Predsednica Evropske komisije (EK) Ursula von der Leyen u svom govoru je u utorak u Davosu najavila mere kojima će se Evropa boriti protiv geopolitičkih promena koje najžešće udaraju baš po Starom kontinentu.
Najavila je da će sledeće sedmice EK predstaviti Kompas konkurentnosti kojim će se voditi sledećih pet godina.
Fokus će biti na povećanju produktivnosti i uklanjanju jaza za konkurencijom pomoću inovacija. I dalje će se raditi na zajedničkom planu za dekarbonizaciju, a posvetiće se i smanjivanju birokratije.
Von der Leyen je potom detaljnije elaborirala tri temelja na kojima nova evropska strategija počiva.
Jačanje tržišta kapitala
"Prvo, Evropi treba duboko i likvidno tržište kapitala. Štednja evropskih domaćinstava doseže gotovo 1,4 bilioina evra, u poređenju s nešto više od 800 milijardi evra u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD). Ali evropske kompanije bore se da to iskoriste i prikupe sredstva koja su im potrebna, jer je naše domaće tržište kapitala fragmentisano", kazala je Von der Leyen, dodavši kako to kanališe novac evropskih građana u inostranstvo.
"Oko 300 milijardi evra ušteđevine evropskih porodica svake se godine uloži u inostranstvo. To je ključni problem koji koči rast naših tehnoloških startapa i koči naš inovativni sektor čiste tehnologije", poručila je.
Naglasila je kako Evropskoj uniji (EU) ne fali kapitala, već nema efikasno tržište kapitala koje bi ušteđevinu pretvaralo u ulaganja, naročito za nove tehnologije koje imaju potencijal da promene globalna pravila igre.
"Zbog toga ćemo stvoriti Evropsku uniju štednje i ulaganja – s novim evropskim proizvodima štednje i ulaganja, novim podsticajima za rizični kapital i novim nastojanjem da osigura besprekoran protok ulaganja širom Unije. Mobilisaćemo više kapitala kako bismo omogućili napredovanje inovacija i preuzimanja rizika napravljenih u Evropi", utvrdila je predsednica EK.
Pojednostavljenje regulative
Kao drugu bitnu stavku navela je olakšavanje poslovanja širom Evrope
"Previše naših vrhunskih talenata napušta Evropsku uniju jer je lakše razvijati svoje kompanije drugde, a previše kompanija stopira ulaganja u Evropi zbog nepotrebne birokratije. Tu moramo delovati na svim nivoima – kontinentalnoj, nacionalnoj i lokalnoj", rekla je pa najavila novi set pravila koji će ukinuti barijere.
To bi inovativnim kompanijama trebalo da omogući da posluju u celoj EU prema jedinstvenoj regulativi.
"Mi to zovemo '28. režim': korporativno pravo, stečaj, radno pravo, oporezivanje – jedan jedinstveni i jednostavan okvir u celoj Uniji. To će pomoći u uklanjanju najčešćih prepreka za povećanje u celoj Evropi. Zato što je kontinentalna razmera naše najveće bogatstvo u svetu divova", elaborirala je.
Energetika
Kao treći temelj navela je energiju, rekavši kako je pre početka Putinovog napada na Ukrajinu Evropa dobijala 45 odsto zaliha gasa i 50 odsto uvoza uglja iz Rusije.
"Rusija je takođe bila jedan od naših najvećih dobavljača nafte. Ta energija se činila jeftinom, ali nas je izložila ucenama. Pa kad su Putinovi tenkovi ušli u Ukrajinu, Putin nam je prekinuo snabdevanje gasom. Zauzvrat smo znatno smanjili našu zavisnost od ruskih fosilnih goriva u rekordnom vremenu. Naš uvoz gasa iz Rusije smanjio se za otprilike 75 odsto. A sada iz Rusije uvozimo samo tri odsto nafte, a uglja više uopšte nema", izjavila je Von der Leyen.
Napomenula je kako je ta sloboda imala svoju cenu jer su se domaćinstva i preduzeća borila s vrtoglavim povećanjem troškova energije.
"Sada naša konkurentnost zavisi od postavke na niske i stabilne cene energije", istakla je pa najavila dodatna ulaganja u obnovljive izvore, mrežnu infrastrukturu i skladištenje.
Jačanje suradnje s Kinom, Indijom i SAD
Poručila je kako je Pariski sporazum i dalje "najbolja nada za celo čovečanstvo" i najavila intenziviranje privredne saradnje sa svetom "ne samo zato što je Evropa veliko i privlačno tržište već i zato što s Evropom ono što vidite, to i dobijete, mi igramo po pravilima, a naši dogovori nemaju skrivenih zahteva".
Najavila je da će njeno prvo sledeće službeno putovanje biti u Indiju, pozvala Kinu i SAD na bližu saradnju pa nakon svog službenog govora još jednom istakla podršku EU Ukrajini u borbi protiv Rusije, uz poruku da je Kijev taj koji odlučuje o svojim granicama.
"Nastavićemo da podržavamo Ukrajinu bez ikakvih pitanja. Šta god se ubuduće dogodi", zaključila je.