Dok milijarderi zauzimaju vile u Dubaiju, a grad vrvi od novih bankara i rukovodilaca, Ghida je izbačena iz njenog stana. Njen stanodavac je odlučio da duplira mesečni zakup od skoro 3.000 dolara koji su plaćali ona i njen muž.
Ovaj par je zamoljen da napusti kuću, nakon što im je rečeno da vlasnik želi u nju da se useli sa svojom porodicom. Vlasnik je zatim dao oglas za izdavanje, po ceni od 6.000 dolara mesečno, a ona ga sada tuži za kršenje prava zakupa. "Čujem da postoji zapanjujući broj drugih zakupaca koji se nalaze u sličnoj situaciji", rekla je Ghida, koja je želela da bude oslovljena prvim imenom dok je ovaj spor u toku.
Ova priča je slična desetinama drugih koje se prepričavaju u grupama na Facebooku, u kafićima ili kancelarijama, a koja otkriva najnovije lice Dubaija - da je to zemlja neograničenih mogućnosti, ali da na njenom ulasku postoji prepreka, koja je sada postala znatno veća.
Opširnije
U Dubaiju se ove godine otvara luksuzni hotel za sportiste
Novi hotelski brend fokusiran na sport i fitnes, umesto na prvobitno planiranoj lokaciji u Crnoj Gori, ipak će vrata otvoriti u Dubaiju, i to krajem godine.
25.02.2023
Kako je raditi i živeti u Dubaiju? Pitali smo lokalnog stanovnika
Farhad Azizi, glavni izvršni direktor preduzetničke kompanije sa sedištem u Dubaiju, daje insajderske informacije o životu u brzorastućem emiratu.
11.02.2023
Rekordna prodaja nekretnina u Dubaiju zahvaljujući i Rusima
Interesovanje Rusa je poraslo nakon rata u Ukrajini
17.01.2023
Milijarder kupio najskuplju vilu u Dubaiju za 163 miliona dolara
Drugi najbogatiji čovek Indije nastavlja da širi broj svojih nekretnina u Dubaiju sa još jednom kupovinom vile na plaži, obarajući svoj prethodni rekord za najskuplju stambenu nekretninu u ovom gradu .
19.10.2022
Ključ čari Dubaija leži u stilu života koji je u velikoj meri bez poreza i koji mnoge pridošlice ne bi mogle da imaju u svojoj zemlji. Međutim, priliv kripto-milionera i bankara koji dolaze iz Azije, kao i nekih bogatih Rusa koji žele da zaštite svoju imovinu, dovodi do rasta cena zakupa, zbog kog ova metropola, sa više od tri miliona ljudi, postaje zabavni park rezervisan samo za ultrabogate.
Troškovi privatnih škola koje su obavezne za decu nerezidenata su porasli, nedeljna kupovina namirnica u luksuznom britanskom lancu supermarketa Waitrose sada košta više nego ikad, a vožnja Uberom za vreme špica u gradu koji je primarno izgrađen za automobile, sada vas može koštati isto kao i taksi u Njujorku.
Prosečni godišnji zakup vile ili porodične kuće u ovom gradu je u februaru porastao 26 odsto na godišnjem nivou, i dostigao je 295.436 dirhama (80.436 dolara), kako navode iz kompanije za upravljanje nekretninama CBRE. Prosečna cena stana na zakup je porastla 28 odsto, na skoro 100.000 dirhama.
Grad diše drugačije
"Priroda Dubaija se menja", izjavio je Metin Mitchell, osnivač firme koja zapošljave ljude na visokim pozicijama i koja već decenijama posluje u ovoj regiji. "Njegova ekonomija ponovo postaje superdinamična, ali on takođe postaje sve sličniji Monaku, koji zadovoljava potrebe imućnih i veoma bogatih ljudi."
Kancelarija za medije u Dubaiju nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.
Oko 90 odsto stanovništva u Dubaiju su stranci, a boravak uglavnom zavisi od zaposlenja. Ujedinjeni Arapski Emirati su počeli da dodeljuju dugoročne vize odabranima, ali velika većina stranih radnika nije na jasnom putu ka dobijanju trajne dozvole za boravak ili državljanstva.
Godine 2018. mnogi stanovnici su napustili Dubai usred značajnog porasta troškova života i poslovnih troškova. Dve godine kasnije, na hiljade drugih je takođe otišlo zbog gubitka radnih mesta tokom pandemije.
