen pristup stranim tehnologijama.
Opširnije
Nvidia pogurala akcije azijskih AI kompanija
Nakon što je Nvidia objavila da je u prvom fiskalnom kvartalu utrostručila prihod, i akcije drugih azijskih kompanija povezanih sa veštačkom su porasle.
23.05.2024
Veštačka inteligencija pogurala prodaju TSMC-ja za 60 odsto
Prodaja kompanije Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) skočila je u aprilu za 60 odsto, na 236 milijardi novih tajvanskih dolara (NT$) iliti 7,3 milijarde američkih dolara.
10.05.2024
AI vapi za energetski efikasnim rešenjima: da li su ovi čipovi ključ?
Veštačka inteligencija zahteva mnogo energije, tako da su potrebna hitna rešenja koja će tehnologiju učiniti efikasnijom.
27.04.2024
Kineski električni automobili od 10.000 dolara prodiru u Evropu
Čak i posle tarifa i svih modifikacija kako bi se zadovoljili evropski standardi, izvršni direktori BYD-ja su obećali da će prodavati 'seagull' po ceni manjoj od 20.000 evra
22.05.2024
ASML i TSMC mogu da prekinu proizvodnju čipova ako Kina napadne Tajvan
Iz ASML-a su zvaničnicima rekli da daljinski mogu da isključe proizvodnju u slučaju potrebe.
21.05.2024
Zapadne zemlje predvođene SAD i Evropskom unijom usmerile su gotovo 81 milijardu dolara u razvoj najnovije generacije čipova, a Kina se bori da ostane u trci. Peking je u poslednjih deceniju i nešto najviše trošio na razvoj čipova, a državni novac ulagali su u pomoć kompanijama kao što je Semiconductor Manufacturing International Corp.
Poslednji investicioni fond, poznat kao Veliki fond III, pokazuje da Kina ne odustaje od razvoja sopstvenih čipova. S druge strane, SAD ubeđuje svoje saveznike, Holandiju, Nemačku, Južnu Koreju i Japan, da dodatno pooštre ograničenja izvoza u Kinu.
Akcije kineskih najvećih proizvođača čipova su u ponedeljak skočile. Deonice SMIC-a, najveće ovakve kompanije u Kini, na berzi u Hongkongu su napredovale za 5,4 odsto. Akcije kompanije Hua Hong Semiconductor Ltd, koja je manji proizvođač, skočile su za šest odsto.