Sve veći broj ekonomista - uključujući i zvaničnike Federalnih rezervi - predviđa da će SAD izbeći recesiju, iako ćemo tek 2024. godine moći da odahnemo.
Predsednik Feda Jerome Powell očekuje da će centralna banka usepeti da inflaciju vrati na cilj od dva odsto uz održavanje privrednog rasta, iako će taj zadatak biti težak.
S jedne strane, nedovoljno jak odgovor na cenovne pritiske mogao bi da dovede do povratka inflacije koja bi onda zahtevala još oštrije poteze. Drugi rizik je da bi odloženi efekti dosadašnjih zatezanja mogli da odvedu ekonomiju u recesiju.
Opširnije
BofA: Investitori beže u gotovinu i obveznice
Investicioni fondovi okrenuti gotovini u nedelji od drugog do devetog avgusta privukli su 20,5 milijardi dolara.
11.08.2023
Bazna inflacija u SAD beleži najmanja uzastopna povećanja u dve godine
Ključna mera potrošačkih cena u SAD je samo skromno porasla drugi mesec, pojačavajući nadu da Federalne rezerve mogu ukrotiti inflaciju bez izazivanja recesije.
10.08.2023
Williams: Fed će tek sledeće godine smanjivati stope, ako inflacija dozvoli
Potreba za još povećanja stope ostaje otvoreno pitanje, rekao je Williams.
07.08.2023
Zašto je Fitch smanjio kreditni rejting SAD i šta to znači
Amerikanci generalno očekuju da budu broj jedan u svemu.
02.08.2023
"Nažalost, mislim da slika o svemu ovome neće biti potpuno jasna barem još dva kvartala, iako je činjenica da je usporavanje inflacije dalo Fedu nešto vremena", rekao je Jonathan Millar, ekonomista u kompaniji Barclays Capital Inc. "Čini se da Fed više od tržišta ima svest da je put ka mekom sletanju još uvek veoma neizvestan", dodao je.
Komitet za poslovne cikluse Nacionalnog biroa za ekonomska istraživanja, telo koje u SAD proglašava recesiju, samu recesiju definiše kao značajan pad ekonomske aktivnosti koji traje više od nekoliko meseci i koji oseća najveći deo sektora. Može da se desi da bude potreban i 21 mesec da se zvanično proglasi recesija. Pre toga, komitet treba da obradi izveštaje i revidirane verzije podataka.
Iako ne postoji zvanična definicija mekog sletanja, većina ekonomista to vidi kao ublažavanje inflacije bez recesije ili ozbiljne štete po tržište rada.
Put nije lak: studija bivšeg potpredsednika Feda Alana Blindera o 11 ciklusa pooštravanja monetarne politike od 1965. do 2022. pokazala je da su četiri Fedova pokušaja rezultirala mekim sletanjem. Svi ostali ciklusi monetarnog stezanja rezultirali su povratkom ubrzanog rasta cena nakon dve godine, ili recesijom.
"Postoje rizici na obe strane", rekao je Richard Clarida, koji je bio potpredsednik od 2018. do 2022. i sada je savetnik za globalnu ekonomiju u kompaniji Pacific Investment Management Co. "Mislim da će nam do proleća sve biti mnogo jasnije", dodao je.
Šta kaže Bloomerg Economics:
"Što se recesije tiče, mnogi indikatori govore da je 2022. vrhunac ciklusa. Pokazatelj koji odskače su podaci o zaposlenosti. Nagađa se da bi broj novih radnih mesta (po isključenju sezonskih radnika) za prethodne mesece mogao da bude znatno revidiran naniže. Svakako do sledeće godine nećemo znati 'prave' podatke za 2022, a tek ćemo 2025. znati kako izgledaju 'tačni' podaci za ovu godine", rekla je Anna Wong, ekonomista Bloomberga.
Zvaničnici Feda razmatraju još duži period. Federalni komitet za otvoreno tržište, koji i određuje politiku centralne banke, predviđa da će inflacija dostići cilj od dva odsto verovatno početkom 2025.
Kako je meko sletanje teško ostvariti, za modifikacije monetarne politike trebaće više vremena. Centralni bankari očekuju da će referentna kamatna stopa na kraju sledeće godine iznositi 4,6 odsto, što je dva procentna poena više od dugoročnog trenda i oko pola poena više od onoga što tržišta očekuju.
Fed je prošlog meseca podigao stope na raspon između 5,25 i 5,5 odsto, što je najviše u poslednje dve decenije. Centralni bankari nagovestili su da bi ponovo mogli da podignu kamatne stope.
Više komentara ekonomista i celu analizu pronađite na linku.