Čak i kada prognoze za dugove na tržištima u razvoju obećavaju, obveznice iz nekoliko najrizičnijih zemalja ostaju izvan ove prognoze. I malo je dokaza da će se situacija promeniti.
Dolarske novčanice iz zemalja u rasponu od Tunisa do Argentine i Libana do Egipta donose investitorima velike gubitke ovog meseca, što je najviše doprinelo padu Bloombergovog indeksa suverenih tržišta za nova tržišta od 0,7 odsto.
Zaostajanja su uticala na učinak inače otporne grupe, koja će imati koristi jer se inflacija smanjuje i centralne banke bliže kraju ciklusa povećanja kamatnih stopa. Iako se njihovi problemi razlikuju, zemlje sa lošijim rezultatima ističu se po slabijim kreditnim tržištima i prevelikom oslanjanju na podršku multilateralnih zajmodavaca kao što je Međunarodni monetarni fond (MMF).
Opširnije
Uklapanje tržišta u razvoju u klimatsku slagalicu
Tržišta u razvoju su gurnuta u stranu prilikom kreiranju propisa i okvira održivosti
09.11.2022
Fedovo veliko povećanje stopa manje potresa tržišta u razvoju
Gubici na tržištima u razvoju do sada su bili manji nego u Sjedinjenim Američkim Državama.
20.06.2022
Kina i Svetska banka istražuju restrukturiranje duga siromašnih zemalja
Kina i Svetska banka istražuju kompromise o tome kako da restrukturiraju milijarde dolara duga koje drže siromašne zemlje.
12.04.2023
MMF prognozira najslabiji globalni rast u poslednjih 30 godina
Međunarodni monetarni fond upozorio je da su njegove prognoze svetskog ekonomskog rasta u narednih pet godina najslabije u više od tri decenije.
07.04.2023
MMF privremeno povećava limite fondova da članice prebrode krizu
Posebno za tržišta i privrede u razvoju.
07.03.2023
MMF: Trećina ekonomija sveta biće u recesiji u 2023.
Upravna direktorka Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) Kristalina Georgieva upozorava da će ova godina biti još teža od 2022.
02.01.2023
"Zemlje koje su pod stresom jasno pokazuju veću zabrinutost za investitore", rekao je Joe Delvaux, menadžer novca u Londonu u Amundi SA. "Neke brige mogu biti pretežno fokusirane na održivost njihovog duga, dok se druge opet suočavaju sa političkim pitanjima."
Neke od ovih nacija, uključujući Liban, već su u neizmirenim obavezama, a investitori koji procenjuju verovatnoću da će i drugi slediti njihov primer izašli su sa prolećnih sastanaka MMF-a u Vašingtonu ovog meseca sa malo uveravanja. Skup - barometar da li se mogu postići dogovori o spasavanju - pokazao je da su vlade i multilateralni zajmodavac u mnogim slučajevima u ćorsokaku.
"Ne odlazimo sa sastanaka sa više optimizma" za obveznice sa niskim rejtingom, napisali su u belešci stratezi Morgan Stanley & Co. Diskusije su bile na "medveđoj strani" oko nekoliko sporazuma, uključujući Egipat i Tunis.
Obveznice tih zemalja su ovog meseca izgubile čak devet odsto, dok su dugovi Libana, Senegala i Kenije zabeležili srednje jednocifrene gubitke, prema podacima koje je prikupio Bloomberg.
Za nekoliko vlada ponestaje vremena da poprave svoje fiskalne neravnoteže i dobiju programe MMF-a. Egipat se suočava sa akutnom nestašicom pšenice, sa nešto više od dva meseca zaliha, dok besni valutna kriza. Kenija je morala da odloži plate radnicima u javnom sektoru, dok je argentinska centralna banka u četvrtak podigla stope za 300 baznih poena na 81 odsto kako bi pokušala da obuzda ogromnu inflaciju.
S&P Global Ratings je prošle nedelje snizio izglede za egipatski dug na negativne, rekavši da su povećani rizici da će njegovi saveznici u bogatim arapskim državama Zaliva odložiti ili odbiti da obezbede sredstva. Opciono prilagođeni spred na egipatske obveznice u dolarima najviše je porastao na tržištima u razvoju ove sedmice, za 198 baznih poena na 1.434 baznih poena u odnosu na američke trezorske obveznice.
"Mnogim zemljama je sada potreban novac", rekao je Mark Bohlund, viši analitičar kreditnog istraživanja u kompaniji REDD Intelligence. "U suprotnom, moraće da se zadužuju po veoma visokim stopama, kako lokalno, tako i eksterno. Ako zatvore trenutne visoke tržišne stope, to će samo pogoršati problem."
U preokretu, Argentina je dobila još 5,4 milijarde dolara od MMF-a krajem prošlog meseca, a neki investitori su optimistični da će predstojeći izbori doneti vladu koja je povoljnija za tržište.
Ipak, sa skoro trocifrenom inflacijom i padom međunarodnih rezervi koji opterećuju serijskog neplatišu, obveznice zemlje su ovog meseca pale za oko 12 odsto.
Za one koji su spremni da preuzmu rizik, postoji ogromna prednost u klađenju na obveznice sa najvećim problemima.
Mnoge od najrizičnijih zemalja trguju ispod vrednosti koju bi investitori mogli da očekuju u restrukturiranju duga. Prosečna vrednost oporavka državnih obveznica koje su neisplaćene u poslednje četiri decenije je 50 odsto, iako je bilo oporavka i do 95 odsto, rekla je Elena Duggar, glavni kreditni službenik Moody's za Ameriku.
Istorija pokazuje da su investitori nagrađeni kada su brzo otkupili dug kada dođe do postepenog napretka u pregovorima sa zajmodavcima. Bolivija je pravi primer. Dug zemlje je ranije u aprilu bio jedan od najlošijih na tržištima u razvoju, ali se prošle nedelje oporavio zbog znakova da će dobiti multilateralnu finansijsku podršku.
Ipak, u većini slučajeva tržište ostaje da čeka katalizator.
U Tunisu, na primer, vlasnici obveznica bi mogli da očekuju prosečnu stopu oporavka od 74 centa na dolar, ukazuju analitičari Morgan Stanley & Co International. Prema podacima koje je prikupio Bloomberg, obveznice koje dospevaju 2026. trenutno se trguju oko 49 centi.
Vlada, međutim, nije postigla napredak u pregovorima sa MMF-om.
"Dugotrajan zastoj sa MMF-om čini nas manje optimističnim", napisao je analitičar Nevil Mandimika u belešci od 19. aprila, dodajući da je banka pomerila kredit u "stav nesviđanja".
"Ako se ovo nastavi, Tunis bi mogao da zakasni", rekao je on.