Novo doba suparništva među velikim silama prekraja kartu svetske privrede i prisiljava poslovne lidere da traže najbolji put među brojnim globalnim izazovima. Dok u Evropi besni pravi rat, a između Kine i SAD svojevrsni hladni rat, ostatak sveta je pod pritiskom da izabere strane.
"Oprezni optimizam je vladao u završnom kvartalu 2022. godine, podsetimo se da je tada vladao strah od upotrebe nuklearnog oružja u ratu između Rusije i Ukrajine", izvestio je Bloombergov Manus Cranny.
"Ako centralne banke popuste s povećanjima kamatnih stopa imaćete svuda štetni učinak na radnu klasu, a blage reakcije na inflaciju povući će ekonomiju nazad u recesiju", rekao je Larry Summers, bivši ministar finansija i Bidenov neformalni savetnik.
Opširnije
Davos se vratio, ali najmoćnija osoba na svetu nije
Među odsutnima bio je i predsednik Joe Biden, koji predsedava najvećoj svetskoj ekonomiji.
20.01.2023
Vreme je za regulaciju kriptovaluta, poručuju iz Davosa
Regulatori i bankari često imaju različite poglede i pristupe, ali ovog puta u Davosu su pronašli zajednički jezik oko teme kriptovaluta.
18.01.2023
MMF u Davosu upozorava na tešku godinu, u ECB-u optimistični
Poboljšan globalni rast može se očekivati tek krajem godine.
18.01.2023
Energetika, čipovi, Tajvan: Glavne teme koje će dominirati u Davosu
Novo doba suparništva među velikim silama prekraja mapu svetske privrede.
16.01.2023
Milijarderi okupljeni u Davosu slika su novog svetskog poretka
Ruski milijarderi su bili uobičajena pojava u Davosu, kao i luksuzni brend Moncler, ali ih ove godine nema.
16.01.2023
Možda bi centralne banke trebalo da podignu ciljanu inflacijsku stopu s dva na tri odsto, jedna je od ideja s panela.
U Davosu se razgovaralo i o kineskom otvaranju, a to otvaranje je brže nego što je iko to mogao da predvidi. Taj postupak je iznenadio ceo svet, kaže Cranny.
Razgovaralo se i o budućim potezima ECB-a i povećanju kamatnih stopa. Centralne banke šalju jasne poruke - nisu gotove s podizanjem kamatnih stopa. Takođe, banke, poput nekih IT kompanija, smatraju da imaju previše zaposlenih, oprezne su. Poručile su, kaže Cranny, da im i dalje treba ljudi, ali u specifičnim sektorima.
- Ceo izveštaj pogledajte u videu.