Sistemski kreditni događaj zamenio je tvrdoglavu inflaciju kao ključni rizik za tržišta za sve pesimističnije investitore, prema najnovijem globalnom istraživanju Bank of America Corp. među menadžerima fondova.
Najverovatniji izvor kreditnog događaja je američko bankarstvo u senci, praćeno američkim korporativnim dugovima i nekretninama na razvijenom tržištu, prema anketi koja je uključivala 212 menadžera fondova sa 548 milijardi dolara pod upravljanjem. Kreditni događaj je odabralo 31 odsto učesnika kao najveću pretnju.
Anketa je sprovedena od 10. do 16. marta, dok su menadžeri novca bili svedoci kolapsa američkih zajmodavaca Silicon Valley Bank (SVB) i Signature banke i pratili previranja u Credit Suisse Group AG pre njenog istorijskog preuzimanja od strane UBS Group AG. S&P 500 je uglavnom bio otporan, pao je za manje od jedan odsto ovog meseca, a investitori očekuju da će napori Federalnih rezervi da podrže likvidnost biti dovoljni da izbegnu krizu.
Opširnije
Industrijska proizvodnja u SAD ispod očekivanja
Indeks nije dostigao očekivanja analitičara Bloomberga, koji su predviđali rast od 0,2 odsto.
17.03.2023
Smanjuje se broj nezaposlenih u SAD, naročito u Njujorku
Zahtevi za naknadu za nezaposlene u Sjedinjenim Američkim Državama oslabili su prošle sedmice najviše od jula 2022.
16.03.2023
Goldman povećao šanse za recesiju u SAD na 35 odsto zbog banaka
Nova procena je i dalje ispod medijane od 60 odsto među ekonomistima koje je anketirao Bloomberg.
16.03.2023
Američke akcije u zelenom, investitori se klade da je najgore prošlo
Optimizam sa evropskih berzi nakon kraha Silicon Valley Banka prelio se i na američke berze koje su takođe trgovanje u utorak završile u zelenom.
14.03.2023
Viša bazna inflacija u SAD pritiska Fed
Uloga Feda je zakomplikovana nakon kolapsa Silicone Valley Banka.
14.03.2023
Intenzivan dan za američku berzu nakon kraha SVB
Prinos na američke dvogodišnje državne obveznice pao je u svom najvećem jednodnevnom padu koji se ne pamti decenijama.
13.03.2023
Zabrinutost
Ali stratezi su sve zabrinutiji, a Michale Wilson iz Morgan Stanleyja kaže da rizik od kreditne krize značajno raste. S&P 500 bi mogao da nađe prag od 3.800, ali investitori bi trebalo da prodaju u bilo kakvom skupu ako referentna vrednost dostigne 4.100 do 4.200, napisao je Michael Hartnett iz BoA u belešci u utorak. S&P 500 je zatvoren u ponedeljak na oko 3.952.
Štaviše, anketa je pokazala da je raspoloženje investitora "blizu nivoa pesimizma koji je zabeležen na najnižim nivoima u poslednjih 20 godina", napisao je Hartnett, koji je bio u pravu tokom prošle godine, upozoravajući da bi strahovi od recesije podstakli egzodus akcija. Pozicioniranje i raspoloženje u anketi menadžera fondova su "jedine ključne mere na teritoriji 'kapitulacije' do sada".
Pored kreditnih rizika, investitori su zabrinuti za ekonomiju. Verovatnoća recesije ponovo raste prvi put od novembra, a anketa BoA pokazuje da neto 42 odsto učesnika očekuje usporavanje u narednih 12 meseci. U međuvremenu, očekivanja stagflacije su ostala iznad 80 odsto već 10 meseci zaredom. U istoriji istraživanja, "investitori nikada nisu imali tako čvrsto uverenje o ekonomskim izgledima", napisao je Hartnett.
Ostale bitne stavke uključuju:
Investitori vide dodatnih 75 baznih poena povećanja Federalnih rezervi u ovom ciklusu sa najvišim stopama od 5,25 do 5,5 odsto. Skoro četvrtina očekuje da će Evropska centralna banka podići svoju depozitnu stopu za dodatnih 50 baznih poena
Rotacija američkih akcija u Evropu ubrzala se ovog meseca, sa menadžerima fondova koji imaju najveću težinu u Evropi u odnosu na SAD od oktobra 2017.
Najviše gužve su duge evropske akcije, duge dolarske i duge kineske akcije
Povlačenje sa tržišta u razvoju
Investitori su povukli novac sa berze kojima se trguje fondovima koji kupuju akcije i obveznice tržišta u razvoju šestu nedelju zaredom kako se bankarska kriza razvijala, jer iskre lete oko rizične imovine.
Odlivi iz ETF-ova (exchange-traded funds) tržišta u razvoju koji se nalaze na američkoj berzi koji investiraju širom zemalja u razvoju, kao i onih koje ciljaju na specifične zemlje ukupno su iznosile 1,86 milijardi dolara za nedelju završenu 17. marta, u poređenju sa gubicima od 272,6 miliona dolara prethodne nedelje, prema podacima Bloomberga. Bio je to najveći nedeljni odliv u više od godinu dana i verovatno je takođe pogođen rebalansom referentnih indeksa u petak.
Sve oči su uprte u potez američke centralne banke ove nedelje kako zvaničnici Federalnih rezervi vagaju da li da nastave sa podizanjem kamata stope za hlađenje inflacije ili napraviti pauzu da procene previranja podstaknutim nizom bankrota američkih banaka. Istorijski UBS Group AG spasavajući ugovor za Credit Suisse Group AG i koordinisan globalni potez centralne banke da poveća likvidnost dolara tokom vikenda zakomplikovale su zadatak pred Fedom, koji će imati uticaja na tržišta u razvoju.
"Ovde je zaista pitanje - šta će se dalje dešavati na relacijama sa centralnim bankama, rizičnom aktivom uopšte, globalnim bankarskim sistemom, USD likvidnost - i trenutno mislim da su stvari veoma neizvesne u svim tim aspektima", rekao je James Athey, direktor investicija u Abrdn. "Povećana neizvesnost i volatilnost će verovatno videti neke dalje odlive sa tržišta u razvoju", rekao je on.