Kina je ove godine izvestila o oporavku potrošnje stanovništva, industrijske proizvodnje i investicija nakon ukidanja restrikcija zbog virusa korona, ali je upozorila na rizike za oporavak privrede zbog rasta nezaposlenosti i pada investiranja u nekretnine.
Maloprodaja je porasla za 3,5 odsto u januaru i februaru u poređenju sa istim periodom prošle godine, saopštio je u sredu Nacionalni biro za statistiku. Industrijska proizvodnja porasla je za 2,4 odsto, a investicije u osnovna sredstva snažno su porasle, pošto su lokalne samouprave povećale potrošnju na infrastrukturu kako bi podstakle oporavak. Međutim, i stopa nezaposlenosti je porasla, što ukazuje na slabost domaće tražnje.
Brojevi su uglavnom bili u skladu sa procenama ekonomista i usledili su nakon što je Peking nagovestio da će obezbediti sličan fiskalni podsticaj privredi kao prošle godine, kladeći se da će potrošači pokrenuti oporavak.
Opširnije
TikTok razmišlja o odvajanju od ByteDancea ako pregovori u SAD propadnu
Odvajanje, koje bi moglo da rezultira prodajom ili izlaskom na berzu, trenutno se vidi kao krajnja mera.
15.03.2023
Xi i Zelenski će razgovarati prvi put od početka invazije na Ukrajinu
Kineski predsednik Xi Jinping i ukrajinski lider Volodimir Zelenski planiraju da razgovaraju putem video-poziva.
13.03.2023
Kina će teško do rasta BDP-a od pet odsto, kaže novi premijer
Kina će otvoriti vrata i poboljšati poslovnu klimu i usluge.
13.03.2023
Kineska istraga litijuma ukazuje na problem zaliha i ESG-a
Kineski rudari, proizvođači automobila i proizvođači baterija pokupili su resurse dalje, od Argentine do Zimbabvea, povećavajući svetsku konkurenciju za ključni resurs.
10.03.2023
SAD sankcionišu Kineze zbog iranskih dronova koji idu Rusiji
SAD tvrde da se u Ukrajini i Jemenu koriste dotične iranske rakete.
10.03.2023
"Ovo verovatno pojačava stanovište da čak i ako budemo imali konstantan uspon u Kini nakon ponovnog otvaranja, to neće biti veliki bum", rekla je Johana Chua, glavni azijsko-pacifički ekonomista u Citigroup Global Markets u intervjuu na Bloomberg TV.
Koristi od prelivanja kineskog oporavka na druga tržišta u razvoju biće "dosta ograničenije" nego u prethodnim ekonomskim ciklusima, rekla je Chua. "Više će se bazirati na turizmu za ekonomije širom jugoistočne Azije“, dodala je ona.
Dvomesečni podaci možda ne odražavaju potpuno nedavnu snagu potrošnje građana, jer uključuju i januar, kada je Kinu pogodio talas virusa korona koji je usledio nakon iznenadnog ukidanja vladinih ograničenja prethodnog meseca. Slučajevi su dostigli vrhunac uoči Lunarne nove godine krajem januara, što je navelo ljude da putuju i ponovo troše. Fabrike su takođe izvukle korist jer se smanjio nedostatak radne snage zbog kovida.
Vrednost prodaje novih stanova u tom periodu porasla je za 3,5 odsto na godišnjem nivou, u poređenju sa padom od 22 odsto u prva dva meseca 2022. Taj oporavak sa niske osnove je znak da finansijska podrška Pekinga sektoru nekretnina dobija snagu nakon dubokog pada na tržištu nekretnina koji traje više od godinu dana. Međutim, investicije u stambene nekretnine pale su za 4,6 odsto, što znači da bolja prodaja još ne vodi do rasta investicija u stambene objekte za koje ekonomisti inače procenjuju da podstiču do 20 odsto tražnje u kineskoj ekonomiji.
Peking se uzdržao od mera koje uključuju gotovinske stimulacije domaćinstvima, kladeći se da će povećanje broja zaposlenih od strane kompanija povećati plate i potrošnju. Međutim, zvanična stopa nezaposlenosti u gradovima u Kini porasla je na 5,6 odsto sa 5,5 odsto u decembru, a stopa nezaposlenosti mladih skočila je na šestomesečni maksimum od 18,1 odsto.
"Izgleda da relativno visoka stopa nezaposlenosti sugeriše da će dalji oporavak potrošnje zavisiti od političkih odluka", rekao je Zhou Hao, glavni ekonomista u Guotai Junan International Holdings. "Potrebna je snažna politička podrška da bi se oslobodio potencijal rasta".
"Problem nedovoljne tražnje je i dalje izražen. Temelj da se ekonomija oporavi još nije obezbeđen", navodi se u saopštenju biroa za statistiku.
Biro kombinuje podatke za dva meseca - januar i februar - da bi se izbegla izobličenja podataka zbog praznika Lunarne nove godine, koja se obeležava u jednom od ta dva meseca.
Ključni podaci
- Industrijska proizvodnja porasla je za 2,4 odsto u periodu januar - februar u odnosu na godinu ranije, što je niže od prognoze od 2,6 odsto
- Maloprodaja je u tom periodu porasla za 3,5 odsto, u skladu sa očekivanjima
- Investicije u osnovna sredstva su porasle za 5,5 odsto tokom tog perioda, bolje od procene od 4,5 odsto i rasta od 5,1 odsto za celu prošlu godinu. Ukupna ulaganja u nekretnine su se smanjila za 5,7 odsto, manje od pada od 8,5 odsto koji predviđaju ekonomisti
- Stopa nezaposlenosti u gradovima porasla je na 5,6 sa 5,5 odsto u decembru. Stopa nezaposlenosti mladih skočila je na šestomesečni maksimum od 18,1 odsto.
Kineske akcije zadržale su snažan rast nakon otvaranja berze dok su se tržišta kapitala u regionu oporavljala od nedavnih gubitaka izazvanih zabrinutošću zbog američkog bankarskog sistema. Kineski indeks akcija CSI 300 porastao je za 0,4 odsto, dok je fjučers na 10-godišnje obveznice pao za 0,1 odsto. Juan se neznatno promenio.
Porast u maloprodaji podstaknut je potrošnjom na lekove, naftne derivate i ugostiteljstvo, dok je kupovina automobila, prema zvaničnim podacima, opala. Industrijsku proizvodnju pokretala je oprema za čelik, ugalj i obnovljivu energiju.
Ubrzanje investicija podstakle su državne kompanije. Lokalne vlade su povećale prodaju obveznica na više od 800 milijardi juana (116 milijardi dolara) u prva dva meseca ove godine da bi unapredile potrošnju na infrastrukturu. To pokriva više od petine ovogodišnjeg ukupnog budžeta od 3,8 triliona juana tog duga.