Kina i Svetska banka (SB) istražuju kompromise o tome kako da restrukturiraju milijarde dolara duga koje drže siromašne zemlje, što je dugo traženi iskorak koji bi mogao da otključa pomoć koja je očajnički potrebna.
Diskusije u sredu u Vašingtonu, tokom prolećnih sastanaka SB i Međunarodnog monetarnog fonda (MMF), imaju za cilj da okončaju ćorsokak među najvećim svetskim nacijama kreditorima, koji je nastao oko pitanja kako da ponovo pregovaraju o dugu nekoliko siromašnijih zemalja, koji je postao neodrživ usled rastuće inflacije i jačanja dolara.
Predlog o kome se raspravlja ove nedelje predviđao bi da SB obezbedi nove zajmove sa niskim kamatama - pozajmice koje se daju po povlašćenim uslovima, kao i druge grantove zemljama koje su na ivici neispunjenja obaveza, u zamenu za to da Kina odustane od svog ključnog zahteva i dogovori se o vremenskom okviru za otpis duga. Razgovore su opisali izvori koji su upućeni u to pitanje i koji su tražili da ne budu imenovani, a ishod pregovora je još uvek neizvestan.
Opširnije
MMF smanjio prognozu globalnog rasta
Bruto domaći proizvod će verovatno porasti za 2,8 odsto ove godine i tri odsto sledeće godine, saopštio je MMF.
11.04.2023
MMF privremeno povećava limite fondova da članice prebrode krizu
Posebno za tržišta i privrede u razvoju.
07.03.2023
MMF blago povećao prognozu svetskog privrednog rasta za 2023.
U oktobru se za 2023. prognozirao rast od 2,7 odsto, a sada od 2,9.
31.01.2023
MMF u Davosu upozorava na tešku godinu, u ECB-u optimistični
Poboljšan globalni rast može se očekivati tek krajem godine.
18.01.2023
Svetska banka smanjila prognoze ekonomskog rasta u 2023.
Svetska banka je smanjila prognoze rasta za većinu zemalja i regiona i upozorila da bi novi negativni šokovi mogli da gurnu svetsku ekonomiju u recesiju.
10.01.2023
Svetska banka će upozoriti na svetsku recesiju sledeće nedelje
"Dodatni negativni šokovi" mogu gurnuti svet u recesiju, napominju iz Svetske banke.
08.01.2023
Ključ za kompromis je da SB povećava hitnu pomoć zemljama u dugovima. Njen odlazeći predsednik David Malpass rekao je u utorak da zajmodavac to već namerava da uradi.
Zvaničnici iz brojnih zemalja upozorili su, međutim, da je malo verovatan veliki napredak ove nedelje, da je stav Kine i dalje nejasan i da su diskusije uglavnom fokusirane na celokupni proces.
Zastoj oko restrukturiranja duga i uloga razvojnih institucija dešava se usled šireg spora između Kine i SAD, posebno kada su u pitanju ekonomije u razvoju gde obe sile žele da imaju uticaj.
Guverner Narodne banke Kine Yi Gang je najviši zvaničnik Pekinga za koga se očekuje da će prisustvovati razgovorima ove nedelje, zajedno sa zamenikom guvernera Xuanom Changnengom, prema izvoru koji je upoznat sa razgovorima. Ministar finansija Liu Kun nije otputovao u Vašington, a Peking je odlučio da umesto toga pošalje zamenika ministra Wanga Dongweja, rekao je drugi sagovornik.
SB i Ministarstvo finansija SAD odbili su da komentarišu, dok Narodna banka Kine (PBOC) i MMF nisu odmah odgovorili na zahteve za komentar.
Wall Street Journal je ranije u utorak izvestio o mogućem kompromisu u pregovorima. Reuters je kasno u utorak izvestio da će Kina odustati od zahteva za multilateralnim zajmovima, pozivajući se na izvor koji nije imenovao.
Napori za smanjenje duga, koje je Grupa 20 započela krajem 2020. godine, trebalo je da koordinišu tradicionalne nacije kreditora, poput SAD i Francuske, sa kreditorima u nastajanju, posebno Kinom, najvećim zajmodavcem u ekonomijama u usponu.
Mekši stav
Ipak, taj mehanizam, poznat kao Zajednički okvir, opteretila su kašnjenja zbog razlika u tome kako tretirati različite oblike duga. Peking se zalagao za to da se zajmovi multilateralnih razvojnih banaka, kao što je SB, tretiraju na isti način kao i ostali dugovi – što znači da svi imaju sličnu vizuru ili gubitak od onoga što duguju.
Taj uslov su odbacile SAD i drugi koji tvrde da bi takav potez štetio statusu preferiranog kreditora multilateralnih banaka, što im omogućava da se zadužuju i pozajmljuju jeftino.
Nakon što je čuo pritužbe zemalja u razvoju na stav Kine o podeli gubitaka po dugovima, Peking je odlučio da ublaži "relevantne stavove" imajući u vidu šire diplomatske obzire, kaže osoba koja je upoznata sa tim.
Više od 70 zemalja sa niskim prihodima suočava se sa kolektivnim teretom od 326 milijardi dolara. Oko 15 odsto zemalja sa niskim prihodima je već u nevolji sa dugom, a još 45 odsto se suočava sa visokom ranjivosti duga, a lista raste.
Zambija
Među kompromisima o kojima se razgovara je rok od tri meseca od kada MMF postigne sporazum na nivou osoblja sa zemljom dužnikom da kreditori ponude garancije za finansiranje, rekla su dvojica ljudi. Takva uveravanja su od suštinskog značaja za odbor MMF-a da potpiše bilo kakve zajmove.
Ako se konsenzus ne postigne u tom vremenskom okviru, MMF bi mogao da se pozove na svoj mehanizam za isplatu novca. Ta odredba treba da spreči kreditora da blokira pomoć zemlji kojoj nedostaje novca, a koja je pokazala posvećenost ispunjavanju uslova zajma.
Kako bi pomogao da proces Zajedničkog okvira radi bolje, Malpass je ove nedelje rekao da bi MMF i SB takođe mogli da obezbede svoju zajedničku analizu održivosti duga sa svim kreditorima istovremeno, povećavajući transparentnost. Kina je ranije sumnjala u analize institucija, otežavajući napore da se postigne konsenzus.
Proboj u pregovorima ove sedmice mogao bi otvoriti put za restrukturiranje u zemljama, uključujući Zambiju, prvu afričku naciju koja nije platila svoj dug tokom ere pandemije, i pomoći da se ubrza raspoređivanje milijardi dolara pomoći MMF-a. Afrička zemlja pregovara o restrukturiranju kredita od 12,8 milijardi dolara više od dve godine.