Najveće povećanje kamatnih stopa Federalnih rezervi (Fed) potresa imovinu širom sveta, međutim, zemlje u razvoju te potrese bolje podnose od razvijenijih zemalja.
Tokom najagresivnijeg reagovanja Feda koje je dovelo do najgoreg kolapsa državnih obveznica u najmanje pola veka, gubici na tržištima u razvoju do sada su bili manji nego u Sjedinjenim Američkim Državama. Pokazalo se da su korporativne obveznice iz zemalja u razvoju otpornije od američkih korporativnih dužničkih hartija od vrednosti, dok su akcije stigle i do tromesečnog maksimuma u odnosu na akcije u S&P 500 indeksu.
Zvuči protivno zdravom razumu: Rizična imovina se obično smanjuje tokom nestabilnosti tržišta, a tržišta u razvoju jesu pogođena, što pokazuje i vrednost akcija koje tek sad ulaze u najgoru nedelju od marta. Većina turbulencija potiče od onoga što se dešava na tržištu SAD, koji je defakto svetsko sigurno utočište, a usled sve veće zabrinutosti oko tamošnjeg rasta, privlačnost zemalja u razvoju raste.
Opširnije
Nomura: Recesija u SAD ove godine sada je verovatnija
Nomura je snizila svoju prognozu realnog BDP-a za ovu godinu na 1,8 odsto.
20.06.2022
Fed podigao referentnu stopu za 75 baznih poena
Došlo je do najvećeg povećanja od 1994. godine.
15.06.2022
Ekonomije plaćaju cenu grešaka centralnih banaka
Lagarde je u poslednje vreme takođe postala zagovornica agresivnih mera.
15.06.2022
"Negativan pogled na tržišta u razvoju biće relativno kratkog veka", rekao je Lewis Jones, menadžer zadužen za tržišta u razvoju u William Blair Investment Management LLC u Njujorku. "Očekujemo da će se razlika u rastu tržišta u razvoju provećati kako se SAD približavaju recesiji."
Tržišta u razvoju do sada su sprečila reprizu Taper Tantrum iz 2013. godine, kada su ranjivosti dovele do intenzivne nestabilnosti tržišta. Ovog puta, centralni bankari sa tržišta u razvoju bili su ispred krive u smanjenju stimulansa iz ere pandemije, dok su više skladištili u deviznim rezervama.
Među 16 glavnih valuta koje prati Bloomberg, jedine dve koje su dobile dolaze iz sveta u razvoju: brazilski real i meksički pezos. Valute iz razvijenih ekonomija, jen i norveška kruna, imaju najveće gubitke.
Kako se rasprodaja američkih korporativnih obveznica sa visokim prinosom produbljuje, više nego udvostručujući prosečan prinos u protekloj godini, korporativni dug zemalja u razvoju svedoči manjim gubicima.
Napredak se proteže i na delove berze. Indeks MSCI Emerging Markets, koji je pao za 32 odsto između februara 2021. i maja 2022. godine, ove godine je u manjem padu od američkih akcija. To je prošle nedelje podiglo vrednost akcija zemalja u razvoju na najviši nivo u poslednja tri meseca u odnosu na američke akcije.
Šta se očekuje na tržištima u razvoju ove nedelje:
- Očekuje se da će centralne banke u Meksiku, Češkoj, Egiptu i Filipinima povećati svoje kamatne stope u narednoj sedmici
- Turski kreatori politike će verovatno ostaviti svoju stopu na 14 odsto
- Takođe se očekuje da monetarna vlast Indonezije ostavi nepromenjene stope
- Južna Afrika će u sredu objaviti podatke o inflaciji
- Zapisnik sa sastanka centralne banke Brazila trebalo bi da bude objavljen u utorak
- Nakon iznenadne pobede Gustava Petra na predsedničkim izborima u Kolumbiji, investitori će pratiti detalje njegovog ekonomskog plana i imenovanja u ministarstvu finansija, kao i ostatku ekonomskog tima