Ekonomisti očekuju da će američka privreda u narednoj godini biti jača, a porast nezaposlenosti nešto manji u poređenju sa prethodnom anketom gde su iznosili svoje projekcije. Ovo je u skladu sa očekivanjima da će Federalne rezerve duže zadržati kamatne stope na višim nivoima.
Očekuje se da će bruto domaći proizvod SAD porasti za 1,8 odsto u trećem kvartalu, što je skoro četvorostruko više u odnosu na 0,5 odsto koliko je iznosila srednja vrednost projekcije u julu, pokazuju rezultati ankete koju Bloomberg svakog meseca sprovodi među ekonomista. Oni takođe očekuju da će BDP rasti i u poslednjem kvartalu, za koji su u julu predviđali pad.
Dok ekonomisti sada predviđaju sveukupno jaču privredu SAD, potrošnja - koja čini oko dve trećine BDP-a - biće njen glavni pokretač privrede, dodaju. Anketa je sprovedena od 11. do 16. avgusta, i uključuje 68 ekonomista, ali su mnogi odgovore dostavili pre nego što je vladin izveštaj pokazao da je maloprodaja nadmašila procene u julu.
Opširnije
Upozorenje Feda drži američke akcije u minusu
Akcije u Sjedinjenim Američkim Državama zaključile su trgovanje u četvrtak u crvenom.
18.08.2023
Lovci na popuste pomogli Walmartu da podigne projekcije profita
Akcije kompanije su porasle za 2,6 odsto pre otvaranja berzi u SAD, a nakon objavljivanja rezultata.
17.08.2023
JP Morgan kaže da je vreme za kupovinu obveznica
"U sledećih šest do 12 meseci, mislimo da će svetske obveznice imati dobar učinak", rekli su iz kompanije Western AM.
15.08.2023
Fed igra igru čekanja kako bi pobedio recesiju
Sve veći broj ekonomista predviđa da će SAD izbeći recesiju, iako ćemo tek 2024. godine moći da odahnemo.
14.08.2023
Ekonomisti postaju sve optimističniji da SAD mogu da izbegnu recesiju kako se inflacija hladi, a da ne nanese veliku štetu tržištu rada. Iako će Amerikanci morati da se bore sa nastavkom otplate studentskih kredita i visokim troškovima pozajmljivanja u narednim mesecima, očekuje se da će snažno tržište rada i dalje pokretati potrošnju.
"Postoji nekoliko prepreka sa kojima će se američki potrošači suočiti u narednim mesecima", rekao je Brett Ryan, viši ekonomista za SAD u Deutsche Bank AG. "Međutim, neosporna otpornost u prvoj polovini godine i snažan početak trećeg kvartala povećali su verovatnoću da privreda izbegne recesiju – barem u bliskoj budućnosti", dodao je.
Ekonomisti smatraju da će ekonomija SAD ove godine porasti za dva odsto, a sledeće za 0,9 odsto (i jedno i drugo je više od prošlomesečnih procena). Oni takođe očekuju da će i svetska ekonomija rasti brže u odnosu na ranije projekcije. Isti optimizam ranije su iskazali i Međunarodni monetarni fond (MMF) i Svetska banka.
Putanja Feda
Ekonomisti takođe sada očekuju da Fed kamatne stope duže zadrži na visokim nivoima usred rizika da će jača ekonomija zadržati inflaciju iznad njihovog cilja. Iako ekonomisti ne očekuju dalja povećanja stopa, oni takođe ne predviđaju da će centralna banka smanjiti stope sve do drugog kvartala sledeće godine - što je tri meseca kasnije u odnosu na julsku procenu.
Međutim, ekonomisti su takođe revidirali svoja očekivanja u pogledu prinosa na obveznice do kraja 2025. godine. Prinos na dvogodišnji državnu dug na kraju tekućeg kvartala trebalo bi da iznosi 4,82 odsto (prethodna projekcija predviđa nivo od 4,65 procenata).
Očekuje se da će se trend dezinflacije nastaviti. Ekonomisti očekuju i brži pad baznog PCE indeksa, koji je i omiljeno Fedovo merilo inflacije. Njihove procene za ukupni PCE indeks nisu.
S druge strane, indeks potrošačkih cena će rasti više nego što se mislilo u julu. Na kraju, projekcije nezaposlenosti su niže u odnosu na jul, a očekuje se i veći broj novih radnih mesta. Sve to bi moglo da dovede do mekog sletanja kojem Fed i teži, predviđaju ekonomisti.