Ruska centralna banka podigla je kamatne stope treći put zaredom, te su one dostigle viši nivo u poređenju sa hitnim povećanjem pre mesec dana koje je do sada imalo malo efekta kada je u pitanju smanjenje pritiska na rublju.
Zvaničnici su podigli referentnu vrednost sa 12 na 13 odsto nakon redovnog sastanka održanog u petak. Iako je odluka bila iznenađenje za većinu ekonomista koji su očekivali zadržavanje, tržišta novca implicirala su povećanje od 100 baznih bodova.
Rast rublje je umanjen nakon objave, ali se njome u 13.41 u Moskvi i dalje trgovalo po kursu za 0,6 odsto višem u odnosu na dolar, na 96,6675. Ranije je ojačala na čak 96,1.
Opširnije
Kriptovalute kao način zaobilaženja sankcija, ali i bekstva iz diktature
U Rusiji, konvertovanje tvrdih, stabilnih valuta u kriptovalute ima dva cilja.
03.09.2023
Ruske vlasti su podeljene oko toga kako da sačuvaju rublju
Rusija priprema strategiju za suzbijanje odliva kapitala, pri čemu se najviši zvaničnici ne slažu oko opcije strože kontrole, pošto je rublja ponovo pod pritiskom da depresira.
01.09.2023
Bolesna rublja otkriva ono što Putin neće
Kremlj voli da naglasi da sankcije ne funkcionišu, a slične su rezerve prema sankcijama iskazivali i određeni zapadni posmatrači.
19.08.2023
Rusija pokušava da zaustavi pad rublje, razmišlja o prodaji prihoda od izvoza
Rusija bi mogla delimično ponovo da uvede kontrolu kapitala kako bi sprečila pad rublje na nivoe koji nisu viđeni od početka rata u Ukrajini.
16.08.2023
Iz centralne banke je saopšteno da će "razmotriti nužnost daljeg povećanja ključne stope na predstojećim sastancima". Niz prognoza koje prate ovu odluku pokazao je da kreatori monetarne politike sada očekuju da će se putanja kamatnih stopa od 2023. do 2024. kretati naviše i vide inflaciju od šest do sedam odsto ove godine, u poređenju sa između pet i 6,5 odsto prethodnih godina.
"Iskristalisali su se začajni proinflatorni rizici, tačnije rast domaće potražnje koji nadmašuje kapacitet ekspanzije proizvodnje i deprecijacija rublje u letnjim mesecima", rečeno je. ''Zato je potrebno dodatno pooštriti monetarne uslove kako bi se ograničilo odstupanje inflacije od cilja prema gore i vratilo je na četiri odsto u 2024. godini."
Banka Rusije bori se s ekonomskim rizicima od kada su izgledi za recesiju naglo porasli, nakon pomaka od 3,5 postotnih bodova u avgustu. Stroža politika ostaje opravdana jer je rublja pod pritiskom, a izgledi za inflaciju se pogoršavaju.
Guvernerka Elvira Nabiullina prokomentarisaće odluku na konferenciji za novinare u 15 sati u Moskvi.
Nespremnost zvaničnika da pooštre ograničenja kretanja kapitala ostavlja centralnoj banci, pored podizanja stopa, nekoliko opcija. Rast cena premašuje cilj od četiri odsto, dok ratna ekonomija radi punom parom uprkos sankcijama uvedenim kao vid kazne za invaziju na Ukrajinu.
Iako je oštro povećanje stope nakratko zaustavilo pad rublje, ona je ostala slaba i nestabilna, što predstavlja dodatnu pretnju inflaciji poskupljivanjem uvoza.
"S obzirom na odlučnost Banke Rusije da ne pooštri kontrolu kapitala, jedini način na koji mogu da pruže podršku rublji jeste putem povećanja stopa", rekla je Tatiana Orlova iz Oxford Economicsa, koja je predvidela povećanje od 100 baznih bodova. "Razlog je što se rublja i dalje čini pomalo krhkom."
Prodaja deviza
Iako valuta nije dosegla simboličnu granicu od 100 za dolar koju je probila prošlog meseca, njen pad od kraja avgusta i dalje je viši od dva odsto. Rublja je blago profitirala od privremenog ubrzanja prodaje deviza centralne banke sredinom septembra, za koju je rekla da je potrebna jer vladina evroobveznica dolazi na naplatu ove sedmice.
Nabiulina nije dala mnogo objašnjenja, samo je rekla da je centralna banka telegramom poslala "neutralni" signal nakon poslednjeg sastanka, što znači da je moguće i zadržavanje i povećanje.
U iznenađujućem saopštenju tokom jednonedeljnog prekida komunikacije pre sastanka o monetarnoj politici, centralna banka je u sredu objavila očekivanja inflacije za kompanije - dok je ranije ankete o raspoloženju među domaćinstvima objavljivala pre odluke o stopi.
Pokazatelj ima ključnu ulogu u oblikovanju politike, a najnoviji rezultati pokazali su da su očekivanja preduzeća o cenama najviša u više od godinu dana. Potrošačka inflacija takođe je ubrzana četiri meseca zaredom na godišnjem nivou, premašivši pet odsto u avgustu.
Predsednik Vladimir Putin nazvao je vanrednu odluku o kamatnoj stopi pravodobnom i primerenom, pokazujući da veruje u rublju i opisujući promene valute kao "podnošljive" i da ekstremnije mere nisu potrebne.
Ipak, kao znak nedostatka poverenja, dobici ruske valute su se smanjili dok je Putin govorio. Izgubila je gotovo 23 odsto svoje vrednosti u odnosu na dolar ove godine, što je najveća deprecijacija na tržištima u razvoju nakon turske lire i argentinskog pezosa.
Još jedno povećanje kamata biće skupo za ekonomiju koja se još uvek prilagođava sankcijama i koja se u velikoj meri pokreće budžetskom potrošnjom i povećanjem vojne proizvodnje.
Povećanje u avgustu već je više nego utrostručilo izglede za recesiju u sledećih šest meseci na oko 20 odsto, navodi Bloomberg Economics, koji procenjuje da bi oni mogli da se približe 40 odsto ako stope nastave da rastu.