Kina je prošlog meseca zabeležila najveći rast u uvozu za godinu dana, dok je pad izvoza usporen, što je dokaz da se druga po veličini svetska ekonomija oporavlja od uticaja pandemijskih blokada.
Uvoz u februaru je porastao za 4,2 odsto u odnosu na pre godinu dana na 197 milijardi dolara, a nakon pada od 21,4 odsto u januaru, pokazuju podaci koje je u subotu objavila Generalna uprava carina. Izvoz je u februaru pao za 1,3 odsto na godišnjem nivou na 214 milijardi dolara, usporivši sa 10,5 odsto u prethodnom mesecu.
Sa oporavkom uvoza, trgovinski suficit se smanjio na 16,8 milijardi dolara, što je najmanji iznos od marta 2021, prema podacima carine.
Opširnije
Xi prvi put s Putinom o okončanju rata sa Ukrajinom
Prva poseta kineskog lidera Rusiji od početka rata
17.03.2023
Kineski podaci pokazuju oporavak ekonomije, ali ima i rizika
Kina je ove godine izvestila o oporavku potrošnje stanovništva, industrijske proizvodnje i investicija.
15.03.2023
Kina će teško do rasta BDP-a od pet odsto, kaže novi premijer
Kina će otvoriti vrata i poboljšati poslovnu klimu i usluge.
13.03.2023
BMW sa Kinezima ubacio u višu brzinu, dobit porasla 49 odsto
Nemački proizvođač luksuznih automobila BMW je u četvrtak izvestio o skoku dobiti i prihoda.
10.03.2023
Dug na tržištu nekretnina Kine od 150 milijardi dolara dostiže vrhunac
Tržište vredno 150 milijardi dolara
09.03.2023
Nemačka planira da zabrani neke 5G proizvode iz Kine
Nemačka planira da zabrani neke kineske komponente u bežičnoj mreži pete generacije.
07.03.2023
Brojke su još jedan znak da kineska ekonomija raste nakon što je Peking naglo odustao od politike "Covid-Zero" krajem 2022. Brojke iz februara su potpomognute i nakon jednonedeljne kineske Nove godine, praznika koji je bio krajem januara ove godine.
Sve veći uvoz naglašava oporavak kineske potražnje za globalnim robama kako domaća potrošnja dobija na zamahu. Kini je potrebna potrošnja koja bi pomogla u suzbijanju uticaja pada izvoza, još uvek slabog tržišta nekretnina i smanjenja vladinih resursa za velike fiskalne stimulacije, jer ima za cilj da postigne rast od oko pet odsto ove godine.
To označava pomak u odnosu na prethodne dve godine, kada je izvoz bio ključni stub kineskog rasta, suprotstavljajući se padu domaće potrošnje dok su ograničenja Kovida 19 pogodila poslovno poverenje i poverenje potrošača. Globalna potražnja za kineskom robom počela je da opada krajem 2022. godine, pošto su rastuća inflacija i više kamatne stope u ostatku sveta smanjile potrošnju.
Među specifičnim artiklima, kineski uvoz uglja porastao je za 160 odsto u odnosu na februar prošle godine, dok je uvoz sirove nafte porastao za 12 odsto. Zemlja je kupovala 11,5 odsto više rude gvožđa iz inostranstva, dok je uvoz poljoprivrednih proizvoda uključujući meso, soju i jestivo ulje porastao za 27,3 odsto.
U isto vreme, vrednost uvoza mašina za proizvodnju poluprovodnika i jedinica za automatsku obradu podataka i pribora — proizvoda koji su na udaru američkih trgovinskih ograničenja — pala je za 22,5 odsto i 42,7 odsto na godišnjem nivou, respektivno.
Izvoz je u februaru podstaknut skokom vrednosti isporuka automobila od 68,7 odsto, a proizvoda od čelika za 38,5 odsto.