Predsednik Sjedinjenih Američkih Država (SAD) Joe Biden dao je zadatak svojim saradnicima da dogovore telefonski razgovor za nedelju s predsednikom Kongresa Kevinom McCarthyjem nakon što je zvaničnik republikanaca optužio Belu kuću da otežava dogovor o povećanju granice američkog duga.
Biden je u Japanu na sastanku G7 i vraća se u SAD u nedelju uveče. Namerava da razgovara s McCarthyjem još pre povratka.
McCarthy je u subotu izjavio da je teško očekivati pomake po pitanju duga dok je predsednik u inostranstvu.
Opširnije
Pregovori o granici duga su sve napetiji, ali Biden je optimističan
Pregovori su u petak prekinuti, a ubrzo su i nastavljeni.
20.05.2023
Powell signalizirao pauzu Feda u junu
"Došli smo ovako daleko i sada možemo sebi da priuštimo da pratimo podatke i projekcije kako bismo napravili pažljive procene", rekao je Powell.
19.05.2023
Čak i blaga recesija u SAD ostavlja bez posla dva miliona ljudi
Većina ekonomista sa Wall Streeta očekuje da će SAD pasti u recesiju tokom naredne godine. Šta to znači za američke radnike?
20.05.2023
Nezaposlenost u SAD pala posle skoka napumpanog prevarama
Broj zahteva za naknade za nezaposlene u Sjedinjenim Američkim Državama opao je najviše od 2021.
18.05.2023
"Ne verujem da ćemo moći da ostvarimo napredak dok se predsednik ne vrati. Samo od prethodnog dana do danas pregovori su nazadovali", kazao je McCarthy.
Ministarka finansija Janet Yellen je upozorila da bez dogovora do prvog juna država neće biti u mogućnosti da izvrši svoje obaveze.
U fokusu problema je smanjenje budžetske potrošnje, što republikanci traže kao cenu za podizanje granice federalnog duga.
Oni su odbacili predlog Bele kuće prema kom bi diskreciona potrošnja za odbrambene i neodbrambene namene ostala na istom nivou iduće finansijske godine, rekli su upućeni izvori. McCarthy je rekao da on želi rezanje potrošnje koja se ne odnosi na odbranu, dok demokrate govore da ako ona ostane na istom nivou kao ove godine, to zbog inflacije efektivno znači smanjenje.
Republikanci žele i povećanje budžeta Pentagona. To nailazi na otpor Bele kuće, koja smatra da bi ta dva zahteva republikanaca značila rezanje troškova u području zdravstva i obrazovanja, što su prioriteti za demokrate.