Predsednik SAD Joe Biden i predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy nisu postigli sporazum o limitu duga u ponedeljak uveče nakon još jednog kruga razgovora, iako su nazvali svoje rasprave produktivnim i obećali da će nastaviti pregovore kako bi izbegli katastrofalni američki bankrot.
Razgovarali su više od sat vremena u ponedeljak uveče u Vašingtonu. Ranije je ministarka finansija Janet Yellen upozorila da je "vrlo verovatno" da će njeno ministarstvo ostati bez dovoljno gotovine početkom juna i da bi bankrot mogao nastupiti već prvog juna.
"Ton večeras je bio bolji nego bilo koji prethodni put kad smo raspravljali", rekao je McCarthy novinarima nakon sastanka s predsednikom. Dva lidera, rekao je, vode produktivnu raspravu. "Još nemamo sporazum."
Opširnije
Ankete kažu da Biden dobrano zaostaje za Trumpom
Oko 56 odsto glasača ne odobrava Bidenov rad i 68 odsto ga smatra prestarim za još jedan predsednički mandat.
08.05.2023
Biden i McCarthy ponovo o ograničenju duga, vreme za dogovor ističe
Predsednik SAD Joe Biden i republikanski predsednik Predstavničkog doma Kevin McCarthy sastaće se u ponedeljak.
22.05.2023
Yellen kaže da je jedini dobar ishod povećanje duga
Ministarka finansija Janet Yellen izjavila je da je jedini dobar ishod u trenutnom zastoju oko američkog duga da Kongres podigne granicu.
12.05.2023
Yellen: Bankrot bi ugrozio međunarodno vođstvo SAD
Neuspeh da se izbegne nadolazeći bankrot potkopao bi sposobnost Vašingtona da obezbedi međunarodno vođstvo, kaže Yellen.
11.05.2023
Biden je u izjavi u ponedeljak takođe ocenio da je sastanak bio produktivan.
"Još jednom smo naglasili da bankrot nije opcija i da je jedini put napred, u dobroj veri prema postizanju sporazuma, uz učestvovanje obe strane", rekao je.
McCarthy je izjavio da očekuje svakodnevne razgovore s Bidenom sve dok se ne postigne sporazum. Pregovarački timovi koje su lideri odabrali nastaviće razgovore u ponedeljak uveče.
"Daćemo timovima da rade večeras i videćemo hoćemo li postići napredak", rekao je McCarthy.
Nakon sastanka, McCarthy je naglasio da republikanci neće pristati na bilo kakve promene poreza kao deo sporazuma o dugu.
"Ne, ne razmatramo prihode", rekao je.
Trenutni zastoj oko limita duga ima potencijal da stvori dodatni pritisak na američku privredu koja je već ranjiva na recesiju nakon niza povećanja kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi, prema Bloomberg Economicsu.
Republikanci žele da smanje domaću potrošnju kroz što više godina, dok su demokrate ponudile manja smanjenja kroz nekoliko godina. Demokrate takođe žele da uključe ograničenja troškova obrane u svaki sporazum.
To stvara ključnu napetost za republikanske zagovornike oštrijeg budžeta za odbranu koji bi se postigao na račun dubljih rezova u socijalnoj potrošnji. McCarthy je rekao da smanjenje odbrambenog budžeta ne bi trebalo da bude na stolu.
Republikanac iz Kalifornije izjavio je da neće odustati od pravila koje omogućuje zastupnicima u Predstavničkom domu da dobiju 72 sata da pregledaju zakon pre glasanja. Konzervativci su tražili to vreme, ali to dodatno stvara pritisak za postizanje sporazuma.
Rohit Kumar, vodeći pregovarač Senatskog republikanskog vođe Mitcha McConnella tokom krize oko limita duga 2011. godine, a sada jedan od ključnih ljudi u PwC kancelariji u Vašingtonu, izjavio je da signali koje su lideri izneli nakon sastanka u Beloj kući "ukazuju na postizanje sporazuma" i da vidi više od 50 odsto šanse za sporazum u sledećih nekoliko dana.
Čak i ako treba malo više vremena za dovršetak, Kumar je rekao da je malo verovatno da će doći do bankrota nakon postizanja sporazuma.
"Kad se postigne sporazum, Kongres uvek pronađe način da ga dovrši do roka, a ako ne mogu da dovrše do roka, produže rok", dodao je Kumar.
Rakočević: Trenutna politička kriza ide na ruku investitorima
Jedan od šefova investicija u PGIM Fixed Income, Greg Peters, koristi ovaj trenutak za kupovinu zaštite od kreditnog rizika SAD. Drugi investitori se klade na kratkoročne trezorske zapise, ali Petersov fokus je na inverziji krive između jednogodišnjih swapova i petogodišnjih - u korist ovih prvih.
U intervjuu za Bloomberg Adria Connect, CEO i osnivač Senzal Kapital, Rade Rakočević, kaže da trenutna politička kriza ide na ruku investitorima koji mogu da iskoriste neizvesnost i fluktuacije na berzama - bilo da su u pitanju obveznice ili deonice.
"Spadam u tu grupu koja priželjkuje da se desi korekcija. Iskusan investitor koristi svaku priliku kada se pojavi određena diskrepancija. Spominjali smo inverznu krivu prinosa na obveznice koja je prosto nelogična. I sad je stvarno momenat da, ko god može, kupi obveznice koji su dugoročne, na primer, po nekim visokim prinosnim stopama sada i mislim da je to isto jedna dobra investiciona strategija. Mislim da sad dolazimo u jedan period ponovnog buma, da kažem jednog bull marketa koji postaje sve izvesniji i sad je realno, možda najzanimljivije, najinteresantnije, tražiti one potcenjene akcije, uglavnom iz tehnološkog sektora, koje su i dalje izgubile veliki deo svoje vrednosti, a koje sa rastom likvidnosti i rastom stabilnosti mogu da se odbiju od dna i da krenu ponovo da rastu do nekih, ja bih nazvao, realnih vrednosti", kaže Rakočević.
- U pisanju pomogli Erik Wasson, Jarrell Dillard, Steven T. Dennis i Anna Edgerton.
(Tekst ažuriran intervjuom Radeta Rakočevića)