Čak i nakon što su centralne banke prepoznale da su prošle godine pogrešile po pitanju inflacije, nastavile su menjati svoje smernice politike, preteći većom štetom po njihov kredibilitet, uznemirujući tržišta i potkopavajući oporavak od pandemije.
Očekuje se da će Federalne rezerve u sredu povećati kamatne stope za 75 baznih bodova, samo nekoliko nedelja nakon što su predsednik Jerome Powell i njegov tim više puta najavljivali pomak od pola postotnog boda. To je poslednji u nizu neuspeha, od prošlogodišnjeg procenjivanja visoke inflacije kao prolazne do ubrzanja završetka programa otkupa obveznica do ubrzavanja odliva portfelja obveznica.
Predsednica Evropske centralne banke (ECB) Christine Lagarde u poslednje je vreme takođe postala zagovornica agresivnih mera, a Rezervna banka Australije je među onima koji podižu stope brže nego što su tvorci politike signalizirali.
Globalne akcije ušle su u medveđe tržište, prinosi američkog trezora u ponedeljak su zabežili svoj najveći dvodnevni skok od 1980-ih, a kreditna tržišta pokazuju znakove sve većeg stresa.
Greške monetarnih "majstora" narušavaju reputaciju osiguravanja stabilnosti cena i sprečavanja vrste inflatorne spirale koja je 1970-ih srušila prihode srednje klase. Gubitak verodostojnosti znači da će možda biti potrebne još snažnije mere politike za ublažavanje pritisaka na cene.
Anchors Aweigh
"Centralne banke su u dilemi", rekla je Sayuri Shirai, bivša članica uprave Bank of Japan koja je sada profesorka na Univerzitetu Keio. "Kako bi vratile poverenje, centralne banke trebaju podići referentne stope" dovoljno da smanje inflaciju, a to bi moglo dovesti do daljeg usporavanja privrednog oporavka, rekla je.
Verovanje među domaćinstvima i kompanijama da će centralne banke tokom vremena uspeti da postignu svoje inflacione ciljeve pomaže u ublažavanju pritisaka na cene. Domaćinstva bi mogla odložiti neke kupovine, uverena da će se neke cene vremenom sniziti. Manje je verovatno i da će radnici ugraditi zahteve za naknadu troškova života u razgovore o platama.
Tvorci politike donedavno su isticali da su dugoročna očekivanja inflacije ograničena, što je dokaz njihove verodostojnosti. Predsednik Federal Reserve Bank of Chicago Charles Evans objasnio je u martu da današnja inflacija nije bila poput 1980-ih jer je "preterano popustljiva monetarna politika" u 1960-im i 1970-im doprinela povećanju dugoročnih inflatornih očekivanja.
Mera dugoročnih očekivanja cena na Univerzitetu Michigan u petak pokazala je veliku pukotinu u tom narativu, skočivši na najviši nivo od skoka cene nafte 2008. godine.
Fed, ECB i njegove kolege ne mogu se kriviti što nisu predvideli porast cena koji proizlazi iz ruske invazije na Ukrajinu ili, verovatno, trajanje svetskih izazova u lancu snabdevanja.
"Verujem da će to zadati razoran udarac kredibilitetu centralnih banaka – kada ulagači shvate da je inflacija s kojom se suočavamo 'učinjena od strane čoveka' i da su centralne banke odigrale ključnu ulogu", rekao je Stephen Jen, šef Eurizon SLJ Capital, "hedge" fonda i savetodavne kompanije u Londonu.
Powellu je trebalo do novembra da povuče opis inflacije kao prolazne i prošlog meseca je priznao da je "s obzirom na to, verovatno bi bilo bolje povisiti stope ranije".
Bivši ministar finansija Lawrence Summers, dosledan kritičar Feda od početka 2021, ocenio je očekivanja prognostičara američke centralne banke o inflaciji u martu kao "obmanjujuće u momentu objave".
Fedova preferirana cena porasla je u aprilu na 6,3 odsto godišnje. Srednja procena zvaničnika Feda u martu bila je 4,3 odsto za 2022. Sveže prognoze dolaze u sredu.
SAD nije jedini koji se suočava s izazovom verodostojnosti.
Lagarde i njene kolege sada su na putu da povećaju stope za četvrtinu boda u julu i 50 baznih bodova u septembru. To je nakon što je Lagarde u decembru rekla da je malo verovatno da će biti pooštravanja ove godine.
"Sve međunarodne institucije, svi prognostičari od ugleda zapravo su napravili istu grešku potcenjivanja krize", rekla je Lagarde prošle nedelje.
Guverner RBA Philip Lowe u maju je rekao da je neugodno što su se njegove prethodne smernice da će stope ostati na rekordno niskim nivoima do 2024. pokazale tako pogrešnim.
Među tržištima u nastajanju postoji mešovita slika. Neki, poput Brazila, išli su mnogo brže od razvijenih zemalja. Kina se umesto toga usredsredila na pružanje monetarne podrške usred privrednog usporavanja.
Ali u Indiji je centralna banka odustala od sugestija da su iza krivulje još u aprilu, da bi potom dva meseca zaredom podigla svoju ključnu kamatnu stopu. Inflacija je, u međuvremenu, daleko izvan svoje zone tolerancije.
Za mnoge, ankete pokazuju dokaz gubitka poverenja javnosti.
- Gallupovo istraživanje objavljeno u maju pokazalo je da je samo 43 odsto ispitanih imalo "veliko" ili "prilično" poverenje da će Powell učiniti pravu stvar za američku ekonomiju. Iako nije najniži među nedavnim šefovima Feda, znatno je ispod 74 odsto koje je Alan Greenspan dobio početkom 2000-ih.
- Prvi put zabeleženo, više ljudi bilo je nezadovoljno nego zadovoljno učinkom Engleske banke kada je u pitanju kontrola cena, pokazalo je tromesečno istraživanje BOE.
- Guverner BOJ-a Haruhiko Kuroda doživio je pad popularnosti nakon što je rekao da potrošači postaju sve tolerantniji prema rastu cena. Istraživanje Kyodo Newsa objavljeno u ponedeljak pokazalo je da ga 59 odsto smatra nesposobnim za taj posao.
Stanley Druckenmiller, koji vodi Duquesne Family Office, ovog meseca je upozorio da je, budući da je politika centralne banke pre godinu bila potpuno neprikladna, neizbežno da će ulagači izgubiti novac.
"Ako predviđate meko sletanje, to je protiv decenija istorije", rekao je Druckenmiller (68), koji je više od decenije upravljao novcem milijardera Georgea Sorosa.