Američki privredni rast neočekivano je ojačao u drugom kvartalu zahvaljujući otpornosti među potrošačima i preduzećima pred visokim kamatnim stopama.
Bruto domaći proizvod (BDP) porastao je po stopi od 2,4 odsto na godišnjem nivou, nakon tempa od dva odsto u prethodna tri meseca, pokazala je prvobitna procena tamošnjeg ministarstva trgovine u četvrtak. Potrošnja domaćinstava je porasla za 1,6 odsto, više od prognoziranog, nakon što je zabeležila skok početkom godine.
Opširnije
Recesija u SAD sve manje izvesna, ekonomisti preispituju prognoze
Neki od prognostičara koji su prvi predvideli recesiju u SAD počinju da preispituju svoje stavove kako inflacija pada.
21.07.2023
SAD zaustavljaju finansiranje laboratorije u Vuhanu
Razlog su bezbednosna pitanja na koja nema odgovora
20.07.2023
Yellen: Hlađenje tržišta rada ključno za pad inflacije
Uz promene na tržištu rada, Yellen je navela troškove stanovanja i cene vozila kao faktore koji će verovatno nastaviti da utiču na pad cenovnih pritisaka.
18.07.2023
Koliko je prihoda potrebno da uđete u jedan odsto najbogatijih u SAD
Lakše je nego ikada ući u jedan odsto bogatih domaćinstava u Njujorku
13.07.2023
Pokazatelj bazne inflacije na koji veliku pažnju obraćaju Federalne rezerve (Fed) napredovao je sporijim tempom nego što se očekivalo, od 3,8 odsto. Prinosi od državnih obveznica su porasli, a S&P 500 je na početku trgovanja takođe ostvario rast.
Američka privreda je u boljem stanju nego što su ekonomisti očekivali da će biti pre samo nekoliko meseci. Dok su prognostičari podeljeni u pogledu šansi za recesiju, snažno tržište rada, čvrsta potrošnja domaćinstava i ublažavanje inflacije podgrejali su nade da će Sjedinjene Američke Države (SAD) izbeći pad.
U Fedu više ne predviđaju recesiju, rekao je u sredu predsedavajući Jerome Powell nakon što je centralna banka podigla kamatne stope za četvrtinu procentnog poena. Powell je takođe rekao da je njegovo lično očekivanje da Fed može da ohladi inflaciju bez velikog povećanja nezaposlenosti.
"Rast nadmašuje očekivanja čak i kada je stav monetarne politike postao restriktivan", rekla je Rubeela Farooqi, glavni ekonomista za SAD u High Frequency Economicsu. "Snažan sektor domaćinstava koji nastavlja da ima koristi od pozitivnog rasta u domenu radnih mesta i rasta realnih prihoda trebalo bi da zadrži taj rast na pozitivnoj putanji ove godine."
Ipak, i dalje postoje prepreke sa referentnom kamatnom stopom Feda - koja je na najvišem nivou u 22 godine - i nekim znacima porasta pritiska potrošača.
Indeks cena rashoda za ličnu potrošnju rastao je tempom od 2,6 odsto na godišnjem nivou u periodu od aprila do juna, što je najmanji napredak od poslednjih meseci 2020. Isključujući hranu i energiju, indeks je rastao najsporijim tempom u više od dve godine. Podaci za jun biće objavljeni u petak.
Uporna snaga tržišta rada ostaje ključni izvor podrške privredi. Podaci objavljeni u četvrtak pokazuju da se broj zahteva za beneficije za nezaposlene povukao na najniži nivo od kraja februara. Ponovljeni zahtevi, koji mogu da pruže uvid u to koliko brzo Amerikanci bez posla mogu da dođu do novog zaposlenja, pali su na najniži nivo od januara.
Podaci o BDP-u pokazuju da je potrošnja na usluge porasla po stopi od 2,1 odsto na godišnjem nivou, predvođena stambenim i komunalnim uslugama, zdravstvenom zaštitom i finansijskim uslugama. Rashodi na polju roba su porasli po stopi od 0,7 odsto nakon najvećeg rasta u skoro dve godine u prethodnom kvartalnom periodu. Podaci o potrošnji prilagođeni inflaciji za jun, kao i sve revizije prethodnih meseci, takođe će biti objavljeni u petak.
Opširnije u tekstu Bloomberga.
- U pisanju pomogla Kristy Scheuble.