Godinama su finansijski profesionalci iznosili preuveličane tvrdnje ESG-a koje su podstakle procvat tržišta sa malo nadzora. Ta era bujnosti oko ulaganja u životnu sredinu, društvo i upravljanje sada se bliži kraju sa sve značajnijim talasima propisa. U SAD, gde je ESG takođe bio upleten u partijsku politiku, posledice su očigledne u sve manjem broju sredstava koja nose ESG oznaku: smanjena su za više od polovine u poslednje dve godine. U Evropi, novi propisi su doveli do toga da najveći svetski menadžeri imovine oduzmu željene ESG oznake sa više od 140 milijardi dolara ukupnih sredstava klijenata u drugoj polovini 2022. godine. A čeka ih još.
1. Kakva je situacija za ESG u SAD
Američka komisija za hartije od vrednosti postala je agresivnija sa zelenim pranjem, kažnjavajući menadžere novca koji ne ispunjavaju sopstvene ESG marketinške tvrdnje, koristeći postojeća pravila protiv prevara. Prošle godine su predložena nova ograničenja da bi se osiguralo da ESG fondovi tačno opisuju svoje investicije, usred sve veće zabrinutosti zbog nedostatka standarda. Na primer, fondovi sa oznakom ESG bi morali da ulože najmanje 80 odsto svojih sredstava na način koji je u skladu sa tom strategijom. Predlozi su se ipak suočili sa političkim odbijanjem republikanaca, čiji će uticaj verovatno rasti nakon što je stranka ove godine preuzela kontrolu nad Predstavničkim domom. U svakom slučaju, kritičnije oko se već baca na ESG fondove. Američka SIF fondacija, glavno udruženje za održivo ulaganje u zemlji, izvestila je da je takva imovina iznosila oko 8,4 biliona dolara u 2022, u poređenju sa 17,1 bilion dolara pre dve godine. Ogromna razlika je, kako se navodi, u velikoj meri posledica promena u metodologiji: od institucija se tražilo da dostave detaljnije informacije o svom uključivanju ESG pitanja. Američki SIF je rekao da njegove kolege u drugim regionima sprovode slične revizije i da će to verovatno dovesti do promenjenih procena širom sveta.
Opširnije
Analiza BBA: ESG u regionu se tek razvija, ali je potencijal visok
ESG je tema koja postaje sve važnija za tokove kapitala.
06.02.2023
Japan postaje prva zemlja sa pravilima za ESG rejtinge
Zasada, ESG rejtinzi uglavnom se oslanjaju na neproverene, samoprijavljene podatke.
09.12.2022
Veliki ESG fondovi zarađuju manje od S&P 500
Svih 10 najvećih ESG fondova prema imovini zabeležili su dvocifrene gubitke, pri čemu je osam palo čak i više od pada indeksa S&P 500.
12.12.2022
U Srbiji verovatno veći ugljenični otisak EV nego benzinaca
Nalazimo se na početku nove tranzicije koja će obeležiti narednih nekoliko decenija, rekao je Uroš Milosavljević, pridruženi partner u KPMG.
28.10.2022
2. Kakav je pejzaž u Evropi?
Ispred SAD je i još uvek se razvija. Investicioni menadžeri koji ciljaju klijente sa sedištem u Evropskoj uniji moraju da se pridržavaju uredbe bloka o obelodanjivanju održivih finansija, najambicioznijeg svetskog priručnika protiv zelenog pranja, koji je stupio na snagu u martu 2021. Ali ubrzo je zavladala konfuzija oko osnovnih pitanja kao što je kako definisati održivo ulaganje i šta je bilo potrebno da se kvalifikuje za član 9 — najstroža kategorija i zlatna zvezda za privlačenje investitora orijentisanih na ESG. EU je od tada razjasnila uredbu da rezerviše najvišu oznaku za fondove koji drže 100 odsto održive investicije, osim za potrebe hedžinga i zaštite likvidnosti. Prošlogodišnji pregled kompanije Morningstar Inc. pokazao je da fondovi člana 9 imaju oko 470 milijardi evra (506 milijardi dolara) imovine pod upravljanjem, ali manje od pet odsto fondova ispunjava tu marginu. To implicira da će sniženja rejtinga fondova prema članu 9 pratiti iznos od 140 milijardi dolara registrovanih krajem 2022.
