Posle dolaska Donalda Trumpa na vlast u njegovom drugom mandatu, otvorena su brojna geopolitička pitanja. Američki predsednik je već prvog dana potpisao niz izvršnih uredbi. Najavio je da će uvesti carine pre svega Kini, Meksiku, Kanadi, ali i Evropskoj uniji. Potpisao je izlazak SAD iz Pariskog sporazuma, Svetske zdravstvene organizacije, preimenovao Meksički zaliv u Američki, planira da preuzme Grenland i Panamski kanal i još mnogo toga. Kako su na novog-starog predsednika reagovala finansijska tržišta?
Geopolitički analitičar Marko Papić rekao je u emisiji Sedam na TV Bloomberg Adria da je Trump prvi predsednik Amerike koji razume da svet nije unipolaran, već multipolaran i da finansijska tržišta još nisu shvatila da Trump planira da smanji američku odgovornost u raznim regionima.
Papić navodi da to može izazvati volatilnost jer su se zapadni investitori prilagodili unipolarnom odnosu Amerike prema svetu. On kaže da nije siguran koliko Amerika ima "meke moći" i smatra da ta zemlja u poslednje dve decenije zapravo polako gubi. Ne samo zbog geopolitičke nestabilnosti koja postoji u poslednje četiri godine već i od invazije na Irak i Avganistan i u svetlu konstantnih ratova.
Opširnije

Trump uzdrmao svet i zasenio Davos
Donald Trump postao je 47. predsednik SAD, globalna elita stigla je istog dana u Davosu. Iste nedelje u Srbiji su obveznice planule.
24.01.2025

Trump iz Davosa preti EU zbog gonjenja tehnoloških divova
Američki predsednik se virtuelnim putem obratio publici u Davosu.
23.01.2025

Trumpov prvi AI data centar za 100 milijardi dolara
U malom teksaškom gradu Abilinu, na površini od 875 hektara, gradi se prvi data centar vredan 100 milijardi dolara u okviru projekta Stargate, koji predvode OpenAI, SoftBank i Oracle.
24.01.2025

Novac ili planeta - Trump je izabrao
Ako nova američka administracija bude gradila prednost isključivo na nametanju carina, to na dugi rok neće biti dobro, smatra Uroš Delević
24.01.2025

Jedan po jedan, svetski lideri u Davosu prilagođavaju se Trumpovoj eri
Donald Trump je i dalje glavna tema razgovora u Davosu.
23.01.2025
Ovih dana postavlja se i pitanje da li je transakcioni pristup Trumpa dobar za Evropu i hoće li ona postati samostalnija na neki način. Papić kaže da se kroz istoriju pokazalo da spoljne opasnosti dosta uspešno spajaju zemlje i formiraju unije, što se vidi na primeru unifikacije Nemačke u svetlu rasta francuskog nacionalizma za vreme Napoleona.
"Mislim da su Vladimir Putin i Donald Trump najbolja stvar za Evropu i katalizator za povezivanje Evrope", naveo je.
Papić kaže da je pitanje koje dobija od svih klijenata, hedž-fondova i penzionih fondova, to da li je Trump 2.0 isti kao Trump 1.0. Desenzibilizacija je veoma važan pokretač tržišta, kako akcija, tako i obveznica, naveo je, dodajući da je 2018. godine, kada je počeo trgovinski rat između Amerike i Kine, to bio šok, prvi put u 70 godina pojavile su se carine i to je pokrenulo volatilnost cena.
"Nisam siguran da će se to desiti i ovog puta jer smo već prošli kroz to, već smo se prilagodili", kaže Papić i dodaje da je mnogo veći uticaj od trgovinskog rata imala činjenica da je Kina 2017. pokrenula proces smanjenja stepena zaduženosti i da ćemo za godinu dana videti da Trumpovi sadašnji potezi nisu imali preveliki uticaj.
U poslednjih nekoliko dana novi model veštačke inteligencije DeepSeek, koji je razvila kineska startap firma, postao je pretnja američkoj dominaciji u toj oblasti. DeepSeek je doveo u pitanje opravdanost visokih vrednovanja kompanija koje proizvode opremu za data centre povezane s veštačkom inteligencijom, poput proizvođača čipova Nvidije. Postavlja se pitanje da li je možda veštačka inteligencija novo polje koje može redefinisati odnos ekonomske moći između Amerike i Kine, međutim, Papić kaže da nije siguran koliko je to važno.
"Ja AI vidim kao prugu. U 19. veku pojavile su se lokomotive, pruge, veoma važna tehnologija koja je promenila put istorije. Međutim, investicije u pruge su sve otišle na nulu zato što su ulaganja bila ogromna, a povrati veoma mali, jer se radilo o takozvanoj tehnologiji za opštu upotrebu, koja se lako adaptira po celom svetu. Bilo je bitno koliko ko kilometara pruge gradi, ali su svi imali pristup tome, i mislim da će isto biti sa AI i zato je DeepSeek momenat važan, jer pokazuje da i Kina može da napravi dobar program sa malo para. To nam svima govori da će AI biti kao pruga, veoma važan za istoriju, ali ne baš najbolja investicija", zaključio je Papić.
AP Photo/Markus Schreiber/Beta
Nedavno je održan i Svetski ekonomski forum u Davosu, naravno, i tamo je Trump bio jedna od tema. Američki predsednik je takođe učestvovao na jednom panelu tako što se uključio putem video-linka. Ovogodišnji samit obeležila je i diskusija o veštačkoj inteligenciji.
Sumirajući utiske nakon Davosa, Papić je rekao da svi u Davosu misle da je AI najveća stvar na svetu i da svi treba da investiramo u to, da je Evropa muzej i nije bitna kao tržište i da Kina više ne postoji, budući da nije bila prisutna u Davosu, i konsenzus je da ne treba ići na tržište Kine kao investitor.
Larry Fink, izvršni direktor BlackRocka, rekao je za Bloomberg u Davosu da novac uvek može da se napravi ako se kladite protiv poruka iz Davosa. Nekoliko dana po završetku foruma, primećena je volatilnost AI akcija. Evropske berze rade prilično dobro, a Kina će imati uspešnu 2025, naveo je Papić. "Biti u Davosu je korisno jer osetite gde je konsenzus, ali berza je već odreagovala, prekasno je i neke teme su već završene", poručio je on.
- U pisanju pomogli Jelisaveta Lazarević i Marko Perožić