Nakon odluke Evropske centralne banke (ECB) da kamatne stope u evrozoni ne promeni u januaru, istu odluku će doneti i američke Federalne rezerve (Fed), smatra analitički tim Bloomberg Adrije. Kako kažu analitičari, ovde se ne očekuju iznenađenja.
"Monetarna politika Feda je trenutno pod znakom pitanja što se tiče momenta kada će centralna banka pristupiti smanjenju kamatnih stopa. Zvaničnici Feda su u pogledu narativa skloni opreznom 'higher for longer' stavu, dok tržišta očekuju da smanjenja započnu već u martu ove godine", kažu analitičari.
Međutim i očekivanja tržišta i sami potezi Feda su uslovljeni novim informacijama koje pristižu sa američkog tržišta, tako da će ti podaci biti ključni u određivanju da li će poslednja milja biti teška kao što su centralni bankari i najavljivali.
Opširnije
Dolar došao na šestomesečni maksimum naspram evra pred sastanak ECB
Evro je u utorak pao za čak 0,6 odsto u odnosu na dolar na 1,0822, i nalazi se ispod svog 200-dnevnog pokretnog proseka.
23.01.2024
Previše se uzdate u istoriju ako čekate martovski potez Feda
Fed je najčešće kamatne stope smanjivao oko šest meseci nakon poslednjeg podizanja.
17.01.2024
Američka inflacija ubrzala više od očekivanog krajem 2023.
Očekivanja tržišta da će Federalne rezerve uskoro početi da snižavaju kamatne stope postala su upitna.
11.01.2024
"Pored PCE deflatora koji je u decembru porastao 2,6 odsto međugodišnje, kategorije 'core' inflacije, koje su stabilnije i bolje odražavaju trend cena, u decembru su usporile na 2,9 odsto (PCE indeks bez volatilnih cena hrane i energije). Postoji određena bojazan oko dalje dinamike cena roba koje su u crvenom usled visokih zaliha, ali to može biti privremenog karaktera, što bi cene roba moglo da vrati na putanju rasta. Usled toga je i 'supercore' mera inflacije (PCE usluga bez energije i stanovanja) ipak pokazala jači nivo od 3,9 odsto međugodišnje", pišu analitičari.
Očekivanja da će tržište rada usporiti idu u prilog martovskoj odluci da se smanje kamatne stope, ali za poboljšanje raspoloženja kupaca se to baš i ne može reći. Kako usporava inflacija, raspoloženje kupaca se poboljšava i može uticati na to da inflacija bude neko vreme upornija i iznad dva odsto, rekli su analitičari.
Oni dodaju da podaci o tome da su SAD zabeležile ekonomski rast zapravo potvrđuju da će se inflacija izbeći, i da je verovatnoća za ulazak SAD u recesiju u padu od sredine prošle godine. Činilac koji takođe ide u prilog odlaganju smanjenja stopa jeste i to što je industrijski PMI iznad 50 poena, a fokus će biti na podacima s početka ove godine.
"Pored toga, Fed ne pritiska potreba da kamatnim stopama deluje kontraciklično, jer ekonomija nije u recesiji. Tržište rada ne posustaje (barem ne značajno i perzistentno) i to je ono što vodi i ekonomski rast (jak doprinos privatne potrošnje) i inflatorne pritiske", kažu analitičari.
Oni predviđaju da će Fed i u martu napraviti pauzu, ali upozoravaju da postoji određena verovatnoća da podaci u tih šest nedelja signaliziraju da je cilj postignut i da je vreme da teret kamatnih krene da se smanjuje, što bi podržalo priželjkivani scenario smirivanja inflacije uz ekonomski rast.