Federalne rezerve (Fed) saopštile su da pojačavaju kontrolu učešća zajmodavaca u sektoru digitalne imovine, što je najnoviji potez američkih regulatora u naporima da ograniče dodir banaka s kriptom.
Fed je u utorak saopštio da je uspostavio program za jačanje nadzora nad aktivnostima koje uključuju digitalnu imovinu i blokčejn tehnologiju od strane zajmodavaca koje nadgleda. Tokom prošle godine centralna banka i drugi regulatori su više puta upozoravali zajmodavce da budu oprezni u pogledu rizika povezanih sa tom klasom imovine.
Program će se takođe fokusirati na partnerstva banaka sa firmama koje nisu zajmodavci (kao što su fintek kompanije) za pružanje usluga klijentima. "Cilj novog programa nadzora aktivnosti je da podstakne prednosti finansijskih inovacija uz prepoznavanje i adekvatno adresiranje rizika, kako bi se obezbedila sigurnost i stabilnost bankarskog sistema", navodi se u saopštenju Feda.
Opširnije
Kripto-hedž fondovi u 2023. pogođeni gašenjima i nižim prinosima
Oko 13 odsto kripto-hedž fondova je dosad zatvoreno ove godine, prema podacima 21e6 Capital AG.
07.08.2023
Vraća se masovno interesovanje za ETF-ove za fjučerse ethera
Kompanije koje emituju fondove kojima se trguje na berzi (ETF) ponovo se upuštaju u kripto-teritoriju.
04.08.2023
Bitcoin postao manje volatilan od S&P 500, tehnoloških akcija i zlata
Obim trgovanja bitcoinima je pao prošlog meseca usled slabljenja volatilnosti na tržištu.
02.08.2023
Fed, Federalna korporacija za osiguranje depozita i Kancelarija kontrolora valute u januaru su detaljno izneli zabrinutost u vezi sa ovom promenljivom klasom imovine. Zvaničnici su saopštili da je važno da se rizicima koji se ne mogu kontrolisati ne dozvoli da migriraju u bankarski sistem.
Od tada, savezni regulatori su uspostavili politike za koje su mnogi podržavaoci kripta rekli da su neprijateljski nastrojene prema toj klasi imovine. Uz sve direktnija upozorenja, nadležni su odbili zahtev i jedne kripto-firme da postane član Fedovog sistema.
"Strahuje se da bi angažovanje na tako nestabilnoj imovini moglo da ugrozi tradicionalni bankarski sektor", rekao je Howard Fischer, partner u advokatskoj firmi Moses Singer iz Njujorka. Malo je verovatno da će se taj pogled promeniti osim ako prostor digitalne imovine ne bude regulisan više kao tradicionalne finansijske kompanije, naveo je on.
Fed je takođe u utorak saopštio da banke sa državnim ovlašćenjem moraju da dobiju saglasnost centralne banke pre izdavanja, držanja ili transakcija sa stejblkoinima, kako bi se omogućila plaćanja. Ovaj potez bi mogao da utiče na planove zajmodavaca sa sedištem u državama za koje se smatra da su otvorenije prema kriptu, ali koje i dalje nadgleda centralna banka.
Prema novim smernicama, državne banke koje nadgleda Fed bi morale da pokažu da imaju odgovarajuće mere zaštite za ublažavanje rizika, uključujući one koji se odnose na likvidnost, sajber-bezbednost i nedozvoljene finansijske rizike.
Takođe bi trebalo da pokažu da mogu stalno da prate te parametre. Zajmodavci bi morali da obaveste Fed pre nego što se upuste u određene aktivnosti sa stejblkoinima i da sačekaju dok ne dobiju "pisano obaveštenje o nepostojanju prigovora od strane nadzora" pre nego što nastave dalje svoje procese.