Regulatori i bankari često imaju različite poglede i pristupe, ali ovog puta u Davosu su pronašli zajednički jezik u vezi s kriptovalutama i potrebama da se reguliše industrija digitalne imovine.
Na panelu o izazovima sa kojima se banke suočavaju, učesnici, među kojima je i član Saveta Evropske centralne banke (ECB) Francois Villeroy de Galhau, istakli su značaj regulative u ovoj oblasti.
Predsednik UBS Groupa Colm Kelleher zagrejao je diskusiju komentarišući da regulatori nisu uspeli da usmere pažnju na nebankarski sektor.
Opširnije
Bitcoin flertuje sa najdužim pobedničkim nizom u skoro deceniji
Bitcoin počinje godinu snažno, otresajući negativno raspoloženja u kojem je bio zarobljen prošle godine.
18.01.2023
Akcije kripto-rudara streme ka najboljem mesecu u godini
Oporavak bitcoina je pokrenuo akcije kripto-rudara koje teže da ostvare najbolji mesečni učinak u najmanje godinu.
17.01.2023
Binance će omogućiti korisnicima da drže kripto-kolateral van berze
Binance će institucionalnim investitorima omogućiti da van platforme drže kolateral za svoje pozicije sa leveridžom.
17.01.2023
Bitcoinov euforični skok od 28% možda pokazuje da je precenjen
Bitcoin je godinu počeo rastom od više od 28 odsto.
16.01.2023
Godina je tek počela, a kripto-giganti već masovno dele otkaze
Iako se cene digitalne imovine ovih dana oporavljaju, posledice kripto-krize i dalje su i te kako prisutne.
15.01.2023
To je posredno potvrdio i Villeroy.
"Najveći izazov danas je nebankarski sektor", rekao je on, navodeći nedavne primere finansijske nestabilnosti u performansama novčanih fondova, britanskih penzijskih fondova i propalog FTX-a Sama Bankman-Frieda.
Kako je naglasio, svima im je zajednička karakteristika povezanost sa nebankarskim sektorom.
"I tu zaostajemo. Tu su stvari teže jer je to oblast koja se brzo menja. Morali bismo da požurimo sa nekim hitnim nebankarskim regulatornim okvirom, počevši od kriptovaluta", smatra Villeroy.
Viši ministar u vladi Singapura Tharman Shanmugaratnam naveo je da je sasvim jasno da, bez obzira na to da li je reč o tradicionalnim oblicima finansija ili kriptovalutama, stvari treba regulisati zbog, na primer, pranja novca. On je, međutim, dodao da, prema njegovom mišljenju, regulisanje kriptovaluta kroz prizmu bankarskog poslovanja nosi rizik legitimisanja imovine koja je "po prirodi špekulativna i pomalo luda".
Nakon što je Kina zakoračila u taj sektor 2021. godine, Singapur se pretvorio u svojevrsni azijski centar kompanija iz te sfere, ali nakon što je nekoliko njih završilo u problemima, regulatori ograničavaju pristup trgovanju kriptovalutama svima koji nisu finansijski profesionalci.
Kelleher je, s druge strane, rekao nešto što odražava gledište mnogih uticajnih ljudi u tradicionalnim finansijskim institucijama, kao i u kripto-kompanijama.
"Potreban nam je regulatorni okvir koji će nam omogućiti da izađemo u susret klijentima", objasnio je on, misleći i na deo klijenata UBS-a koji žele da ulažu u digitalne valute.
Dok je Kelleher bio oduševljen tehnologijom koja stoji iza kriptovaluta, govoreći da je nezaustavljiva, izvršna direktorka Citigroupa Jane Fraser veruje da postoji potreba da se odmaknemo od diskusije o kriptu kao nečemu novom i sjajnom, iako sada možda malo manje novom i sjajnom - i fokusirati se na hitnije stvari.
"Hajde da se usredsredimo na stvari koje su sada zaista važne za svet. Kako ćemo prebroditi oluju sa kojom se trenutno suočavamo?", rekla je ona.