Pregovarači Bele kuće i republikanaca postigli su privremeni dogovor u subotu uveče o podizanju gornje granice američkog duga i sprečavanju bankrota koji je pretio da uzdrma svetsku ekonomiju.
Predsednik Joe Biden i predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy, koji su potpisali sporazum tokom 90-minutnog telefonskog razgovora, sada moraju da uspostave okvir za konačno usvajanje zakona uprkos prigovorima tvrdolinijaša sa obe strane.
McCarthy je rekao da će ponovo razgovarati sa Bidenom u nedelju i pripremiti zakon za glasanje u sredu.
Opširnije
Ministarstvo finansija produžilo rok za dogovor o limitu američkog duga
Pregovarači Bele kuće i republikanaca privremeno su smanjili razlike u stavovima, ali su se i dalje u petak sukobili oko ključnih pitanja.
27.05.2023
Ulagači zaboravili na američki dug i pohitali na tehnološke kompanije
Američke akcije završile su trgovanje u četvrtak relativno uspešno, zbog euforije u vezi sa veštačkom inteligencijom.
26.05.2023
Fitch bi mogao da snizi američki kreditni rejting
Napetost oko američkih pregovora o javnom dugu porasla je nakon što je agencija Fitch Ratings upozorila da je nacionalni rejting AAA ugrožen.
25.05.2023
Powell signalizirao pauzu Feda u junu
"Došli smo ovako daleko i sada možemo sebi da priuštimo da pratimo podatke i projekcije kako bismo napravili pažljive procene", rekao je Powell.
19.05.2023
Čak i blaga recesija u SAD ostavlja bez posla dva miliona ljudi
Većina ekonomista sa Wall Streeta očekuje da će SAD pasti u recesiju tokom naredne godine. Šta to znači za američke radnike?
20.05.2023
"Imamo još mnogo posla da uradimo, ali verujem da je ovo u principu sporazum koji je dostojan američkog naroda", rekao je McCarthy novinarima na Kapitolu.
Malo je mesta za greške, a ministarka finansija Janet Yellen upozorila je da produženje mora da se završi do 5. juna kako bi se izbegao bankrot.
Dogovor - postignut nakon nedelja žestokih diskusija - uključuje dvogodišnji sporazum o izdvajanjima koji održava potrošnju koja se ne odnosi na odbranu otprilike na sadašnjem nivou, rekli su anonimni izvori.
Takođe suspenduje limit duga do januara 2025. godine – nakon sledećih predsedničkih izbora. Neki izvori tvrde da će se ponovo pokrenuti prvog januara, dok drugi kažu da bi tačan datum mogao zavisiti od teksta zakona o kom se još raspravlja.
Ekonomisti kažu da bi čak i kratkoročni bankrot mogao da dovede do drastičnog pada tržišta i gubitka stotina hiljada radnih mesta. Tako je Fitch Ratings pre nekoliko dana zapretio smanjenjem kreditnog rejtinga SAD zbog zabrinutosti da dogovor neće biti postignut na vreme.
Više detalja
Ugovor ne postavlja uslove za rad za primaoce Medicaida, ali starosna granica za program pomoći u hrani poznat kao SNAP je 54 godine. Međutim, to ograničenje će biti ukinuto do 2030. godine.
Pored toga, sporazum stvara mehanizam koji bi primorao Kongres da dovrši godišnje račune o izdvajanjima do 2024. To bi nametnulo smanjenje od jednog procenta ako predlozi ne budu izglasani. Ovo ohrabruje republikance koji bi se odrekli povećanja odbrane u sporazumu o granicama da postignu dogovor, smanjujući šanse za zatvaranje vlade prvog oktobra.
Prva reakcija ekonomista ukazuje na malu verovatnoću da će povlačenje državne potrošnje imati ogroman uticaj na ukupnu ekonomiju. Michael Feroli, glavni američki ekonomista u JPMorgan Chaseu, rekao je da sporazum neće suštinski promeniti prognoze koje je objavio prošle nedelje.
U belešci klijentima od 24. maja, Feroli je sugerisao da bi ograničenje federalne potrošnje koja se ne odnosi na odbranu do fiskalne 2024. godine imalo skroman uticaj na rast i da bi se moglo nadoknaditi ako bi Federalne rezerve (Fed) odgovorile nešto manje agresivnim pristupom povećanju kamatne stope.
Politički uticaj
Iako su napeti pregovori doveli zemlju do ivice, sporazum bi mogao dati i Bidenu i McCarthyju politički podsticaj, pod pretpostavkom da on dobije dovoljno podrške na Kapitol Hilu.
McCarthyja su porazili skeptici koji su smatrali da neće moći da pregovara o sporazumu s obzirom na njegovu malu većinu u Predstavničkom domu, što je ugrozilo njegovu poziciju. McCarthy je dogovorio razgovor sa kolegama republikancima u Predstavničkom domu u subotu uveče u Vašingtonu.
Kompromis bi, međutim, takođe mogao da izazove pokušaj šačice konzervativnih poslanika da raspiše glasanje za njegovo smenjivanje.
Predsednik, u međuvremenu, zaobilazi najveću pretnju ekonomskom oporavku nakon pandemije dok traži drugi mandat. Ipak, ispunjavanje nekih zahteva Republikanske stranke takođe rizikuje da otuđi naprednjake koji su mu potrebni u njegovoj kampanji za reizbor.
Prema rezimeu Republikanske stranke, sporazum će ukinuti gornju granicu za finansiranje Poreske službe i ubrzati neke ekološke projekte.
U sažetku se navodi i da će domaća potrošnja u 2024. biti svedena na nivo fiskalne 2022. godine. Drugačiji stav Bele kuće po ovom pitanju verovatno je rezultat računovodstvenih trikova.
Što se tiče finansiranja za kovid 19, Bela kuća je sačuvala budžet za vakcine sledeće generacije, finansiranje medicinske nege veterana i vaučere za stanovanje.
"Sporazum predstavlja kompromis, što znači da neće svi dobiti ono što žele", zaključio je Biden.
Direktorka za budžet Bele kuće Shalanda Young, viši savetnik Steve Ricchetti i direktorka za zakonodavne poslove Louisa Terrell posredovali su u dogovoru sa predstavnicima: Garretom Gravesom, republikancem iz Luzijane, Patrickom McHenryjem, republikancem iz Severne Karoline, i McCarthyjevim šefom kabineta Danom Meyerom.
- U pisanju teksta pomogli Laura Litvan, Justin Sink, Anne Edgerton, Alicie Diaz, Christopher Condon i Shiyin Chen.