Porodice pod pritiskom uglavnom prelaze u manje stanove ili koriste mogućnosti na tržištima kao što je susedna Saudijska Arabija, koja se takmiči sa Dubaijem u privlačenju kompanija i kvalitetne radne snage, a takođe želi da privuče i turiste. Zbog pandemije su troškovi zakupa u Dubaiju pali, što znači da su se neki stanovnici uselili na područja koja prethodno nisu mogli da priušte, a sada se bore dok cene rastu, i to ne do nivoa pre kovida, već i više.
Bloomberg je razgovarao sa nekoliko stanovnika Dubaija koji su odlučili da se presele u manji stan, na udaljena područja u Dubaiju ili da se presele u susedne Emirate, kao što je Šardža, do koje je uglavnom potrebno 30 minuta vožnje, ukoliko nema gužve u saobraćaju.
U Dubaiju, rast potrošačkih cena dostigao je 7,1 odsto na godišnjem nivou prošlog leta, pre nego što je opao. Iako je inflacija bila manja nego u Londonu ili Njujorku, i dalje je bila najbrža zabeležena. Njena stopa je u februaru pala na pet odsto, ali u stvarnosti bi mogla biti mnogo viša.
Cene nekretnina su odgovorne za više od 40 odsto rasta potrošačkih cena u Dubaiju, a povećanja plata nisu držala korak sa rastućim pritiskom troškova.
Drugačiji obračun
"Računanje inflacije u UAE uzima u obzir obnovu postojećih ugovora o zakupu, u kojima su cene obično ograničene i manje dramatične", kaže Monica Malik, glavni ekonomista PJSC, komercijalne banke u Abu Dabiju. "Zbog toga, potrebno je manje vremena da se trendovi zakupa uračunaju u inflacione korpe."
Na sušno područje UAE većina namirnica se uvozi i one koštaju više nego na domaćem tržištu. Te cene su takođe porasle, jer su šokovi u lancu snabdevanja uzrokovali rast cena u svetu.
Oni koji su bliži dnu ekonomske lestvice, kao što su građevinski radnici koji grade svetlucave nebodere, ili kućepazitelji koji se brinu o deci ili čiste kuće pridošlica, takođe osećaju cenovne pritiske. Međutim, mnogi od njihovih troškova su fiksni, osnovne namirnice ostaju po subvencionisanim cenama, a njihov glavni cilj je da pošalju novac kući, njihovoj porodici, a ne da ga potroše.
Za neke pripadnike srednje klase koji osećaju pritisak, čak i London može biti jefitniji. Homam (40) preselio se u Veliku Britaniju iz Dubaija kasne 2021. godine, a i dalje ima sličnu platu kao i kada je bio u Persijskom zalivu, rekao je.
"Jedna od glavnih stvari koje sam uzimao u obzir pre selidbe u London bila je razlika u troškovima života", rekao je Homam, kreativni direktor Tasty UK, BuzzFeedove serije o hrani. "Kada sam ih upoređivao pre dve godine, cene u Londonu su bile za 20 odsto niže, a sada, čak i sa rastućom inflacijom, i dalje mislim da su nekako jeftinije nego u Dubaiju."
Iako ni Dubai ni UAE nemaju sistematizovan porez na prihod, posredne naknade su ogromne. Dobijanje vozačke dozvole može koštati na hiljade dolara, račun za struju nosi i "naknadu za smeštaj" i može biti odgovoran za skoro 80 odsto mesečnog računa, a naknade za "znanje" i "inovaciju" obračunavaju se u okviru državne službe.
Skriveni troškovi
"U Londonu je sve uključeno", rekao je Homam. "Plaćam porez, zakup i račune na početku godine, ali u Dubaiju se neki troškovi mogu pojaviti niotkud".
Zvaničnici kažu da je rast cena skromniji nego u ostalim državama, jer visoka inflacija smanjuje potrošačku moć širom sveta. Tvrde da Dubai nastavlja da nudi posao i prilike koje su retke na drugim tržištima u nastajanju i razvijenim gradovima na Zapadu.
Ali to što su "manje loši od ostalih" nikada nije bila priča Dubaija. Pre samo jednu deceniju, Dubai se našao na 90. mestu na listi najskupljih mesta za iseljenike, navode iz kompanije Mercer, sa sedištem u Njujorku. Prošle godine, popeo se na 31. mesto, jedno mesto ispred Majamija.
"Sada skoro da se podrazumeva da oba roditelja moraju da rade", rekao je James Mullen, suosnivač WhichSchoolAdvisor.com. On tvrdi da prosečna školarina na godišnjem nivou iznosi više od 10.000 dolara, i da neke porodice biraju da se presele jer su troškovi sve veći kako im deca postaju starija. "Naravno, pre deset godina situacija je bila drugačija, jer su kompanije i dalje davale porodični dodatak i dodatak za školarinu. To je sada praktično nestalo."