3. Vratiti na šta?
To bi bila manje stroga kategorija EU, poznata kao član 8, koja predstavlja oko četiri triliona evra u imovini klijenata. Za razliku od fondova iz člana 9, oni ne moraju da poboljšaju životnu sredinu ili društvene uslove kao cilj uporedo sa finansijskim prinosima. Njihov status je takođe nejasan. U novembru Evropska uprava za hartije od vrednosti i tržišta (ESMA) predložila je da bilo koji fond iz člana 8 sa uslovima vezanim za ESG u svom nazivu treba da pokaže da najmanje 80 odsto imovine koju drži zapravo ostvaruje ESG ciljeve. A ako fond stavi reči koje se odnose na održivost u svoje ime, on bi morao da bude u stanju da dokumentuje održivi cilj ulaganja od najmanje 40 odsto u svom portfoliju. Morningstar računa da bi samo 18 odsto sredstava iz člana 8 ispunilo tu granicu. ESMA je rekla da planira da izda konačne smernice o označavanju sredstava iz člana 8 do trećeg kvartala ove godine.
4. Zašto svi problemi sa SFDR-om?
Glavni izvor zabune je nedostatak standardne definicije za termine kao što su održiva ulaganja. Grupe investitora i menadžeri imovine počeli su javno da izražavaju svoje frustracije. Glavni regulatori EU (ESMA, Evropska agencija za bankarstvo i Evropska uprava za osiguranje i profesionalne penzije) zatražili su od Evropske komisije, koja je izradila SFDR (Uredba o obelodanjivanju održivih finansija), da pruži jasnije opšte smernice finansijskim tržištima. Komisija je rekla da ispituje stvar - a možda i više od toga. Početkom decembra, evropski komesar za finansijska tržišta i usluge, Mairead McGuinness, rekla je poslanicima da blok planira konsultacije ove godine i da će možda biti potrebna revizija celokupnog okvira za ESG fondove. Međutim, još nije jasno koliko daleko je komisija spremna da ide.
6. Šta kažu zagovornici ESG-a?
Paul Clements-Hant, koji je predvodio tim Ujedinjenih nacija koji je stvorio etiketu ESG 2004. godine, proveo je veći deo prošle godine kritikujući „marketinšku maniju“ koju je ona stvorila i predviđao je da će „protresanje“ očistiti tržište od šarlatana. To je refren koji je postao glasniji nakon ruske invazije na Ukrajinu, koji je skrenuo pažnju na milijarde ESG dolara namenjenih ruskoj imovini, od kojih su mnoge u državnom vlasništvu. Neki investitori ESG-a su čak držali ruske državne obveznice.
7. Kakav efekat imaju političke bitke u SAD?
Konzervativni republikanci, uključujući guvernera Floride Rona DeSantisa i bivšeg potpredsednika Mike Pensa, pretvorili su ESG u amblem svega što kažu da nije u redu sa levičarskom politikom. Više od deset republikanskih državnih tužilaca bori se protiv finansijske prakse ESG-a, dok republikanci u Kongresu planiraju da pojačaju svoju kontrolu nad onim što podrugljivo nazivaju „probuđenim kapitalizmom“. U isto vreme, sveobuhvatni klimatski paket predsednika Joe Bidena - zakon o smanjenju inflacije - pozdravljen je kao menjač igre koji će usmeriti stotine milijardi dolara u aktivnosti u vezi sa ESG-om, kao što su čistija energija i električna vozila. Veliki deo te potrošnje biće u tim istim državama koje predvode republikanci. A Ministarstvo rada SAD je prošle godine jasno stavilo do znanja da planovi za penzionisanje privatnog sektora mogu uzeti u obzir ESG faktore prilikom odabira investicija.
8. Šta investitori misle o haosu?
Glavno evropsko udruženje za maloprodajne investitore Better Finance zalagalo se za veću transparentnost, kao što su obavezna obaveštenja klijenata, kada menadžeri imovine reklasifikuju svoja sredstva. Institucionalni investitori su takođe izrazili zabrinutost da su imenovanja ESG fondova prožeta nedoslednostima koje treba rešiti. ESG očigledno prolazi kroz nešto poput čistke. Ali uprkos svim kritikama, prema podacima koje je prikupio Bloomberg, investitori nisu počeli da izvlače gotovinu iz fondova. Taj osećaj sugeriše da je strategija tu da ostane. Prošlogodišnja anketa PwC-a pokazala je da je 89 odsto velikih investitora reklo da je već odbilo – ili bi razmotrilo odbijanje – menadžera imovine zbog nedostataka u njihovim ESG strategijama. Ista anketa je pokazala da bi 86 odsto na sličan način odbacivalo one čiji su korporativni ESG napori bili neadekvatni. Istraživanje korisnika Bloomberg terminala pokazalo je da više od 60 odsto očekuje da ESG bude standardni deo ili sve važniji za vođenje poslovanja. Međutim, otprilike trećina ispitanika je rekla da misli da je ESG samo hir.