Tema ESG-a je odavno prerasla nešto što je stvar marketniga i postaje nešto što će biti faktor opstanka, rekao je Uroš Milosavljević, pridruženi partner u KPMG.
"Mi se nalazimo na početku industrijske revolucije i na početku nove tranzicije koja će obeležiti narednih nekoliko decenija, a svaka tranzicija iznedri gubitnike i pobednike. Prema našem mišljenju, pobednici će biti oni koji će proaktivno pristupiti ovome, oni koji će pravovremeno krenuti da razmatraju i transformišu svoje poslovne modele, pre nego čekati regulativu koja će ih zaboleti i naterati da to urade", izjavio je Milosavljević za Bloomberg Adria TV.
On je dodao da će u okviru naše privrede to biti velika šansa za male preduzetnike jer će tranzicija zahtevati brojna tehnološka nova rešenja, alternativne i inovativne pristupe rešavanju problema.
Opširnije
Sasja Beslik: Balkan nema kapaciteta za ESG tranziciju
Na Balkanu je malo kompanija koje imaju kapaciteta za izdavanje zelenih obveznica, kaže stručnjak iz oblasti održivog investiranja Sasja Beslik.
27.10.2022
ESG će u budućnosti kompanijama smanjiti troškove
ESG će omogućiti poslovanje u budućnosti i smanjiti troškove kompanijama, ali na početku će im se učiniti kao veliki trošak, rekla je Biljana Bogovac, partnerka u PwC.
24.10.2022
ESG sve zanimljiviji kompanijama i investitorima, uprkos krizi
Ove godine izdato je manje obeznica svih vrsta zbog krize, ali prošle godine na svetskom nivou izdat je ESG dug vredan čak 1,8 milijardi dolara.
24.10.2022
Industrija oružja se trudi da se predstavi kao ESG ulaganje
Rat u Ukrajini pokrenuo je važna pitanja o tome kako investitori percipiraju načela zaštite okoline, društva i upravljanja.
23.10.2022
ESG obveznice sve popularnije, ali teško nalaze svoje mesto u regionu
Nekoliko zemalja u regionu veoma uspešno izdalo zelene obveznice, ali niz poteškoća u regionu otežava razvoj tržišta, napominje tim analitičara Bloomberg Adrije u svom najnovijem istraživanju.
24.10.2022
Startap sa srpskom osnivačicom automatizuje ESG izveštavanje
Specifičnost Codio Impacta je u tome što je ovaj startap kroz softversko rešenje uvrstio sva moguća pitanja na koja treba da se odgovori u ESG izveštaju – i to ne samo prema jednoj metodologiji.
25.10.2022
Milosavljević je ocenio da je energetski profil Srbije vrlo izazovan i prilično nepovoljan, kao i da moramo da radimo na povećanju energetske efikasnosti i divezifikaciji.
"Ako posmatrate kako dobijamo električnu energiju, nivo proizvodnje električne energije iz uglja po glavi stanovnika je na vrlo visokom nivou, a nivo proizvodnje iz održivih izvora na niskom nivou. To nas dovodi u neobičnu situaciju da je u Srbiji verovatno veći ugljenični otisak električnog automobila od automobila na benzin", rekao je Milosavljević.
Način na koji dobijamo električnu energiju može biti i ograničavajući faktor za privlačenje stranih direktnih investicija, objasnio je on.
"Finansijske institucije, a pogotovo banke, igraju važnu ulogu u priči ka ekonomiji koja će biti održiva u većoj meri, a njihova uloga je da pospeše tranziciju putem preusmeravanja tokova kapitala", kazao je on. Prema njegovim rečima, funkcionisanje kompanija koje se ne usklade sa tranzicijom biće otežano, što će uticati na nivo njihove kreditne sposobnosti i sposobnost da posluju održivo u finansijskom smislu.
"To za banku znači povećan nivo kreditnog rizika koji se reflektuje na povećanje kamatnih stopa", izjavio je Milosavljević.
Za više informacija, pogledajte video.