Američka ministarka finansija Janet Yellen rekla je da hlađenje, ali ne i posrnuće, tržišta rada igra ključnu ulogu u usporavanju inflacije u SAD, uz niz faktora koji nameću dezinflatorne pritiske.
"Intenzitet tražnje za radnicima je splasnuo“, rekla je Yellen u utorak u intervjuu za Bloomberg. „Tržište rada se hladi, a ne izaziva ozbiljnije probleme."
Uz promene na tržištu rada, Yellen je navela troškove stanovanja i cene vozila kao faktore koji će verovatno nastaviti da utiču na pad cenovnih pritisaka. Takođe je sugerisala da bi korporativne profitne marže mogle da igraju ulogu. Istovremeno, upozorila je protiv preteranog optimizma zasnovanog isključivo na podacima o potrošačkim cenama iz juna.
Opširnije
Yellen kaže da se efekti usporavanja Kine mogu preliti na druge zemlje
Američka ministarka finansija Janet Yellen rekla je da usporavanje privrede u Kini rizikuje da izazove talase u svetskoj privredi.
17.07.2023
Hladi se inflacija u SAD, u junu iznosila tri odsto
Američka inflacija je oslabila prošlog meseca na najsporiji tempo u više od dve godine.
12.07.2023
Delač: S&P 500 će ostati na istom nivou do kraja godine
Za S&P 500 indeks ovo je bila godina povratka nakon loše 2022.
10.07.2023
Poboljšanje inflacionog pejzaža dolazi kao dobrodošlo olakšanje za Yellen i Bidenovu administraciju nakon što se nisu baš najsjajnije izborili sa tim pitanjem 2021. Yellen je prvobitno rekla da će skok cena izazvan pandemijom biti "prolazan", što je prognoza koju je kasnije okarakterisala pogrešnom.
Pad inflacije podstakao je ekonomiste i investitore da ponovo procene rizike od recesije. Banka Goldman Sachs Group Inc. je u ponedeljak smanjila svoju procenu šansi za pad na 20 odsto, sa ranijih 25 odsto, dok je Marko Kolanović iz kompanije JPMorgan Chase & Co, koji je prošlog decembra počeo očekuje pad akcija na berzama, rekao je da je put do takozvanog mekog prizemljenja „nešto širi“.
Prošlonedeljni izveštaj o indeksu potrošačkih cena pokazao je rast od tri odsto na godišnjem nivou, najmanji od marta 2021 - kada su SAD bile na samom početku pandemijskog rasta inflacije. To je znatno manje u odnosu na vrhunac iznad devet odsto iz juna prošle godine. Ne računajući hranu i energiju, bazna inflacija je porasla 4,8 odsto u odnosu na godinu ranije.
U intervjuu, Yellen je upozorila da se ne treba previše obazirati na junske podatke, nazvavši ih "brojkama za jedan mesec".
Ali ona je videla druge pozitivne tačke u osnovnim podacima, posebno u oblasti stanovanja, za koje misli da će se nastaviti.
"Stanovanje je imalo smanjen doprinos i postoje razlozi da verujemo da će se to nastaviti i da će i dalje opadati", rekla je ona. "To je važan faktor koji utiče na baznu inflaciju."
Inflacija zakupnina u SAD sporo opada zbog dužine tipičnih zakupa.
Što se tiče robe, čije su cene u junu pale na mesečnom nivou, Yellen je ukazala na automobile kao važan faktor koji ukazuje na situaciju sa lancima snabdevanja koje je kovid tako duboko poremetio.
Lanci snabdevanja
"Polovni automobili su značajno doprineli“ smanjenju bazne inflacije, rekla je ona. „Inventari se obnavljaju. Ceo lanac snabdevanja u automobilskom sektoru se poboljšava. Dakle, postoje razlozi da verujemo da bismo i dalje mogli imati korist od toga."
Poboljšanje inflacionih trendova u SAD u suprotnosti je sa sugestijama o direktnim deflatornim rizicima u Kini. Šefica američkog trezora je u ponedeljak rekla da bi ekonomsko usporavanje Kine moglo da ima negativne posledice, ali da ona i dalje veruje da će SAD izbeći recesiju.
Tržište rada i dalje je ključno za predsednika Joea Bidena i njegove nade da će pobediti na izborima i sledeće godine. Bidenu je potrebno da se inflacija spusti, ali bez agresivnog povećanja kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi - stope su uvećane za pet procentnih poena od marta 2022 - što bi izazvalo recesiju ili značajan porast nezaposlenosti.
Yellen je u više navrata poručivala da je moguće vratiti inflaciju na ciljni nivo Feda od dva odsto, bez povećanja nezaposlenosti, što je stav koji se u nekim krugovima smatra previše optimističnim.
Ipak, do sada se tržište rada pokazalo izuzetno snažnim. Nezaposlenost je ostala na 3,6 odsto u junu, blizu najniže vrednosti u pola veka.
"Ne vidimo da kompanije aktivno smanjuju svoj broj zaposlenih, osim u nekoliko teško pogođenih sektora, poput tehnologije“, rekla je Yellen. „Ne vidimo da otpuštaju radnike, samo se čini da je intenzitet kojim pokušavaju da zaposle novu radnu snagu donekle smanjen."
Ona je takođe spomenula pad broja novootvorenih radnih mesta.
Uprkos rastu plata koji nastavlja da podstiče inflaciju, ona je rekla da veruje da možda nije apsolutno neophodno obuzdati plate radi daljeg smanjenja rasta cena, aludirajući na potencijal za smanjenje korporativnih marži.
„Profitne marže su takođe prilično visoke i imaju određenu cikličnu dimenziju“, rekla je ona. „Tako da ne želim da idem toliko daleko da kažem da ne možete videti da se inflacija spušta bez daljeg smirivanja rasta plata.“
Lael Brainard, direktorka Nacionalnog ekonomskog saveta Bele kuće, bila je direktnija i prošle nedelje je pozvala kompanije da „smanje svoje marže“.
Yellen je govorila na marginama sastanaka u Indiji sa ministrima finansija iz celog sveta. Ministarka danas napušta Indiju i odlazi u Vijetnam na dvodnevne sastanke sa vladinim i poslovnim liderima.