Rublja je probila psihološku granicu od 100 za dolar prvi put od marta prošle godine, a nije joj pomogao ni potez ruske centralne banke koja je pokušala da zaustavi pad obustavom kupovine strane valute na domaćem tržištu do kraja 2023. godine.
Ruska valuta je do sada ove godine oslabila oko 25 odsto u odnosu na dolar, što je svrstava među tri najlošije valute na tržištu u razvoju, zajedno sa turskom lirom i argentinskim pezosom. Njena vrednost je skoro prepolovljena u odnosu na najvišu u junu prošle godine, dok se invaziji predsednika Vladimira Putina u Ukrajini ne nazire kraj, a sankcije, uključujući i ograničene cene nafte, smanjuju prihode od izvoza.
Centralna banka je u sredu saopštila da će prestati da kupuje devize na domaćem tržištu u okviru budžetskog mehanizma koji je uveden radi zaštite privrede od promena cena roba. Cilj odluke je bio "smanjenje volatilnosti finansijskih tržišta".
Opširnije
Rusija ponovo kupuje devize i zlato jer energetski prihodi rastu
Oporavak budžetskih prihoda od nafte i gasa
03.08.2023
Pobuna spustila rublju na najniži nivo u poslednjih 15 meseci
Rublja je u ponedeljak oslabila čak tri odsto u odnosu na dolar, najviše ove godine, a nakon pobune komandanta grupe Vagner Jevgenija Prigožina.
26.06.2023
Kineski juan zamenjuje dolar kao najtrgovanija valuta u Rusiji
Do promene je došlo zbog dodatnih sankcija.
04.04.2023
Da li je snažna rublja dobra za rusku ekonomiju?
Kurs neke nacionalne valute ne prikazuje obavezno ni snagu ni vrednost njene ekonomije.
20.08.2022
Šta kažu iz Bloomberg Economicsa…
"Da bismo stabilizovali rublju, procenjujemo da se kamatna stopa mora povećati na 10 odsto i da se potrošnja saveznog budžeta mora držati u okviru fiskalnog limita. Rublja bi mogla imati koristi od viših cena sirove nafte, ali će domaća monetarna politika ostati pouzdanije sidro za valutu. Ruska centralna banka će morati da podigne referentnu stopu za 50-100 baznih poena na sastanku 15. septembra da bi povećala domaću štednju i smanjila uvoz."
- Aleksander Isakov, ruski ekonomista.
Prihodi ruskih izvoznika nafte i gasa pali su na 6,9 milijardi dolara u julu sa 16,8 milijardi dolara u istom periodu prošle godine, pokazuju najnoviji podaci centralne banke. Ublažavanje ograničenja transfera novca u inostranstvo dovelo je i do ubrzanog odliva kapitala na račune u inostranstvu.
Guvernerka centralne banke Elvira Nabiulina više puta je ukazivala na pogoršanje spoljnotrgovinskih uslova kao glavni razlog za slabljenje rublje i odbijala intervencije za podršku deviznom kursu.
"Ne vidimo nikakve rizike po finansijsku stabilnost zbog pada rublje", rekao je u petak novinarima zamenik guvernera ruske centralne banke Aleksej Zabotkin. Centralna banka nastavlja da se pridržava politike fluktuirajućeg kursa koja omogućava privredi da se efikasno prilagodi promenljivim spoljnim uslovima, rekao je on.